Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateDiametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2709 posts, 365045 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78  ... 194
 
 

📖 Pagination options
Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia DocOctavius

Propun stație service pt Biciclete și sediu pt ONG-uri eco unde toti angajații să fie obligați să vină la sediu cu bicicleta ;)€

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia chevic

rtbk wrote:
a picat si cladirea din stanga sus, era un morman de pietre




asta a fost simplu, mai greu e cu demolarea cladirii din dreapta mijoc reprezentanta de seama a valului arhitectonic de inceput de secol XXI ! e in continuare un morman de carpete. istoria ei involburata si plina de intamplari metafizice pe :
http://www.salvatibucurestiul.rrom

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia chevic

cornel001 wrote:
Nu inteleg de ce la capatul dinspre piata Victoriei au pus stalpii din ce in ce mai spre mijlocul trotuarului.


am trecut azi prin zona si am remarcat asta. singura explicatie pe care o gasesc e ca initial au vrut sa faca trotuarul mai mic.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Lutyk

sau poate lasa loc de parcare

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

jailor wrote:
Observ ca se vede doar faptul ca imobilele sunt degradate si nu se intreaba nimeni de ce s-a ajuns in situatia asta, cine e de vina pt jegul din zona si ce se poate face pentru curatarea zonei. Solutia cu bagatul buldozerului ca sa facem frumoasa o zona din oras este pentru brigadieri comunisti. Nu asa se curata un oras in Europa...asa se curata orasele in Corea de nord sau in China. Nero a dat foc Romei ca sa faca loc pentru palatul sau, acum se demoleaza orasul pentru un bulevard.
S-a explicat aici pe larg motivatia pentru care respectivele case au ajuns asa si nu cred ca e cazul sa mai reluam discutia asta din nou. Daca era cineva interesat de pastrarea “frumusetii” zonei, trebuia sa scoata afara de mult (adica de ani de zile) chiriasii , sa renoveze casele si sa le dea numai acelora care apreciaza semnificatia lor istorica si au bani sa le intretina, deci in casele respective nu e normal sa stea orice muciosi care pun termopane roz si alte porcarii.

In alta ordine de idei, te rog nu imi mai da exemple cu orasele din occident. Marile orase de acolo au construit de mult (adica de cel putin 100 de ani)  niste centre urbane deosebite. Dar Bucurestiul, care este haotic si nesistematizat, de ce trebuie sa ramana la acest aspect "varza", cu bulevarde infundate in stradute? Faptul ca aceste case sunt vechi inseamna AUTOMAT ca sunt istorice si trebuie conservate?

In alta ordine de idei, casele vechi din Bucuresti sunt, in cea mai mare parte, prost construite. Am locuit foarte multi ani intr-o astfel de casa dedi stiu despre ce vorbesc. Sunt construite cu multe camere mici, cotloane si unghere, scari  stramte si geamuri mici, cu sufragerie si camera de zi mari, dar au bucatarii mici, inghesuite dupa scari, camere triunghiulare cu multe spatii moarte etc. Astfel de case nu au nimic (adica ABSOLUT NIMIC) de-a face cu casele istorice din marile orase occidentale.€

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

Completare: Cat despre curatarea zonei, ea se face nu pentru ca sa facem zona mai frumoasa, ci mai functionala. Dupa demolarile din anii '80, Bucurestiul a ramas cu o retea de strazi bizara, si care functioneaza prost. Acest bulevard cand va fi gata complet pana la Chirigiu, sau mai departe spre Gara Progresu, va reface pe un aliniament partial diferit legatura istorica si normala N-S.

Sunt de acord ca la romani esxista mentalitatea mentionata de tine, adica "trecutul este rau si nu trebuie conservat, iar viitorul va fi luminos si trebuie sa il construim prin blocuri moderne de beton si sticla", dar nu acesta e scopul primar al largirii arterei de care vorbim aici.

Si te rog, nu compara Castelul Banffy cu Hala Matache. E ca si cum ai compara floarea de colt cu pi*da tigancii.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

jailor wrote:
Eu nu comparam castelul cu Hala Matache eu am aratat o ruina pe care, daca nu puneam alaturat poza cu ce era odinioara, ar fi spus toata lumea ca este foarte buna pentru demolat.
Absolut FALS! Castelul Banffy are o valoare istorica deosebita, e o caldire veche de 500 de ani cu o arhitectura impunatoare. Deci numai tampitii ar fi spus ca e bun de demolat..ma rog, nu m-ar mira sa se ajunga si la asta pana la urma, dar asta e alta discutie. Aici vorbim de carciuma lui Matache, “la Cateaua Lesinata”, “Motanul Negru” si alte marete "monumente istorice" de acest gen.

