Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST)

815 posts, 308878 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 59
 
 

📖 Pagination options
Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) shoppy

La apeduct s-a mai avansat cu lucrarea?

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) mindmasster

Am vazute cateva utilaje la apeduct dar cam atat.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) Adrian Rosca

Culeile sunt decofrate si sunt montate cam 30% din grinzi (pe PUM am zis 40%, dar mi-am revizuit estimarea), iar acum se lucreaza la armarea suprabetonarii grinzilor deja montate. Probabil ca o sa toarne pe bucati, avand in vedere ca de vreo saptamana nu au mai adus grinzi noi pe santier.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) shoppy

Lucrau in continuare la armare, probabil ca o sa mai fie inca 2 etape, continua si balastarea viitorului giratoriu.
Pe restul tronsonului nu o sa mai fie reportaje pentru ca nici nu mai este mare lucru de vazut si dupa deschiderea traficului este si periculos de biciclat.
(Nu am timp sa citesc si PUM; saptamana viitoare nu sunt programate reportaje.)
DSC05580.JPG (368.69 KB; downloaded 4843 times)
DSC05581.JPG (360.24 KB; downloaded 4845 times)
DSC05582.JPG (399.84 KB; downloaded 4843 times)
DSC05583.JPG (419.61 KB; downloaded 4846 times)
DSC05584.JPG (390.13 KB; downloaded 4844 times)

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) mindmasster

Salut,

Ieri la ora de varf (18:30-19:00 ) am venit din Pipera pana in Chiajna pe DNCB.

Puncte "cheie" -

-  intrare DNCB din BD.Pipera -LIBER
-  DNCB/DN1(giratoriu ) - am stat la coada aproximativ 2 minute - a inceput coada cand mai aveam 300m pana giratoriu.
-  DNCB/DN1A - am fost la ore de varf si am prins mereu coada( 700-800m ) . Acum am stat fix 1minut
- DNCB/DN7 - LIBER
-DNCB /DJ701 - lucrarile la apeduct  aici am stat 10 minute . Noutati : au asfaltat portiunea dintre apeduct si podul peste calea ferata spre Craiova ( aproximativ 300m) si se lucra la apeduct la grinzi.

Concluzie : Cand o sa se rezolve lucrarile de apeduct , DNCB pentru mine o sa devina o alternativa destul de buna.

Pe ceasul de la masina am facut 50 de minute . Waze imi arata prin oras 1h:05 minute. Atat de bine ma simt din punct de vedere psihic cand merg pe centura  :)  :)  :)  fata de oras.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) Adrian Rosca

^^Azi dimineata incepuse turnarea la suprabetonarea grinzilor.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) panzer01

Au pus toate grinzile deja? Sau suprabetoneaza pe bucati?

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) mindmasster

panzer01 wrote:
Au pus toate grinzile deja? Sau suprabetoneaza pe bucati?


Pe bucati din cate am vazut ieri.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) subway guru

Adi, culee e invariabil singular/plural deci 'culeea/culeele'...atfel ajungem la nivel de 'genuche'...absolvent de scoala neprofesionala la maramu...
:bere:
E doar o observatie minora, n-are nicio relevanta vis-a-vis de esenta problemelor!
Oricum esti 'iertat' pentru ca tu esti 'civilist'!!!
:mrgreen:

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) abc_XC

La intersectia dintre DNCB si DN7, s-au reasfaltat rampele dinspre A1 (urcare + coborare) si banda 1 din sensul giratoriul, dar numai portiunea cuprinsa intre cele 2 rampe: https://www.google.ro/maps/@44.4984032,25.9969502,3a,75y,225.47h,87.56t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9f348mufpffV2Ot329XJIg!2e0!7i13312!8i6656.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) Adrian Rosca

^^Intr-adevar, in Dex forma la plural e "culee", insa nu si conform STAS-ului, vezi pct. 2.1.47.: http://constructii-proiect.ro/upload/no...ologie.pdf

Cefedepistii astia  :mrgreen:

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) subway guru

Mai citeste.:
2.2.6
2.3.12
2.3.15
:bere:

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) TibiV

Eu de mult am zis ca ar trebui topic separat "Termeni tehnici de constructii/infrastructura"...

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) subway guru

Nu are rost, cand e cazul...ne tragem discret de maneca!
:bere:
...prieteneste...
:mrgreen:
Nici STAS-urile nu sunt 'infailibile', spre exemplu 2.1.13 e gresit, corect-corect se spune 'paserela'!...si mai sunt si alte 'gherle'...
:ugeek:
Eu va spun cum m-au invatat 'magisterii' la scoala nationala de drumuri si poduri nu cum au transcris altii 'dupe ureche', e diferenta intre blue-jeans si blugi ori intre businessman si bisnitar...diferenta dintre lautarie si simfonie...
8-)

 


Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 59
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420950 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use