Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: AVIZIER - noutăți, anunțuri de la echipa forumului etc

190 posts, 91925 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Incepand de azi, administratorii pot vedea persoanele care au votat intr'un "poll". Drept urmare, regula IV.6
Regulamentul Forumului MetrouUsor wrote:
Utilizatorii nu au dreptul sa isi voteze propria poza, nu putem vedea in voturi acest lucru, dar daca exista suspiciuni se poate verifica, iar utilizatorul in cauza pierde defintiv dreptul de a mai participa la concurs dar si de a mai posta poze pe forum.
se simplifica si se reformuleaza astfel
Regulamentul Forumului MetrouUsor wrote:
Participantii nu au dreptul sa isi voteze propria poza, in caz contrar utilizatorul in cauza pierde dreptul de a mai participa la concurs timp de trei luni.
urmand a se aplica incepand cu concursul lunii iulie (inclusiv). Am identificat deja persoane care s'au "auto-votat" in concursurile din lunile mai si iunie, nu aplicam regula retroactiv (mai ales ca votul lor nu a influentat rezultatul), dar cei in cauza pot considera acest mesaj un avertisment pentru concursurile viitoare.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Tot de azi, am lansat un concurs foto, trimestrial si cu tema data. Aici gasiti forumul dedicat acestuia, iar aici - regulamentul specific.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Avand in vedere ca regulamentul era incomplet din acest punct de vedere, pentru a acoperi situatia creata ieri, am introdus o noua regula:

Regulamentul forumului MetrouUsor wrote:
20. Este complet interzisa activitatea de tip "mica / mare publicitate" (cereri si oferte de bunuri sau servicii, contra cost sau la schimb), pe forumurile publice sau prin mesageria privata. Mesajele de acest tip vor fi sterse imediat, iar autorul lor va fi blocat definitiv.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Acum ca avem personalitate juridica (sub forma unui ONG - asociatie), regulamentul privind continutul publicat a trebuit clarificat in ceea ce priveste responsabilitatea autorului. Mai exact, este vorba de art. I.4 si art. II.11. Este doar o clarificare, dar va rugam pe aceasta cale sa mai consultati regulamentul forumului. Multumim.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Incepand de azi se pot atasa fisiere pdf in mesaje.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

A devenit deja traditional sa actualizam rangurile de doua ori pe an. Astfel, mai multi utilizatori au promovat, dupa cum urmeaza:

Devin membrii bronze:  sss, danielstan, Cristy, AlexD, vancouver, Lixandru Dragos-Liviu, francezu72, Lohengrin, V2A, laur_visan, thor5, cris_m, Bogdan MD, crocodil

Devin membrii silver: ByOnu, Adrian Rosca, danutzu_2910, MariusCFRBucuresti, bekxy, alchemist, chevic, florin, Slasher1985, Radu Stanescu, icee, Icsilviu, Aron, 133 313

De asemenea, am decis sa retrogradam (cu un singur rang, in jos) conturile de pe care nu s-au scris mesaje de cel putin doua luni.
AlexCta, Silviu88, Elful, DeC, adn2377, DanCld, DrulaM, GAC

Nu in ultimul rand, am sters conturile create inainte de 1.11.2014 de pe care nu s-a facut nici o autentificare:
freyutz, nicutodoran, adigherghina, ionut.damian, lucian, RocarAndrei, adca proiect, eroscf, ccaraiman, H01 vs CAF, iopo, virgil.manolache, vulpita02, catalin86smb, 1945libalavtaiabnaoi, RoSonic, Costache, bigfoot1983, Claxon, andreiro18, ssjmaz, nik68, Otto, mircea46, Danut, ducu, mirela3669, mieceacioclu, Moise Mihai, floaredecolt, chira, vepman, Casian, C0ndu, zeneka88, mechiade 73, dcssys, babalupu, ionut, cristi.marculescu, catalindobre, sorinache96

Publicam ultimele doua informatii in caz ca utilizatorii in cauza revin pe forum si doresc sa stie ce s-a intamplat cu conturile lor.

Pentru cei promovati: Va rugam sa consultati privilegiile rangului si apoi sa verificati daca le aveti (in caz de probleme tehnice).

Sarbatori fericite!

