Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST)

815 posts, 312091 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 59
 
 

📖 Pagination options
Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) mindmasster

Am trecut de dimineata si se lucra intre Chitila - Chiajna in toate punctele critice .

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) shoppy

5 Noiembrie

VertaTel lucra la copacul de la A1 si la groapa de la Autoklass, se pare ca CNADNR lucreaza in timpul saptamanii si VertaTel in weekend.
La Industriilor se turnase bucata armata si acum se hidroizola prima bucata, de asemenea se hidroizola bucata construita la apeduct.
La apeduct au forat doi piloti in asfaltul proaspat turnat, in rest nimic.
La Giratoriul Dragomiresti problema este ca a ramas acolo un colt care nu mai era la nivel si din cauza lui se circula pe o singura banda, ar trebui sa se rezolve intr-o saptamana daca lucreaza.
Au inceput balastarile langa teava de gaze de langa Petrom, de asemenea s-au efectuat exproprierile de aici.
S-a avansat cu balastarile si la giratoriul Petrom.
DSC04757.JPG (412.67 KB; downloaded 4586 times)
DSC04758.JPG (404.65 KB; downloaded 4587 times)
DSC04759.JPG (377.4 KB; downloaded 4588 times)
DSC04760.JPG (325.4 KB; downloaded 4599 times)
DSC04761.JPG (319.7 KB; downloaded 4587 times)

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) argos

Azi am avut ghinionul sa merg pe soseaua de centura, partea dintre Chitila si A1.
Am remarcat doar niste prefabricate recent aparute pe partea dreapta  inpre A1 si giratoriul de la Petrom (asta la ce naiba o mai trebui? Mi se pare extrem de inutil..).
Citesem un articol scris de Alexandru Craciun (aka @Baiazid, pt cunoscatoriii SSC) in care explica diferenta dintre drumul express si autostrada. Si spunea ca banda de urgenta nu e un moft. O statistica arata ca rata numarului de defecte grave auto este undeva la 1/10000, cu potential de crestere la noi din cauza coruptiei (ITP luat pe spaga) si a parcului invechit. Daca e sa crape un autovehicul, atunci se va bloca o banda. Astazi exact acelasi lucru s-a intamplat cu sensul A1 -> Chitila. Un Ford Ka defect blocase intregul sens, iar soferul nici macar nu incerca sa-si mute cazanul (oricum, asta e alta discutie).
Scuze pentru calitatea pozelor!
IMG_20161115_084457.jpg (48.75 KB; downloaded 4231 times)
IMG_20161115_084553.jpg (307.53 KB; downloaded 4218 times)

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) shoppy

Prefabricatele sunt de mult acolo, acolo subtraverseaza o conducta de ape pluviale, cea veche s-a demolat dar s-a inlocuit doar pe jumatate din distanta, restul s-a umplut cu pamant.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) argos

Ah, ok. N-am stiut.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) zapacitu

Langa A1 au mai rezolvat zona "frezata" sau tot la fel de dezastru este?

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) argos

Eu am mers doar pana la intersectia spre Chiajna. Din ce am inteles in postarile de 'dincolo' ale lui @Adrian Rosca, partea frezata de pe drumul vechi spre A1 s-a asfaltat.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) Adrian Rosca

Exact asa  :)

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) abc_XC

Nu stiu de ce dar de 2 luni avem aceleasi valori pentru DNCB A1-DN7 respectiv 38,26%  financiar si 55% stadiu fizic de executie, in conditiile in care au mai avansat cu lucrarile. Documentul oficial poate fi consultat la adresa: http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/STADIULPROIECTELORINDERULARE.pdf . Documentul pdf are aproximativ 10MB.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) adila

Un motiv ar putea fi ca acum doua luni au fost unflate cifrele. Greu de crezut ca ne vom da pe acest tronson in decembrie.

 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) TibiV

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-presa-17112016-0#/0

Vizită pe şantierul Centurii Bucureşti şi în bazele utilajelor de deszăpezire

Astăzi, 17.11.2016, directorul general al CNAIR SA, Cătălin Homor, s-a aflat în inspecţie în bazele aferente Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Bucureşti pentru a verifica prezenţa utilajelor de deszăpezire cât şi pe Centura Bucureşti. Au fost constatate următoarele:

Centura Bucureşti:

"Am fost pe şantierul centurii şi am gasit o mobilizarea insuficientă pentru realizarea obiectivului, mai ales că în perioada actuală condiţiile meteo sunt favorabile. De fiecare dată când am venit pe şantier, Constructorul ne-a promis că va respecta graficele de execuţie. Am venit aproape săptămânal şi tot timpul am constatat acelaşi lucru: lucrări executate, dar întârziate faţă de termenele asumate. De fiecare dată când Antreprenorul ne-a cerut sprijinul, l-am acordat necondiţionat pentru beneficiul lucrării. Chiar şi astăzi am discutat personal cu cei de la Distrigaz pentru rezolvarea ultimei relocări, tocmai să nu fim nevoiţi să mai aşteptăm atât de mult după nişte avize. Consider că pentru orice proiect, colaborarea este un factor important pentru finalizarea acestuia. În ultima perioadă, evoluţia şantierului nu a fost semnificativă pe fondul unei mobilizări insuficiente, raportată la perioada şi termenele pe care şi le-au asumat. În aceste condiţii, consider că responsabilitatea este a Antreprenorului, care, totuşi, cu o mobilizare corespunzătoare ar putea să recupereze întârzierile de până acum."

(...)


Dar ce credea, ca au mai ramas de plantat doar panselutele ?!...
:D

Imi place asta:
"consider că responsabilitatea este a Antreprenorului, care, totuşi, cu o mobilizare corespunzătoare ar putea să recupereze întârzierile de până acum"

Aha...
In Sahara ninge 3 luni pe an, in Himalaia au loc frecvent ciocniri intre sumarine... iar pe DNCB intarzierile pot fi recuperate...  :lol:

Aia cu Distrigaz-ul este singurul bun...

LE
Au pus si poze pe FB
https://www.facebook.com/cnadnr/posts/1774474349479303











 


Re: Tronsonul Jilava - Chitila (VEST) zapacitu

Mi s-a parut mie recent, sau cumva intre Petrom si Chiajna e o teava de gaze groasa fix in calea largirii?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

19 Noiembrie

Campania electorala functioneaza, santierul a ajuns in sfarsit la A1 si lucrau sambata(poze de la A1 spre DN7).
DSC04817.JPG (472.75 KB; downloaded 3480 times)
DSC04818.JPG (448.64 KB; downloaded 3480 times)
DSC04819.JPG (451.42 KB; downloaded 3480 times)
DSC04820.JPG (463.36 KB; downloaded 3480 times)
DSC04821.JPG (401.1 KB; downloaded 3480 times)
DSC04822.JPG (460.66 KB; downloaded 3479 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

La apeduct s-au mutat lucrarile pe partea cealalta, probabil vor sa devieze traficul pe laterale si apoi sa atace centrul.
La Dragomiresti se finaliza giratoriul.
Mobilizare Vertatel la teava din camp.
S-a mai balastat un pic pe langa teava de gaze de la Petrom dar teava tot acolo e.
DSC04823.JPG (478.06 KB; downloaded 3555 times)
DSC04824.JPG (419.07 KB; downloaded 3551 times)
DSC04825.JPG (454.5 KB; downloaded 3555 times)
DSC04826.JPG (364.49 KB; downloaded 3547 times)
DSC04827.JPG (337.55 KB; downloaded 3544 times)
DSC04830.JPG (318.01 KB; downloaded 3547 times)

 


Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 59
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422410 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use