Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 5

342 posts, 142536 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 5 133 313

DNA-ul, cand recuparam banii de la Vanghele? Ca pe Calea Rahovei si adiacent daca incerci sa o iei pietonal la picior te lovesc minitornadele cu praf si frunze de pe jos in fata de risti sa ramai chior.

 


Re: Sectorul 5 alchimistul

Oameni buni, am descoperit in Bucuresti un telefon public care functioneaza!

Se afla la Autogara Filaret, montat pe exteriorul cladirii. Are numarul afisat sub receptor (021335XXXX). Am apelat numarul de pe mobil si a sunat de doua ori dupa care s-a inchis apelul (aparatul are si difuzor). Am sunat si a doua oara, a ridicat sotia mea receptorul imediat si am "vorbit" cateva secunde pentru a-i testa microfonul si casca. Surprinzator, functionau!
Mare pacat ca Romtelecom nu a avut grija sa pastreze aparatele in stare de functionare, macar in locuri publice cu trafic intens unde vandalii nu ar fi avut curaj sa se atinga de ele. Toate telefoanele publice pe care le-am vazut in ultimul timp erau decuplate...

 


Re: Sectorul 5 ByOnu

Uau!  :shock:  Pai nici nu mai exista cartele, cum poti suna de pe acestea?

Sincer, ma mir ca Romtelecom a lasat sute de cabine si telefoane publice prin tara in loc sa le caseze. Inca sunt cabine dezafectate prin oras care ocupa inutil trotuarele.

 


Re: Sectorul 5 TibiV

Ce tare !....
:)

 


Re: Sectorul 5 misterr

ByOnu wrote:
Uau!  :shock:  Pai nici nu mai exista cartele, cum poti suna de pe acestea?

Sincer, ma mir ca Romtelecom a lasat sute de cabine si telefoane publice prin tara in loc sa le caseze. Inca sunt cabine dezafectate prin oras care ocupa inutil trotuarele.
Să nu creăm confuzie! Nu s-a renunțat la telefoanele publice cu cartele (există încă cartele), ci la cele cu monede. Iar pentru apelarea serviciilor gratuite (inclusiv 112) nici nu e nevoie de cartelă.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 5 133 313

Nu s-a renuntat, mor singure. Radio iese mai ieftin decat cablat. Always.

 


Re: Sectorul 5 alchimistul

Am vrut sa cumpar o cartela chiar de la magazin Telekom si nu aveau. Si inainte, si dupa rebranduire. Unde ai mai vazut cartele?
Cat despre telefoanele publice, cele lasate pe pozitie sunt nefunctionale. Cred ca ar fi mai scumpa desfiintarea fizica a cabinelor. Asta de la Filaret e singurul functional intalnit in 2 ani. Si, crede-ma, le-am verificat pe toate care mi-au iesit in cale :ugeek:

 


Re: Sectorul 5 misterr

alch3mist wrote:
Am vrut sa cumpar o cartela chiar de la magazin Telekom si nu aveau. Si inainte, si dupa rebranduire. Unde ai mai vazut cartele?
Acum sînt mai mulți agenți economici care oferă cartele preplătite. Deosebirea față de cele vechi Telekom este că cele noi nu au cip, ci un cod răzuibil (care reprezintă „contul” tău, corespunzător sumei preplătite). De fiecare dată trebuie să formezi la început acel cod, și apoi poți vorbi pînă ți se termină creditul din „cont” (nu neapărat într-o singură convorbire, folosești cartela pînă ți se termină creditul din „cont”).

Cartele Prepaid SmartCall

Cartele Pre-preplatite Smartcall - Rodipet

alch3mist wrote:
Cat despre telefoanele publice, cele lasate pe pozitie sunt nefunctionale. Cred ca ar fi mai scumpa desfiintarea fizica a cabinelor. Asta de la Filaret e singurul functional intalnit in 2 ani. Si, crede-ma, le-am verificat pe toate care mi-au iesit in cale :ugeek:
Cele mai multe sînt în locuri publice (spitale, cămine etc.). Nici nu știi ce succes au cele din penitenciare (unde nu ai voie cu telefon mobil)!

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 5 133 313

Hai sa nu ratez nici sectorul 5.  :twisted: Petre Ispirescu cu Str. Clejani.
IMG279.jpg (183.4 KB; downloaded 8404 times)
IMG280.jpg (154.91 KB; downloaded 8405 times)
E mult pana jos...
IMG281.jpg (166.81 KB; downloaded 8405 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 5 133 313

Au astupat haul.  :D

 


Re: Sectorul 5 Shinkasen

Pe strada Iancu Jianu pe la nr.4, din auzite am inteles ca sa vrea o cladire cu 2 nivele, desi chiar pe sub placa aceea recent turnata trece alimentarea cu apa rece si calda a blocului cu 10 nivele, acum nu inteleg vor sa faca peste acele tevi cladirea sau se intetioneaza mutarea lor :?:  



-terenul cu pricina insemnat cu rosu.



De 20 de ani acel teren, e teren viran, inainte a fost un loc de joaca pentru copii cu doua carusele mici si un balasoar, dar niste indivizi l-au distrus (probabil camionangii care si-au parcat o vreme tirurile), dupa aia terenul a ramas un simplu teren viran unde isi parca lumea masina, dar si cum am mentionat pe unde trec si acele tevi, dar acum vad ca s-au apucat uni de un proiect ce duce lipsa de transparenta, ceva tipic in Sector 5, nu exista nici o singura foaie sau pancarda cu detalile santierului, si ma intreb, chiar vor sa construiasca peste acele tevi? Normal era daca primaria Bucuresti, ar achizitiona aceste terenuri virane intre blocuri si sa le transforme in parcari/parcuri. Ceva similar s-a intamplat in zona, pe Aleea Barbatesti, o parcare a fost pe jumate retrocedata, unde s-a construit o cladire ce se vroia centru comercial, acum e parasita si doar ocupa loc aiurea, un alt caz e Restaurantul Britania, care desi are multe mese si scaune, deci pot avea lejer pana pe la 200 de persoane, au cam 10 locuri de parcare, iar in unele seri sunt atat de multe masini incat daca ar fi un incendiu, masiniile de popieri nu ar putea intra sa intervina.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 5 Mircea G

Daca terenul este privat , eventualele conducte , trebuie sa dispara ...
Se construieste un nou magazin LIDL pe strada Teius , iar in Megacenter , se pare ( ca asta este neoficial ) PEPCO

 


Re: Sectorul 5 Shinkasen

Da se pare ca teviile au ramas acolo si se construieste peste ele.


 


Re: Sectorul 5 TibiV

Dacă Shinkasen are dreptate, cineva cu "drept de semnătură de la Apa Nova va demisiona curând...
Şi va beneficia de o pensie lungăăăă, cu vreo 25 de ani în avans...
Că bani are de acum.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use