jailor wrote:
Asa si cu cladirile depe Buzesti-Berzei...acum sunt ruine insa in anii 20 probabil ca unele dintre ele erau niste frumuseti. Ce au facut autoritatile?! In loc sa le readuca la statutul initial le-au lasat sa ajunga ruine ca sa aiba o scuza sa le rada. Da acum sunt niste ruine bune de demolat insa poate ca ar fi trebuit refacerea lor. Poate daca se face discutia asta acum despre Buzesti in loc sa rada Oprescu alta strada peste un an, poate se apuca si investeste in pastrarea ei.
Farmecul Bucurestiului si acestor zone s-a dus nu de acum, ci din anii '50 – '60 cand fostele case nationalizate au fost invadate de stolurile de paraziti ai societatii care le-au distrus apoi le-au lasat in paragina asteptand ca statul sa le repare. Asta e, acesta a fost comunismul, i-a facut pe toti saraci. Nu mai are nimeni puterea sa reconstruiasca un cartier in stil interbelic.

jailor wrote:
Exemple cu orase din vest dau pentru ca se poate invata din greselile lor, pentru ca si ei au facut greseli. Francezii au dat o lege in Paris dupa ce au vazut hidosenia de turn Montparnasse de 200 m sa nu se mai construiasca peste 5-6 etaje in oras. La noi nu se invata din greseala asta a lor si nici din ale noastre si se lasa sa se construiasca tot felul de monstri de otel langa case cu un nivel.
Da, e adevarat, dar in acele orase au facut sistematizari cu cap atunci cand trebuia sa le faca si nu au bulevarde care se infunda in stradute, transportul in comun merge bine, exista un respect pentru cetateni iar poporul nu sta pe post de bottoms la consultarile publice, ca apoi sa se trezeasca sa faca scandal cand e buldozerul la poarta. Daca tineau ONG’istii asa de mult la Hala Matache de ce nu au facut scandalul pe care il fac acum in 2006-2007 cand proiectul a fost in dezbatere publica?

Cat despre cambuzele de sticla langa casele cu un nivel, treaba asta trebuie reglementata printr-un nou PUG. Pana nu se va face asta, se va construi in continuare cu picioarele, indiferent daca se pastreaza sau nu Hala Matache.
jailor wrote:
P.S eu tot militez pt Hala Matache pentru ca e una dintre putinele cladiri vechi care au mai ramas inca in picioare, chiar daca nu e cea mai reprezentativa.
Si ce daca e veche? De cand tot ce e vechi e monument istoric?

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia subway guru

Ei n-ai comparat, pe draqu'...
Noi ti-am intzeles foarte bine atat 'militantismul' cat si 'intentia nobila', doar ca nu simtzim nevoia sa ne 'stresezi' mai mult decat e neaparat necesar...
Si trebuie sa intzelegi si tu ca 'militantismul excesiv' mai mult strica decat ajuta...
Sa auzim de bine!
P.S.
Relativ la Curtea Veche te-ai mai documentat? Sau pentru tine e tot 'echivalent' cu hala lu' Stan Tiganila? ;)
Sau te-ai lamurit ca biserica in care au fost 'unsi' domnitorii Tarii Romanesti nu e chiar acelasi lucru cu hala unde se 'ungeau' mititeii la gratar? :lol:

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia chevic

jailor repet intrebarea, in cazul castelului ai milita cum e normal pentru refacere la starea initiala. dar la hala matache pentru ce militezi la starea initiala din poza lui guru ? pentru ca daca nu o refacem la forma initiala atunci ce fel de monument iese ? struto-camila?

dar uite de pe un site cu istoria bucurestiului(bucurestiivechi) un bloc frumos care a rezistat 20 de ani, hotel britania asezat pe actualul bloc dunarea




a fost daramat si s-a construit in schimb fostul bloc dunarea cazut la cutremur :




concluzia ? important nu e ce darimi ci ceea ce construiesti acolo unde darami !

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

Jailor, hai sa mai incerc inca o data: nimeni nu are cu tine nimic, aici nu e nici clubul "constructorilor", nici clubul "oamenilor de afaceri", nici clubul RATB'ului, nici clubul Metrorex'ului, nici un club al iubitorilor de BDSM (mental) :twisted: , etc. deci nu are de ce sa-ti stearga admin'ul nici un cont. Mie imi plac ideile tale cu gandirea "out of the box", specifica generatiei tinere, dar acest mod de gandire nu implica furnizarea de solutii stupide, ci analiza aceleasi probleme din mai multe unghiuri. Si, nu te supara ca iti spun, dar nu am vazut de la tine nici cel mai mic efort de a face acest lucru.

S-au adus aici numeroase contra-argumente impotriva parerii conform careia tot ce e vechi e automat monument istoric si trebuie pastrat, cu atat mai mult in ceea ce priveste cladirile expropriate si demolate ca urmare a acestui proiect. Fiecare are opinia lui, dar daca eu sau altcineva de pe acest forum nu e de acord cu ea, nu inseamna ca trebuie sa ne pui de 1000 de ori aceeasi "flasneta". Am inteles argumentele tale, cu unele din ele eu personal sunt de acord (si mai mult ca sigur si altii), iar o alta parte din ele au fost "demontate". Trebuie sa intelegi ca nu toata lumea gandeste ca tine, si numai tu ai dreptate si toti ceilalti abereaza. Daca vii cu alte idei sau cu solutii mai "pe felie", dialogam cu draga inima! Dar daca vii cu aceleasi argumente tot timpul, mai bine abtine-te!

