Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2221 posts, 441876 views
 
Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 159
 
 

📖 Pagination options
Re: Dialog cu administrația Stefan28

Andrei Andraș wrote here:
Timp de aproape o oră și pe Android au fost probleme. Pe PC n-am verificat dacă funcționa site-ul. Același mesaj îl primea și @Andrei98, așadar problema nu a fost prezentă doar la mine.

 
Și la mine exact la fel arată având telefon Samsung, dar dacă intru din modul Incognito merge numai dacă apăs pe Accesați forum.metrouusor.com (nesigur)

 


Re: Dialog cu administrația Andrei98

La mine persistă eroarea și nu ma lasă să accesez deloc forumul de pe Chrome versiunea de android.
Screenshot_20210930_070712_com.android.chrome.jpg (322.68 KB; downloaded 2375 times)

 


Re: Dialog cu administrația Costin

Inseamna ca TLS1.3 e doar o falsa problema si IOS nu a stiut sa raporteze problema corect.

Eu am incercat pe Firefox (Android) si Safari (iPhone) si totul merge ok.

O sa verific mai mult diseara, imposibil mai devreme.

 


Re: Dialog cu administrația alexandru_gr

Pe Opera pe android am aceeași problemă
Pe Chrome pot accesa forumul numai dacă bifez "nesigur"

 


Re: Dialog cu administrația PTMZ

Pe Edge și-a revenit dimineață, pe la 8, după care a reapărut problema, iar acum merge ok (pe moment).

 


Re: Dialog cu administrația bgd70

Aseara am avut si eu probleme cu accesarea de pe Android cu Chrome, primeam acelasi mesaj ca al lui @Andrei Andraș . Acum merge ok atat de pe telefon cat si de pe PC.

 


Re: Dialog cu administrația andrei11

Pe PC a mers tot timpul. Chrome ( Opera ).

 


Re: Dialog cu administrația Costin

Atentie, exista doua probleme.

- Cea cu certificatul SSL despre care se vorbeste de aseara. Aceea e problema noastra si voi incepe investigatia cel mai devreme azi la ora 20:00. Problema se manifesta cu o eroare de "securitate" care poate fi ocolita schimband browserul.

- O problema cu accesibilitatea din anumite zone (de exemplu forumul nu e accesibil deloc din reteaua Digi Spania, indiferent de certificate si alte chestii). Aceasta problema NU este de la forum si nu avem nici un control asupra ei. Problema se manifesta ca o eroare de conectare (time out) si poate fi ocolita prin accesarea forumului din alta retea / alt provider de internet.

 


Re: Dialog cu administrația Stefan28

Cam asta îmi arată forumul când vreau să intru de pe o pagină normală de pe telefon:


 


Re: Dialog cu administrația BodoMinea

Probabil problemele se trag din faptul că a expirat un certificat root al autorității Let's Encrypt, care ajută la securizare conexiunii cu forumul. E practic „certificatul autorității de certificare”. Pentru acesta a fost introdus un înlocuitor cu valabilitate prelungită. Cumva în „lanțul de încredere” al forumului era sau încă este varianta veche ce trebuia scoasă din uz.

https://letsencrypt.org/docs/dst-root-ca ... er-2021/

În momentul de față eu pot accesa site-ul de pe Chrome pe Windows (Desktop) - arată certificatul autorității ca fiind valabil până în 2025.

Atât pe un laptop Mac (Apple) - Safari cât și pe Chrome pe un telefon cu Android site-ul este complet inaccesibil. Browserele nu afișează nici măcar opțiunea „pe propria răspundere” pentru că este activat HSTS pentru acest domeniu (HTTP Strict Transport Security).

Cumva nu am probleme cu alte site-uri cu Let's Encrypt, am chiar eu destul de multe. Poate ar trebui actualizat stack-ul de SSL de pe server cumva, sau introdus manual certificatul nou de root în lanțul expus de server (cred că acum nu e inclus și rămâne la latitudinea browserului cu ce îl validează).

 


Re: Dialog cu administrația neoman

Pentru mine doar Firefox merge pe Android pentru accesarea forumului.

 


Re: Dialog cu administrația Costin

BodoMinea wrote here:
Probabil problemele se trag din faptul că a expirat un certificat root al autorității Let's Encrypt

Asta era, cu siguranta, una dintre probleme. Pe care am rezolvat-o.

Mi-e neclar ce vrea IOS15 cu TLS1.3, daca chiar e o problema reala sau ascundea problema certificatului root.

Nu am idee daca mai sunt probleme de conectivitate din anumite locatii si / sau anumiti provideri.

Insa problemele cu certificatul ar trebui sa fie rezolvate.

 


Re: Dialog cu administrația subway guru

Pe IoS15 problema rezolvata dupa un restart!
Case closed.
:bere:

 


Re: Dialog cu administrația andreiiul

De cateva zile am observat ca vizionarea videoclipurilor postate e greoaie pe mobil.
Mai exact, cel putin la mine, nu mai pot face dublu tap in clip ca sa sar 10 secunde inainte (util cand ai clipuri de peste 5 min).
E problema de link catre youtube sau altceva? In aplicatia youtube functioneaza dublu tap.
Daca e doar la mine, ce ma sfatuiti sa fac.
Multumesc

 


Go to page:  1  ... 126 127 128 129 130 131 132  ... 159
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use