Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateDiametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2709 posts, 383226 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 64 65 66 67 68 69 70  ... 194
 
 

📖 Pagination options
  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Sava6115-6315

Utilizator anonim wrote:
!!!!!!!!!

viewtopic.php?f=3&t=1633


Imi  cer scuze. Pe viitor voi posta in  sectiunile dedicate. :oops:

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Nightwolf

Se munceste destul de puternic pe tronsonul 2 desi nu se vad rezultatele inca ... insa trecand zilnic pe acolo oamenii muncesc, fundatii pt stalpi, se cara moloz, evident sunt si rromanes pe pozitie ;)

 


  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Sava6115-6315

Zona a devenit un magnet pentu rromaness.Si  stau la panda!! E atata plasa tip Buzau la Hala matache!!! :twisted:

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia andrei11

Impreuna cu un coleg de forum 2009 a carei contributie este egala cu a mea, avand acceptul si lui armyuser de a-i folosi fotografiile gasite de el, cu o ultima corectura din partea userului sab cu privire la Calea Rahovei, pentru cei interesati postez mai jos trei desene cum arata cartierul Uranus inainte de demolare si cum arata acum.
Unele explicatii necesare
In desenul nr 2 - gasit de userul 2009 se vad foarte bine cotele de inaltime ale terenului inainte de 'marea demolare'.
In desenele 1 si 3 deasemenea am schitat si traseul noului bulevard Uranus bulevard ce nu va mai avea nici o legatura cu vechiul bulevard Uranus. Deasemenea in poza nr 3 se observa si fostul stadion de atletism / fotbal Republicii ale carui ruine exista si acum pe teren si se pot vedea de orisicine.
Sper ca cele 3 schite sa starneasca un oarecare interes, atat intre cei mai tineri cat si printre cei mai in varsta care am mai apucat partide de fotbal pe fostul stadion 'Republicii' - primul stadion din Bucuresti dotat cu nocturna si cu Tribuna I acoperita si construita in stil 'englezesc'.

3_3_2011_10_08_45_am_274.jpg (159.54 KB; downloaded 1658 times)

3_3_2011_9_14_47_am_348.jpg (150.76 KB; downloaded 1661 times)

3_9_2011_12_32_36_pm_267.jpg (142.86 KB; downloaded 1660 times)

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia URANUS

Stie cineva cand se reiau demolarile ca mai sunt multe maghernite care stau in cale si vremea este ok?

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia elloyy

URANUS wrote:
Stie cineva cand se reiau demolarile ca mai sunt multe maghernite care stau in cale si vremea este ok?

man, nu mai sunt multe, ci 4-5 cladiri si nu prea se mai potriveste nici maghernite, ca toate au peste 2-3 etaje. Arata ca dracu unele, dar maghernita confirm DEX este:
MAGHÉRNIȚĂ, maghernițe, s. f. 1.Casă mică, sărăcăcioasă, dărăpănată; construcție rudimentară. 2. Prăvălie mică și sărăcăcioasă. 3. (Înv.)€

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia URANUS

Eu am numarat astfel: 1 casa mare si un bloc cu 4 etaje - tronsonul berthelot - vulcanescu,
2 case mari si un bloc (intre vulcanescu si hala matache),
hala matache + 3 case mari (blocuri) in intersectia berzei cu calea grivitei,
Mai sunt vreo 3 - 4 case in zona MT (alea chiar sunt maghernite),
Si mai sunt si altele daca se largeste si calea grivitei

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia elloyy

URANUS wrote:
Eu am numarat astfel: 1 casa mare si un bloc cu 4 etaje - tronsonul berthelot - vulcanescu,

corect
URANUS wrote:
2 case mari si un bloc (intre vulcanescu si hala matache),

incorect, doar 2 case, una din ele poate fi considerata bloc, da-s 2
URANUS wrote:
hala matache + 3 case mari (blocuri) in intersectia berzei cu calea grivitei,

corect
URANUS wrote:
Mai sunt vreo 3 - 4 case in zona MT (alea chiar sunt maghernite),

MT? adica ministerul transporturilor? nu face parte din proiect.
URANUS wrote:
Si mai sunt si altele daca se largeste si calea grivitei

nu se largeste din cate stiu eu
deci sunt 7 si matache. not that many, I'd say

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia URANUS

MT m-am referit la casele care blochează strada gării o stradă nouă pe care am văzut-o în proiect.€

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Costin

elloyy wrote:
URANUS wrote:
Mai sunt vreo 3 - 4 case in zona MT (alea chiar sunt maghernite),

MT? adica ministerul transporturilor? nu face parte din proiect.

Strapungerea str. Garii de Nord -> Str. Berzei face parte din proiect si necesita exproprieri (care au fost deja facute, urmeaza demolarile)
elloyy wrote:
URANUS wrote:
Si mai sunt si altele daca se largeste si calea grivitei

nu se largeste din cate stiu eu

Ba da, dar pe partea cu (fostul) cinema Feroviarul, deci acolo nu se mai demoleaza nimic.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia shoppy

cos wrote:
Casele din imaginea postata mai sus de URANUS nu se demoleaza. Calea Grivitei se largeste, dar pe partea opusa caselor.
Poza aceea ar trebuii trimisa celor care se opun demolarilor cu mesajul "Poftim, au ramas destule (prea multe) imobile cu valoare istorica (maghernite) pe care nu le demolam!, (daca chiar se poate si daca chiar vreti) restaurati-le pe alea!, ca tot le trece ditai bulevardul prin fata.".

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia elloyy

@cos
I stand corrected :) thanks, chiar nu stiam de faza cu strada garii de nord

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia URANUS

Multumesc si eu, acum m-am lamurit. Credeam ca se demoleaza si acele imobile de pe Calea Grivitei mai ales ca unele par parasite. Totusi mai sunt de demolat si casele de pe strada Cameliei si de pe Parcalabul Baldovin (in spatele pietei Matache spre MT) pe care deja s-au pus plase de protectie, dar nu stiu de ce de cateva saptamani nu s-a mai demolat nimic, e adevarat ca a fost si frig dar acum ce motiv or mai avea? Cumva Nea Neicusor Danutz?  :lol:

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Radu161

Cei interesati de subiect pot cumpara de la chioscurile din centru revista "zeppelin" (fosta arhitectura), ce contine un articol destul de mare despre lucrarile de pe buzesti-uranus, planurile de viitor (la modul general) si intentiile originale ale proiectul, venind direct de la cei care l-au facut.

 


Go to page:  1  ... 64 65 66 67 68 69 70  ... 194
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422413 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use