Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateDiametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2709 posts, 365031 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 77 78 79 80 81 82 83  ... 194
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Goldmund

@danielstan,
si totusi anomaliile incep de 'sus', incep cu spaga de la granitze si din tribunale, incep cu inceputul, dupa Revolutie, cu nomenklatura balbaitului rosu care controleaza tot ce misca si face bani in Romania.Partea proasta este ca aceasta nomenklatura e rapace, lacoma, incapabila si intoleranta: nu lasa pe oamenii capabili sa se ridice!
Eu sper ca in doua generatii apare si elita adevarata, cea care conserva si se daruieste populatiei(asta era definitia politicianului din democratia Greciei Antice!!)

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus bercenicity

Din ce scrie ioan, la revedere tramvai intre Chirigiu si Vasile Parvan....

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Dominatrix

bercenicity wrote:
Din ce scrie ioan, la revedere tramvai intre Chirigiu si Vasile Parvan....
Hai ca esti chiar culmea...tu te crezi pe vremea lui Gheorghiu Dej? Te rog frumos... Sau vreti cumva ca tramvaiul sa zgaltaie Business Center'ul bisericesc planificat pentru acea zona care inca nu s-a construit?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Mircea G

Ceva nu este clar . Va fi linie de tramvai prin pasaj ?
Spre dezamagirea celor ce vad Rahova un cartier  :twisted:  RAHOVA va unul din cartierele ce vor beneficia de  "autostrada "!!!
Sa speram ca lucrarile se vor face ...
Acum , ca un mic derapaj de la subiect , poate scapam de primarul acesta si viitorul se va agita sa transforme Calea Rahovei si Sos Alexandria , prin largire si modernizarea intersectiilor , in adevarata poarta de intrare in oras . Posibil si deloc scump .

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus sss

:lol:

Scuze, nu m-am putut abtine...

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Dominatrix

Mircea G wrote:
Ceva nu este clar . Va fi linie de tramvai prin pasaj ?
Nu, dar cica se va lasa spatiu pentru ea.

 



Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Dominatrix

"Spatiul rezervat pentru tramvai" e conform indicatorilor tehnico-economici aprobati. Bineinteles, asta nu inseamna ca ce scrie acolo "e batut in cuie".

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Mircea G

subway guru wrote:
Ma-ndoiesc...

Sper sa nu aveti dreptate si de aceasta data ! ;)

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Dominatrix

Daca se punea serios problema tramvaiului intre Vasile Parvan si Chirigiu, s-ar fi instalat cale dubla pe Berzei intre Cobalcescu si Vasile Parvan odata cu lucrarile care se fac acolo, ca sa nu mai fie nevoie sa sparga strada inca o data. Sau daca asta ar fi fost prea costisitor, macar s-ar fi pus un macaz nenorocit pentru directia inainte la intersectia Berzei/Plevnei. Tot asa s-a facut si in 2003-2004 la Piata Chirigiu si intersectia Viilor/Dr. Istrate cand era in discutie introducerea tramvaiului pe Panduri - Vladimirescu.
Dar cum in cazul lucrarii de care vorbim aici nici macar asta nu s-a facut, intentiile sunt clare: tramvaiul nu este dorit. Dar puteti sta linistiti, in Rahova se face M7, iar pe directia Gara de Nord - Chirigiu - Eroii Revolutiei se face M4 prelungit. Nu spun peste cati ani, ca sa nu ma acuze cineva de carcoteala.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus GAC

Am trecut acum cateva zile pe tronsonul dintre V Parvan si Berzei. Interesant este faptul ca pe directia Berzei-Parvan, pe langa linia de tramvai mai incap 2 benzi auto, dar pe celalalt sens, (pe care nu e pusa sina), am mari indoieli ca ar incapea sina + 2 benzi. Momentan pe acest sens au loc doar 2 benzi, deci daca se va baga tramvai, o banda auto dispare, sau poate se vor face din nou exproprieri, desi nu cred.
De asemenea, am vazut si hala matache, care e in prezent o hruba imputita, care seamana cu un Wc public abandonat, m-am uitat si in interior si nu am vazut niciun element artistic sau de valoare estetica..
Oricum in prezent mai sunt 5 cladiri de demolat pe traseu: doua sunt mai jos de matache spre Berzei, mai e hala, cladirea aceea mai aratoasa, care poate e cea mai monumentabila cladire din tot ce s-a daramat, dar avea geamurile sparte si acea cladire pe colt cu Grivita, policlinica, nu? care arata destul de jalnic.
Acum, sper ca dupa ce aproba PUZ-ul pt intreg bulevardul, sper sa se dea pe brazda si sa le piara la diferitii mucea in fasole cheful de zazanie, batea-le-ar c*c*tul nasul sa le bata.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Mircea G

sss wrote:
:lol:

Scuze, nu m-am putut abtine...
....pe principiul , " daca nu intelegem nimic , hai sa NE ridem !"

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia URANUS

Azi a reînceput demolarea imobilului aflat la intersecţia berzei cu griviţei iar pe tronsonul Grivitei polizu s-a turnat asfalt de-alungul casetei pt liniile de tramvai pe toată lungimea.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia francezu72

pana la urma firele raman pe stalpi sau nu ?

 


Go to page:  1  ... 77 78 79 80 81 82 83  ... 194
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418808 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use