Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2227 posts, 445182 views
 
Go to page:  1  ... 102 103 104 105 106 107 108  ... 160
 
 

📖 Pagination options
Re: Dialog cu administrația cris_m

Patesc si eu, dar cu refresh reapar toate pozele. Nu sunt probleme momentan cu pierderea pozelor si nici nu vor fi, cel putin in cazul celor postate pe forum.

 


Re: Dialog cu administrația misterr

Mai sînt și alte ciudățenii.

De exemplu, cînd te uiți aici:

https://forum.metrouusor.com/viewforum.php?f=200

ai zice că cel mai recent mesaj e din 13.01.2020 (#subway guru).

Totuși, cînd intri în el:

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=200&t=5034

vezi că cel mai recent mesaj este de fapt din 14.01.2020 (#Adrian Roșca).

 


  • Michael_ARI
  • Posted:
  •  

Re: Dialog cu administrația Michael_ARI

Nu știu ce probleme întâmpină alți useri, dar la mine forumul merge ceas! O fi și după sufletul omului...  :mrgreen:

 


Re: Dialog cu administrația cris_m

Depinde foarte mult de cati sunt conectati si de ora la care navighezi. Mie acum imi merge foarte ok.

 


Re: Dialog cu administrația BodoMinea

Peste 1200 de utilizatori conectați simultan pe platforma curentă... cam începe să scârțâie. E o veste foarte bună că se lucrează la noua platformă și la mutarea în cloud și sunt convins că o să fie o gură de aer și invit pe toată lumea să aștepte.

Cât despre dificultățile la încărcarea imaginilor, acestea apar pentru că imaginile sunt trimise în mod „dinamic” de către server. În mod dinamic înseamnă că fișierul este procesat de un cod înainte să fie afișat de browser. Motivul pentru care platformele de tip forum folosesc această metodă e pentru a asocia atașamentul unui utilizator, pentru a număra vizualizările unei imagini sau pentru a controla dacă aceasta poate fi inclusă sau nu pe alte site-uri. Deci, o mică parte din codul care construiește paginile și care folosește zeci de interogări către baza de date... trebuie rulat și pentru a afișa imaginile. Ele există și sunt în siguranță, doar că nu sunt disponibile resurse pe server pentru a procesa codul necesar trimiterii acestora.

Mult spor echipei administrative!  :D

 


Re: Dialog cu administrația Florinds

Sa avem 1200 utilizatori simultan mi se pare o veste fantastica... Poate vad si cei cu putere de decizie ceea ce fac prost, poate ii trage cineva de maneca... Nu mai vorbim de informarea corecta a publicului...

 


Re: Dialog cu administrația Andrei98

Nu sunt chiar 1200 utilizatori conectati simultan. Statisticile forumului arata utilizatori activi in ultimele 30 minute, deci multi din ei au iesit in acel interval de timp. De exemplu in ultimele 3 minute am numarat aproximativ 330 utilizatori, care chiar si din acestia se poate sa fi iesit de pe forum. Pentru o statistica mai corecta ar trebui setat un interval de 3 minute pentru a afisa un numar de utilizatori mai apropiat de realitate.

 


Re: Dialog cu administrația andrei11

Azi data de mai sus mă deloghează automat la fiecare părăsire a forumului. M-am autentificat "de un milion de ori" în 20 de minute.

 


Re: Dialog cu administrația Costin

In afara de eroarea cu resursele, la mine merge perfect normal. Suna de parca se pierd datele sesiunii, poate nu ar strica sa incerci sa stergi 'cookies' in browser...

 


Re: Dialog cu administrația abc_XC

Referitor la eroarea " Resource Limit Is Reached " si la cei peste 1200 de utilizatori care sunt conectati permanent. Eu accesez MetrouUsor la ore diferite, uneori chiar si dimineata foarte devreme si observ ca si la ora 6.00 exista foarte multi utilizatori, cand sincer sa fiu m-as astepta sa fie un numar mult mai redus.
Nu ma pricep la detalii tehnice, insa imi permit sa intreb daca nu cumva exista o posibilitate ca anumite sesiuni sa ramana cumva "agatate" si sa ingreuneze artificial accesul si navigarea pe site?
E doar o parere neavizata bazata pe intuitie si pe o lipsa totala de cunostinte tehnice, daca nu are sens, va rog sa ignorati ideea.

 


Re: Dialog cu administrația Costin

Se pare ca sunt multi boti care raman online 24/24. Incercam sa le limitam accesul sa vedem daca asta imbunatateste experienta pe forum. Abia am remarcat si noi asta, inca analizam situatia...

 


Re: Dialog cu administrația cris_m

Atentie insa, problema cu resursele nu va disparea complet, ci va avea o rata de aparitie teoretic mai mica... Aceasta o sa dispara complet cand ne vom muta pe noua platforma peste cateva luni. Pana una alta, solutia restrictionarii botilor singaporezi pare sa dea rezultate, a scazut numarul "vizitatorilor" care solicitau inutil serverul.

 


Re: Dialog cu administrația 1689

Problema cu resursele apare cam la orice ora din zi si din noapte...

 


Re: Dialog cu administrația Costin

O data cu blocarea botilor respectivi eu resimt o oarecare imbunatatire. Eroarea inca exista, dar parca nu e la fiecare al doilea click, cum era in anumite perioade pana ieri...

 


Go to page:  1  ... 102 103 104 105 106 107 108  ... 160
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use