MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - PSS Opera

278 posts, 101369 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - PSS Opera V2A

Din câte am văzut astăzi, a început refacerea zonei afectate de lucrările la PSS. Erau niște borduri deja montate.

 


Re: Discutii - PSS Opera orex

Se luceaza de ceva vreme! Daca pun borduri, si la primavara panselute, iti dai seama ca ”haul” a fost demult acoperit. ;)

 


Re: Discutii - PSS Opera Adrian Rosca

Partea de structura e intr-adevar gata.

 


Re: Discutii - PSS Opera orex

Infra... si suprastructura!
PS
Pana una alta, aceste lucrari nu au ”alterat” in niciun fel ”ciorcolatia” rutiera pe SPLAI, deci e un ”minim absolut” in economia edificarii M5.1! ;)

 


Re: Discutii - PSS Opera subway guru

Dar au incurcat parcarea pentru adevaratii melomani!
:lol:

 


Re: Discutii - PSS Opera survola

A dispărut gardul împrejmuitor al șantierului de la PSS.

 


Re: Discutii - PSS Opera Un cylon

La suprafață, a mai rămas doar de asfaltat vreo două trotuare și de plantat iarbă.
Se circulă liber pe trotuare.
M-am uitat și prin hăul unde ar trebui să fie centrala de ventilație, nu se vede vreun ventilator.

 


Re: Discutii - PSS Opera Adrian Rosca

Ma intreb daca nu cumva e suficienta o priza de aer cu circulatie libera, avand in vedere ca pe portiunea respectiva nu vor circula trenuri. Echiparea s-ar putea face ulterior, cand se vor hotari sa continue spre Iancului.

 


Re: Discutii - PSS Opera George

Cum așa, acum vreo 5 ani era iminentă licitația de proiectare! :)

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Oricum PSS - ul de la Operă va fi și PSS pentru TBM - ul  Hașdeu - Operă.  ;)

 


Re: Discutii - PSS Opera George

Voi da un exemplu exagerat pentru a sublinia de ce mi se pare mie că trebuie căutate soluții bune pentru călători și pentru public, fie și pe termen scurt/mediu și nu așteptat ceva indefinit în numele mai binelui.
În logica pe care o combat, nici nu avea rost ca acea groapă de la PSS Opera să fie astupată, pentru că, nu-i așa, în X ani va ajunge acolo TBM-ul dinspre Iancului și va fi muncă dublă, se va deschide groapa și se va reamenaja ulterior.

Din aceeași categorie mi se par câteva exemple orientative:
- nu facem tren la aeroport că va ajunge M6;
- nu e bună conexiunea cu T 1 aeroport că va exista cândva marele T 2, care va închide și T 1;
- nu facem aeroport la Brașov pt că în viitor va exista autostradă și vom face sub 2 ore până la Brașov;
- nu reabilităm și nu extindem rețeaua de tramvai pentru că avem fantomatice proiecte de metrou (de ex, separarea de trafic a liniei 21, care produce efecte ACUM, ar fi superfluă în logica în care în 15 ar exista, chipurile, un M 7 foarte ipotetic);
- nu reabilităm pereții la Grivița și 1 Mai pentru că, la un moment dat, va exista M6;
- nu ne obosim să punem în funcțiune semnalizare pe M4 pentru că, la un moment dat, va exista M 6;
- nu găsim trenuri pentru M5 și nu facem PIF sau nu ne grăbim pentru că, la un moment dat, vor veni niște trenuri noi (prin 2025, probabil);
- în general nu facem nimic simplu acum pentru că gândim grandoman într-un viitor suficient de nedefinit ca să nu ne afecteze pasivitatea actuală.

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Voi fi pragmatic :
Instalarea sau nu a CV - ului interstație la Operă acum ține strict de calcule.
Fiind  proiectat CV acolo cu siguranță este proiectată și instalația de evacuare a apelor care se adună în tunel, în mod logic fiind un punct de adâncime maximă. Dar nu e obligatoriu.
Când se va deschide șantierul M 5.2 se poate demonta foarte ușor CV - ul din PSS Operă.
Este evident că PLS  M5.2 va fi la Hașdeu.  La Iancului este practic imposibil să ai organizare de șantier pentru PLS.

 


Re: Discutii - PSS Opera George

andrei11 wrote:
Este evident că PLS  M5.2 va fi la Hașdeu.  La Iancului este practic imposibil să ai organizare de șantier pentru PLS.


În curtea Facultăţii de Drept?!  :lol:  :lol:  :lol:

Eu mă îndoiesc profund că între Haşdeu  (strada) şi colţul Facultăţii de Drept e loc destul pentru un PLS, iar deranjul uriaş pentru activitatea de învăţământ ani de zile pledează clar împotriva acestei soluţii.

Dar să stăm liniştiţi, impresia mea este că M 5 central este într-o adormire de cel puţin 10 ani....

Ah, şi vă rog frumos, nu-mi mai veniţi (cel puţin nu mie, care stau de 8 ani în celălalt şantier) cu faze de tipul vrei metrou, îndură. Eu nu vreau niciun metrou cu PLS la Facultatea de Drept sau în orice alt loc vital pentru oraş. Mai bine se face tramvai Iancului - Eroilor şi gata.

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

George, îmi pare rău de tine, dar te înșeli profund.
Da, PLS - ul tronsonului M 5.2 va fi la Hașdeu fix în stația Hașdeu/ M 5.   Iar organizarea de șantier va fi în curtea facultății pe unde este acum PECO - ul / pădurea / terenurile de sport. Șantierul  n-are legătură cu facultatea / cursurile.
La Iancului este exclus să ai PLS.
Faza cu tramvaiul Iancului - Eroilor e spusă sau la mișto sau la supărare.

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421223 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use