MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Discutii: statia Straulesti

406 posts, 117094 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii: statia Straulesti uvictor

Porcarii d-astea gen SCADA, modbus, dnp3...amatori :)

Multumiri pentru poze si opinii. Eu nu am fost in tara. Oricum felicitari si pentru initiativa!

 


Re: Discutii: statia Straulesti subway guru

shoppy wrote:
Pai astia nu stiu sa lege doua cuvinte pe romaneste da au idei complexe de cand se ingemana cambrianu cu jurasicu, ce te astepti sa intelegi?

Tu daca ar fi fost sa alegi 'o tema' pentru statia asta ce ai fi ales??? Tema cimitirului si a locului racoros cu 'patrunjel'???
:popa:
Arhitecta dupa o 'matura gandire' a ales ce trebuia...tema perenitatii noastre pe acest pamant!...alta mai buna nici ca se gasea...
Cine zice altceva sa iasa in fata cu o idee mai desteapta si mai 'adecvata'!
:bere:

 


Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

Nu trebuia sa iasa cu nici o tema, trebuia sa iasa cu  o culoare placuta ochiului, odihnitoare si care sa-ti faca placere s-o revezi de cate ori cobori in  subteran. Chestii de genul acesta destepte cu Jurasic si Cretacic au păpat bani de aiurea. Din pacate pentru voi eu am ascultat-o un minut, dadea un interviu, ceva. Incerca sa explice de ce a ales un cerc in reprezentare, etc.
Oricum eu n-am auzit de epoca Straulesti si de situl arheologic de acolo.
Oricum n-are nici o legatura cu Jurasicul. Cu Jurasicul poate are legatura statia Politehnica dar putina lume stie pe ce calca acolo. Daca nu spuneai tu aici habar nu aveam nici eu.
Oricum in Jurasic nu era nici ţipenie de om de Straulesti, nu inteleg de ce perenitate vorbesti.
Rămâm la parerea ca s-au incasat niste bani de pomană pe o idee falimentară. N-o sa stea nimeni sa admire Jurasicul doamnei arhitect. Mai ales ca am impresia ca e mai sus de peron, la nivelul vestibulului. Lumea o sa se uite dupa metrou, nu dupa Cretacic.
_________________
PS : Si la Laminorului ce tema s-a ales  :?:

 


Re: Discutii: statia Straulesti subway guru

Spre deosebire de alte metropole la metroul bucurestean fiecare statie are o personalitate proprie, nu seamana una cu alta si asta ajuta enorm la 'orientarea calatorului in subteran', nu costa nimic in plus decat un mic efort de gandire si de imaginatie...
:bere:
Daca te 'ambitionezi' ar fi mai util sa vi cu o 'propunere alternativa' asa dupe mintea matale, sa o dezbatem si sa am si eu prilejul sa ti-o 'desfiintez', ca de carcotasi e plina 'balta'...
:ugeek:

 


Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

PS : Da, m-am inselat eu, nu e nici un Jurasic in imagine. M-am infierbântat degeaba. Oricum n-am cum sa sterg ce am spus inainte ca nu ar fi  fair - play.
Las-o asa, poate prinde la public.
Ce, eu nu am voie sa ma mai insel ? Important e ca recunosc.  ;)

 


Re: Discutii: statia Straulesti subway guru

Nu-i problema, si mie mi se intampla...
Ideea arhitectei, in afara de serigrafiile cu motive neolitice a fost sa aleaga o tema coloristica pe 'culori de pamant'...
:mrgreen:
Daca reuseste si intentia de a expune cateva din obiectele descoperite in zona de arheologi in cooperare cu muzeul de istorie al municipiului abia atunci se mai indeplineste un obiectiv secundar dar nu neaparat neimportant, sa mai si 'culturalizam' oamenii, sa aiba constiinta ca nu calca pe 'pamant pustiu' suntem aici de milenii si asa vom ramane, in ciuda tuturor vicisitudilor vremurilor...
:bere:

 


Re: Discutii: statia Straulesti Florinds

Unde e interviul, vreau si eu sa ma distrez.

 


Re: Discutii: statia Straulesti subway guru

Interviul complet n-ai sa-l gasesti niciunde, doar 'extrase ziaristice', asa ca de 'distrat' te vei distra doar cu ce au 'selectat' presarii nostri minunati...
 :bere:
Distractie placuta...daca n-ai altceva mai bun de facut in loc de ceva pierdere de vreme...
:popa:

 


Re: Discutii: statia Straulesti aztec

Sa inteleg ca si pe M5 o sa avem ceva teme la statii...O harta cu Vala Ialomitei, a Argesului, un Brancusi sau un Vladimirescu, ceva tematica militara?
Eu unul as dori asa ceva.

 


Re: Discutii: statia Straulesti George

@andrei 11: cand invatam despre necropole, la istorie, ca materie pentru admitere la drept  :lol:  Străulești era la loc de cinste...deci...e bine!  ;)

 


Re: Discutii: statia Straulesti subway guru

aztec wrote:
Sa inteleg ca si pe M5 o sa avem ceva teme la statii...O harta cu Vala Ialomitei, a Argesului, un Brancusi sau un Vladimirescu, ceva tematica militara?
Eu unul as dori asa ceva.

Despre M5 la vremea lui...
Ce pot eu sa va asigur e ca nicio statie nu va semana una cu alta...avem o trupa de arhitecti/arhitecte tineri, tare ambitiosi si talentati ce nu se lasa asa cu una cu doua...
 :bere:
Bravo lor, mai bine i-ati sustine si incuraja in efortul lor in loc de mistocareala ieftina si luat 'peste picior'...
Parerea mea!
:ugeek:
@andrei11
Daca ma intrebi pe mine, Dna arhitect Consuela Dumitrescu nu prea avea multe alternative ca 'tema' pentru Straulesti...
Ori tema 'istorica' (preferabil) ori tema 'strand'...banala rau de tot...
:bere:

 


Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

Off topic
Am recunoscut la ora  19:22  :mrgreen:
M-am înfierbântat degeaba.  :D

 


Re: Discutii: statia Straulesti George

Cel putin eu chiar nu faceam misto, imi place ideea pentru Straulesti, recunosc ca ma astept la chestii chiar mai faine pe M 5...

 


Re: Discutii: statia Straulesti cris_m

Lasand discutiile despre arhitectura, care sunt concluziile oficiale ale evenimentului de ieri? A fost mare bataie de cap cu publicul? :mrgreen:

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421301 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use