Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2077 posts, 523558 views
 
Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 149
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București GPS

ADK wrote here:
Eu unul totuși nu văd ceva de care să te împiedici atât de grav.


Ce să zic: Iartă-ne pe noi că avem pretenția ca autobuzul în care ne urcăm să nu arate ca o căruță ieșită de pe arătură…

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București andrei11

Mizeria nu vine "din cer".
Ca să avem pretenţia ca autobuzul în care ne urcăm să nu arate ca o căruță ieșită de pe arătură trebuie să luăm noi atitudine faţă de cei care nu respectă normele elementare de curăţenie când se urcă în autobuz. Din moment ce nu luăm atitudine de ce să avem apoi pretenţia ca autobuzul să fie << farmacie >> ? Spun şi eu, nu dau cu parul !

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București ADK

Mă tem că mizeria de mai sus e ceva extrem de alarmantă pentru unii într-un oraș ca Bucureștiul unde dai de toți oamenii posibili și imposibili la tot pasul, adică se face prea multă tragedie dintr-un aproape nimic de genul.

Chiar îți place să fii atât de sadic, GPS? Înțeleg că e normal să existe curățenie oriunde, pe stradă, în autobuz, în clădiri etc, dar pe aia o mai întreținem și noi.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București Media

Înțeleg, nu e în fisa postului de șofer sa dea cu matura. (nici la mine la birou nu intra în atribuții sa îmi curat biroul și sa îmi întrețin postul de lucru și totuși o fac).
Dar in autobuze sunt camere. Se întâmplă ceva mai departe cu imaginile filmate?
Sau numai în caz de daune majore și furturi.
Poate  șoferul sa oprească langă primul polițist în trafic și sa ceara ajutorul acestuia?
Înțeleg ca e vina altor călători. Ca nu șoferul a spart nuci în autobuz. Si totuși plătim un bilet. Mult putin, nu comentam ca nu noi cei care achitam călătoria stabilim prețul. Nici șoferul.

Eu cred ca șoferii nu trebuie sa accepte sa iasă la traseu cu mașini imputite cum nu trebuie sa accepte sa iasă cu defecțiuni tehnice. Si cine se ocupa de administrare sa gasesaca soluții ca de aia isi ia banii. Dacă ii spunem noi pe forum cum sa isi facă treaba atunci este un simplu executant și sa ia salariu de muncitor necalificat. Noi trebuie dor sa punem presiune și sa monitorizam situația din teren, ceea ce se întâmplă cu succes în acest forum.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București cosminduru

andrei11 wrote here:
Mizeria nu vine "din cer".
trebuie să luăm noi atitudine faţă de cei care nu respectă normele elementare de curăţenie când se urcă în autobuz.

Spun şi eu, nu dau cu parul !


Bun sfat!  Lasă că dau ei cu parul, când iei atitudine. Sau cu cuțitul, cine știe.

Eu demult am propus dar degeaba, fiecare mijloc de transport să aibă alocat câte un paznic, cum este la metrou. Știu că asta înseamnă 1000 de salarii sau ceva așa, dar e singura cale. Măcar pe anumite linii problemă, sau autobuze mai noi.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București andrei11

Media wrote here:
Poate  șoferul sa oprească langă primul polițist în trafic și sa ceara ajutorul acestuia?

1) Că îl şi găseşti !
2) De parcă poliţistul respectiv e pe traseu ca să-l întrebe pe ăla de ce mănâncă seminţe în tramvai !

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București Media

Polițistul e pe traseu sa isi facă treaba. E infracțiune, e contravenție. Acționează.
Nu cred ca politistul trebuie sa facă diferențe între o infracțiune mai mare și una mai mică. El trebuie sa aplice legea.
Si, poliția comunitară, de sector sau de primărie generală ar trebui sa aibă grija de bunurile comunității. Nu?
Dacă nu ei, atunci cine?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București ADK

Lipsește și poliția cei drept, parcă s-au băgat în pământ când ai nevoie de el. Prin 2019 mergea o muzică infernală la unul prin Buzău și culmea, pe lângă că în acele ore nu știu cum nu a trecut chiar nicio patrulă de poliție, de niciun fel, dar nimeni nu a sunat la poliție. De nervi sun eu direct la 112, dar dispecera spune să sun la locală. Sun la locală, spun despre ce-i vorba, vine o mașină și la scurt timp și un VW T5 să bage niște recalcitranți în dubă. Nu am crezut până în acel moment că e atât de multă lume naivă și probabil unii încă trăiesc cu impresia că poliția vine, și agenții cum au venit spun cine a sunat. Înapoiată gândire ...

Sunt de părere că ar trebui mai mulți polițiști și chiar și controlori, să mai patruleze și în civili ca să surprindă mai repede faptele contravenționale. Că arunci o țigară pe jos sau te bați cu cineva, faptele au evident gravități diferite dar trebuiesc sancționate fiecare.

