Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Tronsonul Voluntari - Glina (EST)

95 posts, 49617 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) shoppy

In zonele atacate se circula pe partea nou construita(sicanele dadeau nastere la mari blocaje si pe sensul liber, cel spre A2) iar soseaua initiala era sapata pana la pamant si se refacea(cred ca toate fondurile pentru centura au fost directionate spre aceasta zona), a disparut cf care ducea la acel remat vizavi de padure, a picat si mult hulita cladire, partial si pe sosea, astfel vazandu-se ca nu era deloc o cosmelie, nu s-a atacat nimic in rest.

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) shoppy

Nu s-a mai facut nimic in situatia in care pana acum se putea da drumul la trafic la 4 benzi pe sectoarele atacate, nu s-a mai livrat deloc balast si asfalt pe santier, s-a decopertat pana la pasajul cf in zona Fortului Pantelimon, cel mai probabil o sa se apuce sa decoperteze si in fata la Bateria 7-8, dupacare gata...

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) shoppy

Nu s-a mai avansat sau atacat noi sectiuni pe nicaieri, nu exista nici un utilaj, santierul e parasit.

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) danutzu_2910

Pai asa e in cazul unui contract reziliat. Tocmai ce s-a anuntat acest lucru.

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) Goldmund

danutzu_2910 wrote:
Pai asa e in cazul unui contract reziliat. Tocmai ce s-a anuntat acest lucru.

Ce bine ca acum cunoastem motivatia pentru care santierul  sta...Si presupun ca santierul va sta in aceasta situatie mult si bine, sau pana cand se vor intelege la "spagi".(am observat ca sunt cativa care gresesc regulat folosirea sau nu a liniutei care poate desparti "sau/s-au". Simplu: daca e verb, desparte-l, daca e conjunctie, nu)

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) andrei11

Off  topic  :shock:
Si mai simplu, daca poti inlocui sau cuori e fara linie.
____________________________________
Sau s-au dussau s-au intors, nu stiu ce au facut. Sau mai degraba s-au razgandit.
Ori s-au dusori s-au intors nu stiu ce au facut. Ori mai degraba s-au razgandit.
Liniuta aia de la "s-au" de fapt inlocuieste o litera, ar trebui sa se spuna
Să au dus,    să au intors, etc, e mai simplu sa spui s-au dus decât să au dus. In sfarsit, astea sunt chestii de pana in clasa a VIII - a.

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) Scorillo

off topic Doar că nu e "să au dus", ci e "se au dus"

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) andrei11

Pentru  # Scorillo intalnire la club.  ;)

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) Andrey

Mergand pe centura spre A2 am fost curios sa vad daca se lucreaza,concluzia:nici un muncitor nu era prezent,nici un utilaj si parca trebuia sa  sa se termine la finalul anului.Sunt doar cateva portiuni cat de cat gata,dar in rest???

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) TibiV

Nici nu o sa vezi vreun muncitor.
Contractul a fost reziliat de facto anul trecut, si de jure anul asta...
Constructorul era Tehnologica Radion, si a intrat in insolventa dupa arestarea patronului.
Culmea (daca nu ma inseala memoria) Tehnologica Radion a castigat contractul prin contestarea la CNSC a deciziei CNADNR, care in urma licitatiei din 2011 ii atribuise in prima faza contractul companiei Romstrade, care la randul ei a intrat in insolventa chiar inaintea Tehnologica...
Complicate sunt cararile licitatiilor romanesti... :(

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) Goldmund

Voi nu vedeti ca DNCB nu e dorita de nimeni?(daca UE nu impune capitalei o sosea europeana de ocolire si nu o finanteaza, s-a dus cu modernizarea centurii. Ai nostri nu sunt in stare si basta!

Oricum, dr. Mabuse promisese ca Autostrada Suspendata va fi gata, gata cu noul sau mandat, adica altadata, si atunci de ce o dublare de "autostrazi" la nord de Bucuresti?
Ce bataie de joc!

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) andrei11

Aici sunt de acord cu Goldmund  :o  ( trebuie consemnat, pentru ca deobicei ne alergam pe forum )
Off topic :
Intrati voi in centura si faceti la stanga din  Tunari / din  DN 2 si o sa va apuce bâţâiala.
Iti trebuie instalatie serioasa in sange, nu merge cu domnisoare.
La Stefanesti au mai rezolvat-o, au plasat un "sens", tot e bine. Trebuiau sa-l faca cu diametru mai mare, ca sa te opresti la cedeaza mai consistent. Dar la facut stanga laTunari / DN 2 e totdeauna o aventura.
______________________________________
PS : Eu acolo as face scoala  pentru carnet, sa intru in centura cu stanga din Tunari / DN 2. Frate, daca treci testul asta de 2 - 3 ori n-ai probleme la examen. Inclusiv la cel psihologic.

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) TibiV

:lol:
Aşa e...
Am testat chiar azi...

 


Re: Tronsonul Voluntari - Glina (EST) mihai_tomaro

stanga in zona aia se rezolva cu pasaj subteran doar pe un sens, pe cel invers acelor de ceasornic. Dar de unde nu e nici Dumnezeu nu cere :) Fie ca e vorba de intelepciune sau de bani. Sau macar o solutie cum e la intersectia cu Dn1.
PS. Mai am un gand carcotas: cred ca mafia imobilaira impune o limitare in dezvoltarea infrastructurii, ca sa cumparam ce vand ei, nu sa ne ducem la 30km distanta. poate e off topic, dar ma mai descarc putin :)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422376 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use