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Primim pe mail

Buna ziua,

Va informam ca in noaptea de 28.02 (vineri spre sambata) va avea loc o mentenanata programata in Hostmama Data Center
Mentenanta va incepe in jurul orei 03:00 si va dura maxim 2 ore, perioada in care va exista downtime.
Sunt programate mai multe activitati: upgrade / update sisteme, relocarea unor echipamente, conectarea la 2 noi magistrale de fibra optica.
Va stam la dispozitie cu orice detalii sau informatii.
Multumim pentru intelegere

O zi buna

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

In urma unei discutii cu colegii din echipa metrouusor am decis ca art. I.15 din regulament nu mai era actual in forma lui originala si a fost modificat astfel:

Regulamentul forumului Metrou Usor wrote:
15. Se interzice promovarea explicita a altor siteuri/forumuri/asociatii/companii in legatura cu tematica forumului altundeva inafara sectiunii de "Colaboratori si pagini utile", interdictia se refera si la mesajele private, precum si la racolarea de utilizatori pentru alte actiuni/forumuri. Nerespectarea acestei reguli intra sub incidenta art. I.20 din prezentul regulament. Face exceptie de la regula si este permisa citarea unui asemenea site/forum (prin publicarea linkului) ca sursa a unei informatii preluate de pe site-ul respectiv, in conformitate cu regulamentul lui, si publicata pe forumul metrouusor.

Modificarea intra in vigoare din acest moment.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Voi incerca sa explic pe scurt ce s-a intamplat in ultima perioada: asa cum stiti, la o mutare de pe un server pe altul, chiar daca este reusita, exista o perioada de 1-2 zile in care noul IP al site-ului va fi asociat numelui (metrouusor.com). Aceasta asociere se face in toata lumea, in fiecare DNS (domain name server), de aceea dureaza atat de mult. Utilizatorii care au prins momentul 15 august 2013 stiu ca am trecut printr-un asemenea episod atunci, cand am schimbat gazduirea site-urilor (deci, am schimbat fizic serverele si IP-ul, drept urmare a fost necesara perioada de 1-2 zile pentru re-asocierea noului IP cu vechiul nume).

Am facut aceasta introducere deoarece joi, 26 martie 2015, ne-a fost schimbat IP-ul fara sa fi solicitat asta si fara sa fim anuntati intr-un mod eficient de schimbare (nu am primit nici mail, nici telefon). Am vazut un mesaj in acest sens pe pagina celor de la hosting, atunci cand am incercat sa raportez problemele (si deci era prea tarziu sa realizez ca trebuie un backup). Oricat de urat ar suna asta, momentan nu se pune problema sa renuntam la serviciile lor dintr-un motiv relativ simplu: ar insemna sa repetam, in mod deliberat, aceeasi experienta + mutarea fizica a fisierelor pe alt server.

In acest moment, functionarea site-ului pe noul IP, precum si un update software, au fost realizate (cu succes) de catre cei de la hosting. Am mai avut o intrerupere acum cateva minute cand am restaurat baza de date ce cuprindea toate mesajele si unele fisierele atasate, deoarece versiunea initiala instalata de hosting se oprea la 25 martie 2015 si nu am vrut sa pierdem 4 zile de mesaje, stiri si fisiere...Cu toate acestea lipseste o parte din fisierele atasate in perioada 25-29 martie 2015 deoarece utilizatorii le-au urcat pe un server ce tocmai disparea in acel moment... Am rugamintea catre toti care au postat imagini in aceasta perioada sa verifice daca fisierele exista si sa ia legatura cu noi pentru a le re-urca pe server.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Ne cerem scuze pentru eroarea ce a durat relativ mult. Din motive obiective (lipsa unei conexiuni la internet pe un calculator desktop/laptop), nu am putut sa o remediem mai curand. Speram ca activitatea pe forum sa isi revina la normal in cel mai scurt timp. Inca o data, regretam evenimentul!