Acum, noi vrem un transport european dar uităm că încă ne lovim de o problemă mai gravă decât că e mizerie în autobuz. Unii puști încă se suie pe tamponul tramvaielor și li se pare că călătoresc aventuros, călătorii ori ignoră ori se distrează cu gesturile lor, unii șoferi îi filmează dar nu mulți spun și vatmanului de treaba asta, ăla cade fără să știi de existența lui acolo și nu știu cine răspunde, ce e de făcut? Poate manipulantul află, e nevoit să își părăsească postul de conducere, puștiul se dă jos dar se pune la loc când vatmanul ajunge înapoi la tramvai. După poliție poți aștepta mult și bine iar cursa trebuie să ți-o continui, în ciudă că nimeni nu ia atitudine. Mai pățești și pe 21 sau 32 treaba asta, dacă lași tramvaiul prea mult în stație din motivul ăsta pe motiv că aștepți poliția, riști mult să ai de-a face cu toți călătorii care tot pe tine te scuipă și te amenință. Încă odată, ce e de făcut? Civilizație poți face mai repede doar cu legi mai dure și polițiști mai "dotați", altfel ajungem și în 2030 cu civilizația cam la fel de prin 2010 sau mai rău.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București GPS

ADK wrote here:
Chiar îți place să fii atât de sadic, GPS? Înțeleg că e normal să existe curățenie oriunde, pe stradă, în autobuz, în clădiri etc, dar pe aia o mai întreținem și noi.



Ce legatură are sadismul ( Plăcere bolnăvicioasă de a chinui pe alții sau de a-i vedea cum suferă; cruzime extremă.  Spec. Perversiune sexuală manifestată prin plăcerea de a supune partenerul la suferințe fizice și psihice ) cu mesajul de mai sus?

În al doilea rând, dacă înțelegi că e normal să existe curățenie, de ce tot tu, spui că nu e atât de grav ce s-a întâmplat în acel autobuz, unde fix curățenie nu era. Te cam contrazici… Nu am menționat nimic de cine o menține, m-am referit strict la remarca ta.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București ADK

Poate nu "sadic" e termenul potrivit cf. DEX, ca să fiu corect pe partea mea de greșeală îmi cer eu scuze, dar mi-am dat seama că îmi ataci câteodată mesajele (cu orice reproș) și au observat și alții treaba asta, dar nu știu de ce nici astăzi.

Revenind la subiect, eu nu știu cu ce nu m-am făcut înțeles și nu știu ce să reiau. Nu consider normal normal situația prezentată de @Media, dar am vrut să zic în același timp să nu facem un capăt de lume din treaba asta că sunt altele mai rele, consider eu, de rezolvat. Perfecțiune nu există nicăieri, chiar dacă lumea tinde spre așa ceva din ce în ce mai mult dar viitorul nu sună atât de extraordinar pe cât am vrea noi când vine vorba de perfecțiune la tot pasul ...

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București andrei11

Curăţenie fără măsuri de păstrare a ei nu o să vezi. Nu poţi apela la educaţia / spiritul civic al călătorilor. Treaba cu opritul în drum al autobuzului şi apelatul la Poliţia întâlnită în drum este fantezie curată...Sau paznic în fiecare autobuz / tramvai / etc. Să ştii că şi paznicii de la metrou sunt de decor, ai văzut cum arată ? Nu-i văd intervenind într-o altercaţie sau făcând vreo observaţie cuiva...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București ADK

Confirm încă un mesaj a lui @andrei11 pe ziua de astăzi, în legătură cu unii bodyguarzi (poate majoritatea) din ramele de metrou.

Am observat un caz unde cineva (nu știu dacă mai lucrează, mai ales așa de parcă este în "freeride"), pe lângă că nu avea ecusonul și cele necesare pe timpul serviciului, dar mai pleca și de câte ori voia din respectiva ramă în afara incintei. Deci, atribuțiile de serviciu nu erau îndeplinite nici pe un sfert, dar banii veneau în continuare. Iar pe de altă parte, sunt unii care își fac corect serviciul și se trezesc "șomeri".

Decât să punem paznici și să-i plătim degeaba chiar și la metrou, mai bine "piperăm" ca lumea amenzile și răspândim mai corect patrularea stradală poate și prin vehicule, astfel încât să nu dureze mai mult de 2-3 minute să ajungă un echipaj când e cerut. Acum nu vreau să acuz că niciun paznic nu-și face corect serviciul sau nu este nevoie de el în anumite cazuri, dar sunt și exemple unde aceștia nu prea au ce căuta ori trebuiesc înlocuiți cu unii mai competenți.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București cosminduru

Paznicii nu trebuie să intervină, că nu sunt luptători de elită, ci doar un fel de sisteme de alarmă umane. O altă variantă ar fi un dispecerat live care să urmărească pe camere live, dar cam dificil asta de realizat (necesită transmisie video, poate când o exista rețeaua 5G).

Paznicii trebuie să descurajeze prin prezență, ei pot împiedica urcarea a 80-90% dintre boschetari, aurolaci, etc..  Apoi pentru cazurile mai dificile pot solicita Poliția, pe o linie mai directă și mai rapidă decât clasicul apel al cetățeanului la 112.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București Utilizator anonim 2

Cred ca se pierde din vedere un aspect: gratuitatea transportului in comun de suprafata si lipsa controlului accesului. In momentul in care stii ca ai gratuitate, iti cam bagi piciorul. Si chiar daca nu ai gratuitate, daca stii ca poti calatori clandestin fara consecinte, respectul fata de mijlocul de transport scade si mai mult; de aici numarul mare de scursuri ce populeaza STB-ul.

Comparatia cu metroul e evidenta. Acolo numarul pasagerilor dubiosi e incomparabil mai mic. Ia sa renunte la gratuitatile in STB si sa vedeti cum se reduce aglomeratia si scapam de mare parte din elementele barbare.

 


Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421243 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use