Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2077 posts, 523553 views
 
Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cosminduru

În acest week-end cu alegerile, a fost absolut totul blocat de mașini pentru că foarte multă lume a ieșit la vot și la cumpărături/distracție/mall.
Duminică în jurul prânzului parcarea de la Auchan Militari era insuficientă, nu am văzut niciodată atâta popor acolo. Se stătea pe toate aleile. Idem și în Militari Shopping Center, Plaza, AFI. Sunt curios câte minute a avut o cursă de 137, 138 sau 178 ieri.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

Pe liniile 137, 138, 178 nu este turat un singur autobuz ce vine o data la 50 de minute! Am vazute ca 278 are interval mult mai bun ca 106 dar circula goale. Ar trebui luat un tur din 278 si bagat in 106, in weekend.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Victor92

Traficul in weekend (cel putin) in zona respectiva tinde sa devina la anumite intervale orare ca-n curusul saptamanii: pentru ca piata, cumparaturi, plecari din oras, etc ...

In legatura cu toaleta de la Lujerului, nu stiam despre ea, dar gandeste-te cate case s-au construit in zona Bd. Anul 1864, cate masini s-au adunat. Nu poti compara mere cu pere: prezentul cu trecutul - cand erau Ikarus sau Dac. Ca si cu incalzirea globala. Acum 5 ani, pe 15.10.2014, erau toate frunzele cazute pe Cheiul Dambovitei. Acum o luna, abia se facuse toamna si ingalbenisera frunzele copacilor ...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

Linia 106 nu trece pe Bd. Anul 1864! Pe acel bulevard circula R430.
Ba da, pot compara, anumiti soferi de Otokar circula cand sunt intarziati cu 25-30 Km/h iar cei de pe fostele DAC-uri/Ikarus circulau tot cu aceasta viteza sau chiar mai repede. Uitati-va pe YouTube, cu ce viteze circula in Ungaria autobuzele Ikarus 260 si 280. Sa vedeti ca ii depasesc pe cei de pe autobuzele Otokar fabricate in anul 2018.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Gabi23

Din nou discuții peste discuții pentru 10 minute de mers pe jos până la 178/336... :popa:

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

Nu sunt 10 minute de mers de la capatul Cartier Rosu pana la Complex Apusului ci sunt vreo 15 minute de mers repede. Si nu conteaza acest aspect, poate fi vorba si de 5 minute de mers pe jos. Problema este ca anumiti soferi isi bat joc. Asta este marea problema! Stiu ca ei ar dori sa stea la capat tot programul, calatorii sa mearga pe jos iar ei sa ia salariul la sfarsit de luna.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Gabi23

Sunt șoferi care își bat joc și trebuie eradicați, dar și călători duși cu pluta! Cred că ne-am săturat cu toții de zeci și zeci de mesaje subiective cu privire la linia 106, care aduc multă polemică inutilă!

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

Mesajele sunt obiective si 100% adevarate. Daca pe unii ii deranjeaza adevarul sa nu le mai citeasca.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Victor92

Orice mesaj trebuie sa aiba un fundament si insotit de argumente. Nu poti sa compari (ma repet) ceea ce a fost pe vremea Ikarus-urilor/Dac-urilor cu ceea ce este in prezent. NU POTI: traficul s-a schimbat, oamenii la fel. PRICEPE!

Fa reclamatie si spune-le sa bage la 2 minute 106. Sa fie la concurenta cu linia 41 (ce-a mai ramas din ea).

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Gabi23

Adevărul e că linia 106 ar trebui să aibă vreo 10 ture minim, să vină la 2-3 minute și tot nu ar fi bine  :yes:

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

Nu! Ar trebui sa aiba doua ture in weekend si sa vina din 25 in 25 de minute. Cui i-ar conveni sa atepte 50 de minute in statie? Si asta daca are chef soferul sa plece de la capatul de linie...Si aici ma refer si la alte linii deservite de STB cu program exagerat.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Victor92

Daca ma uit pe harta, la prima vedere, exista la cativa pasi distanta (intr-o ordine aleatorie): R430, 336, 61, 62, 136, 236, 178, R434, R431, R432, R433, 278, 137, 138... De ce sa fie in weekend doua ture ???

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

:lol:  Pana la linia 62 sunt 1.5 Km. R430 este mai aproape dar trece pe acolo doar cand se duce spre Autogara Militari. Iar cu R431, R432, R433, nu ai ce sa faci deoarece ies din Bucuresti. Nu ajung la Lujerului, Gorjului, Veteranilor. Singurele linii apropiate sunt 336 si 178 la Complex Comercial Apusului. Dar de ce sa merg pe jos un Km si ceva cand am abonament pe toate liniile si linie de autobuz infiintata din anul 2001 special pentru a nu mai merge locuitorii din Cartierul Rosu si nu numai, atata drum pe jos. Vara nu este problema dar pe timpul asta, cand ploua sa mergi 1.5 Km pe jos nu este o placere pentru ca ajungi fleasca chiar daca ai umbrela. Si de ce sa mergi pe jos? Ca vrea ,,domnul sofer"? Ganditi-va ca in aceasta zona locuiesc si batrani care merg in baston. Pentru ei nu e o placere sa mearga 3 Km pe jos, dus intors.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Costin

Vad ca ati luat-o pe aratura. Oportunitatea modificarilor la linia 106 ma depaseste, nu cunosc traseul, nu ma bag in discutie, va las pe voi (dar macar nu va certati).
Insa ce am zis mai sus...

Costin wrote:
Fa reclamatie ca la aia sunt obligati sa raspunda, chit ca e un raspuns copy paste...

...ramane valabil. Eu ma refeream la dispecera care ti-a raspuns la misto, asa ceva pur si simplu nu trebuie sa se intample. Ia sa angajeze orice companie de call center din Bucuresti (cred ca sunt sute), sa le dea acces la aplicatia de monitorizare a vehiculelor, si sa desfiinteze serviciul ala telefonic unde se freaca menta toata ziua si se face misto de calatori, poate asa serviciile vor fi mai apropiate de nivelul anului 2019...

 


Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421243 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use