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Am adaugat un capitol nou la regulament. Speram sa clarifice toate situatiile in care este vorba de proprietate intelectuala, distribuire si redistribuire de materiale, precum si asumarea responsabilitatii privind continutul postat. La baza noului capitol stau reguli ce sunt deja prezente in alte capitole ale regulamentului, dar de aceasta data am decis sa le grupam si sa le imbogatim intr-un capitol distinct. Era necesar acest lucru, avand in vedere ca acum avem si personalitate juridica si urmeaza sa avem nevoie in viitorul apropiat, atat pentru forum, cat si pentru Asociatie, de un set clar de reguli de acest gen. Putem discuta aici porice intrebari aveti legat de noile reguli.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Inca o modificare in regulament:

Pentru a evita pe viitor situatii in care regulamentul pare neclar sau interpretabil, am reformulat art.II.2, cel referitor la postarea pozelor "zilnice", astfel:
Regulamentul forumului, vechiul art.II.2 wrote:
Nu este permisa postarea de fotografii zilnice cu vehicule (indiferent de tip), cu exceptia cazurilor cand apar noutati sau vehicule dupa RK, RR, RG, unde sunt suficiente cateva poze care sa prezinte starea trecuta-actuala a vehiculului.


DEVINE

Regulamentul forumului, noul art.II.2 wrote:
Nu este permisa postarea de fotografii consecutive cu acelasi subiect (acelasi tip de vehicul, acelasi santier etc), cu exceptia cazurilor cand apar noutati fata de ultima fotografie publicata pe acelasi subiect (vehicule iesite de curand de la reparatii, evolutia lucrarilor pe santier etc).


Astfel, vechiul art.II.5 ESTE ELIMINAT deoarece situatia respectiva intra acum sub incidenta noului art.II.2:

Regulamentul forumului, vechiul art.II.5 wrote:
Pozele care prezinta lucrari de infrastructura trebuie sa prezinte noutati in evolutia lucrarilor respective.


Va reamintim ca mesajele consecutive de la aceiasi utilizatori erau oricum interzise, deci situatia era cel putin partial reglementata si inainte:

Regulamentul forumului, art.I.8 wrote:
Nu sunt premise postarile una dupa alta de la acelasi utilizator, in masura in care nu este adusa nici o informatie noua (de exemplu: prezentarea unui nou vehicul, un nou reportaj de la un santier etc). Daca ati postat un mesaj si doriti sa adaugati ceva, folositi functia de „editare mesaj”, activa o ora de la prima postare.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

De acum, video-urile youtube incluse in mesaje sunt afisate cu standardul html5 (nu mai trebuie flash player, functioneaza si pe telefon).

Va reamintim ca puteti include filme de pe youtube folosind urmatoarea sintaxa:
[youtube]id_film[/youtube]
unde id_film este secventa din link cuprinsa intre "v=" si primul "&" (daca exista), adica ceea ce este marcat in exemple:
youtube1.jpg (45.77 KB; downloaded 5754 times)

youtube2.jpg (47.39 KB; downloaded 27032 times)

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Ajustarea traditionala de ranguri a lunii iunie:

Utilizator inregistrat -> membru bronze: realistul, Florinds, Slick, IK4, zapacitu, PaulIP, Dragos Tanase, satanistu Adrian.B

Membru bronze -> membru silver: nokia2110, Lixandru Dragos-Liviu, sss

Utilizatori inactivi in ultimele 3 luni retrogradati cu un singur rang, in jos: electricianu, TsE, AlexCta, cornel001, wilhelm ciprian, SprinterXP, elful, silviu88

Utilizatorii inscrisi inainte de 1 mai 2015 care nu s-au autentificat niciodata au fost stersi:
Bogdan, alexniculescu, StefanM, oltcit, V. Bradean, cris23, ingmarian, timolen, Bellarock, btanasoiu, carlannelu, alexghinea, Alin Mihaila, pichiutu, nirolf, gheorghe, andrei33042, Pok, Jull, anisoara 2014ghi, lisandra, ceaurica nicu, catalin654, Peter Sajgo, teo13121, b84jmy, Bocioancă, johann.nunweiller, ionut, costi07, ramon barboni, serban89, cocuta_2000, marius811, Mihai Nicolae, ale vasile, DreamEast9, Mirela1980, m1nut_of_heaven, Blanka, cenescu, gabriel192, cata4u, filantropull, amrekord, tudorat27, nicu41, felix_bobion

Avem mici modificari si in echipa de moderatori. Echipa curenta poate fi consultata aici.

Va rugam sa verificati daca aveti privilegiile noului rang si daca sunt functionale. O lista gasiti aici.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use