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia andrei11

O idee care ar trebui exprimata / sustinuta este aceea de a construi frontul de cladiri ce va margini viitorul bulevard Uranus in stilul caselor / blocurilor anilor '920. Aici e marele off, inclusiv al meu.
Bine, am largit Buzestiul, dar de ce trebuie sa pun sticla de 30 metri inaltime la strada ? Pot face cladiri la nivelul de inaltime a zonei, care sa corespunda nevoilor de locuit / de desfasurare de activitati ( birouri ) anilor 2020, sa nu aiba camere 'in triunghi' cum spunea Dominatrix, dar peretii exteriori ai acestor cladiri sa-i facem in stilul anilor '920. E chiar asa de greu de realizat acest lucru ? De exemplu, ca tot a aparut fotografia blocului "Dunarea" prabusit la       cutremurul  din '77, ar fi trebuit reconstituit identic. Ca si fatada, evident cu alta structura de rezistenta, eventual cu alta distrubutie a camerelor - pentru ca pe nimeni nu intereseaza cum arata acest bloc in interior, ci exteriorul este cel care conteaza.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia GeoAtreides

Exemplu de fosta ruina (gen, ramas doar zidurile in picioare), restaurata:

http://b365.ro/news/hanul-g ... -va-arata/

Cautati poze sa vedeti cum arata inainte. O ruina mult mai rea decat majoritatea caselor din Buzesti.

Daca ar fi sa aplic argumentele de pe acest forum:
* zona cu tigani, gunoaie si ruine
* cladire neinteresanta istoric (hotel construit in sec. XIX)
* nevoia de dezvoltare a orasului

...acum am fi avut bulevard pe acolo.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia DanCld

Iar comparam floarea de colt cu puncte puncte tigancii!  :shock:

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia DocOctavius

Oameni buni chiar nu înțelegeți că lumea asta este toată gri? Că nu există doar alb și negru?
NU, nu poți dărâma orice casă doar fiindcă are locatari "minoritari", sau fiindcă este neîngrijită.
NU poți obliga un proprietar să aducă modificări, reparații etc la proprietatea lui DECÂT dacă devine un pericol și pentru alții, pentru public.
Nu poți salva toate casele mai vechi de 50 de ani pentru că atunci orașul s-ar extinde și ar deveni un fel de inel viu în jurul unui centru mort plin de ulițe din secolul trecut.
Binele publicului CERE uneori sacrificii. UNEORI! Nu întotdeauna. Bulevardul ăsta a ajuns în PUG datorită unor studii, care au trebuit refăcute de câteva ori, presupun, pentru că expiră. Nu cred că se construiește pentru că vrea mușchiul lu' X.
Ordinul arhitecților și arhitectul capitalei etc au responsabilitatea morală de a integra acest bulevard în spiritul zonei, nu de a ascunde în spatele unei perdele "moderne" restul cartierului cum s-a făcut pe Unirii. (Era un topic pe aici pe undeva cu cineva care dorea dărâmarea caselor din spatele blocurilor de acolo)
Trebuie să știm să ne alegem bătăliile... cât timp ne cramponăm pe hala asta cerând păstrarea ei pe amplasament, rămânând cu încăpățânare surzi la ideea mutării ei ce se mai votează în CGMB? Peste 3-4-6-8 ani în fața cărei clădiri o să ne adunăm și să o ridicăm în slăvi al cărui act de deces este în dezbatere publică acum? Poate vreun arhitect care vrea și el numele lui pe o stradă plănuiește supra lărgirea Moșilor vechi, sau căii Călărașilor, sau Matei Basarab sau cine mai știe ce pasaj suprateran Lipscani.
De ce nu propune nimeni o alternativă fezabilă. Cât timp toți își doresc mașină de servici, și personală dacă se poate, și vor să o folosească în fiecare dimineață lumea va vrea bulevarde. Cât timp se doresc se vor construi. Cât timp RATB nu are un management decent sau o competiție serioasă nu pot fi considerate alternative.
Vă plângeți de zgârie-norii-de-smog din centru, lăudați Parisul că ia interzis... dar totuși a fost oferită o alternativă "La Defense". Am citit plângeri că sudul este "uitat" și nordul "favorizat", bun permite-ți pe toată zona lacului Văcărești construcții de birouri de 60 de etaje maxim și ONG-urile să arunce cu ouă în orice proiect de oțel și sticlă în dezbatere publică altundeva, să vedeți ce repede va fi un mic "New Bucharest" acolo și bătaie pe birourile cu vedere la gârlă. Unde poate să fie destulă sticlă să te simți ca într-un acvariu.
ORICE se poate totul este să oferiți alternative și celor care doresc altceva și ei la rândul lor să învețe să ofere alternative.

PS Dacă deranjez îmi cer scuze. Mi-am spus părerea și sper să nu mă repet, oricum discuția de mai sus devenea un pic repetitivă.€

 


Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78  ... 194
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418808 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use