Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: DR1: Străpungere Bd. Timișoara - A0 (Drumul Radial 1 Vest Expres)

127 posts, 79241 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura Goldmund

Fac o precizare:
eu nu am scris ca "cifrele "e reci" si-ti dau fiori pe sira spinarii"(asta e capodopera lui guru),si nu m-am referit atunci la cifre de la buget,impozite sau ceva asemanator."Greseala"gramaticala si aluzia a facut-o subway guru si nu eu,cum reiese din context :?
Acum mai spun si eu ceva,apropo de "economia a scazut "in draci""
Principalii indicatori economici ne spun clar ca Romania se dezvolta mai sanatos acum decat in urma cu cativa ani.Industria in general merge spre bine(de la "auto"la ind.telecomunicatiilor,datele sunt f. bune!),Romania exporta din ce in ce mai mult.Atunci ce se intampla?E simplu:
cei doi piloni ai dezvoltarii masive din anii 2005-08 ,si anume "constructiile"si "consumul"nu mai puteau creste,iar criza economica mondiala a oprit creditarea populatiei tot mai indatorata...In nici o tara dezvoltata apotul "constructiilor"la economia nationala nu poate trece de 10%(in Romania era undeva la 16-17%!-absurd,chiar si pentru o tara in curs de dezvoltare din UE-nu vorbim de tarile asiatice in care bancile de stat-ca altceva nu sunt-fabrica bani cu nemiluita ,monezi care sunt intretinute artificial,etc.-aceste tari nu ar fi primite in UE niciodata!!)
E ceva rau in dezvoltarea actuala?-nu,dar nu mai sunt bani pe piata,iar consumul a scazut,dupa cum era si de asteptat.Consumul isi va reveni,insa in trepte si nu salturi!Iar "aparatul de stat"e inca supradimensionat.
Acum ceva legat de subiect:
Romania e parte din NATO si UE,iar in urmatorii 10/20 de ani,Romania va avea de construit cai ferate pentru trenuri rapide,autostrazi noi,aeroporturi uriase,canale navigabile.Nimeni nu poate lua primii 20 de ani de ameteala ca prototipul societatii romanesti de maine!
Nu stiu ce viitor are Noua Zeelanda,insa stiu ce ne asteapta in UE:f. mult de lucru pentru o Europa moderna,unita,libera.Un continet unit,de la Oceanul Atlantic la Marea Neagra,cu o astfel de istorie continentala ca a noastra-e un proiect unic pentru intreaga lume...
La toti le doresc numai de bine,indiferent ca raman sau nu in Europa!

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura subway guru

Nici nu doresc cumva sa atribui altcuiva scrisele mele!!!
Mi le asum in totalitate (inclusiv greselile 'intentionate' de acord gramatical)!!!
Am facut referire doar la un lucru foarte adevarat pe care l-ai spus, si anume ca lucrurile 'tehnice' sunt 'reci' prin definitie, iar lucrurile tehnice sunt atat de reci pentru ca se reflecta din cifre si socoteli si mai 'reci'...
La ce ai scris mai departe n-am obiectiuni majore, suntem iar cum s-ar spune in 'consens'...
Baietii astia cu idei de Noua Zeelanda, stiu ei ce stiu...
Cel mai mare proiect de lucrari rutiere din lume la ora actuala (cu tunele si poduri incluse) e cel neo-zeelandez...
Ce ma intristeaza pe mine profund e ca tara noastra nu le ofera perspectivele de a sta aici si de a a-si creste copiii si nepotii pe meleagurile natale in conditii demne si civilizate...
E trist... :cry:

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura Dominatrix

In legatura cu comentariile de "clasa proletara" despre pensionari, asistati sociali etc.. sunt perfect de acord cu ce a zis Cos in topicul de aici, unde poate ar fi bine sa se mute toate comentariile off-topic din topicul asta. E adevarat ca exista multi puturosi care au profitat de legislatia aiurea ca sa-si scoata certificat de "handicapat" sau sa se pensioneze anticipat. Dar mi se pare complet absurd ca din cauza acestei minoritati sa spui ca trebuie taiate toate pensiile cu 15%, care oricum multe sunt de mizerie.

Si daca tot s-a discutat despre sado-masochismul pe care il suportam fiindca "tinem pensionarii in spate", atunci poate ar fi bine sa ne gandim si la BDSM'ul pe scara larga pe care toata lumea il suporta din cauza unor factori de decizie incompetenti sau rau-intentionati, la toate nivelele.

Nici cel mai ordinar bandit nu rupe de la gura pensionarului, doar pentru ca tu, ca stat, ai ramas fara bani. Daca tu esti incompetent si nu esti in stare sa gestionezi banii (inclusiv atragerea fondurilor europene pentru proiecte de infrastructura), du-te si spanzura-te.
Si la asa vroiam sa ajung: daca se doreste realizarea strapungerii despre care discutam aici, atunci de ce dr. Oetker & co. n-au fost in stare sa faca un proiect eligibil pentru fonduri europene si sa le foloseasca acele fonduri pentru realizarea lui, ca sa nu se mai planga acum ca n-au bani pentru el la bugetul local?

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura Goldmund

Multumesc @subway guru pentru precizari
E adevarat,s.guru,e mare pacat cand vezi cum pleaca din tara poate oamenii cei mai nemultumiti de starea lucrurilor(tocmai cei care sunt in masura sa schimbe rapid  ceva in bine,care isi doresc modernizarea Romaniei,"modernitatea")si tocmai ei parasesc tara.Mare pacat.Mai mult nu-mi permit sa spun,din moment ce nici eu nu mai locuiesc in Romania de aproape 30 ani,insa cei ca mine au plecat din motive politice din tara...
numai de bine

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura ByOnu

Despre ce e vorba aici? Scuze ca suflu praful asternut acum 7 luni pe 'mormant'. :arrow:

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura rails

nu puteai sa citesti ce s-a scris pana acum ?

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura Nightwolf

E mai greu, E aproape 4 pagini, care ESTE ele ...

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura telvanni

ByOnu wrote:
Despre ce e vorba aici? Scuze ca suflu praful asternut acum 7 luni pe 'mormant'. :arrow:

Aaa, am inteles, praful ti-a intrat in ochi si nu mai poti citi.

Scuze ca raspund in zeflemea dar matale ai inceput primul.

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura alex1968

Ceva sanse pentru 2012 sa inceapa lucrarile? Sau nu sunt bani, evident....

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura shoppy

Babuinul ala de primar nu o sa mai continuie absolut nimic ce nu se poate termina pana la alegeri, si cum oricum orasul nu poate sustine mai mult de doua proiecte majore simultan, probabil o sa se faca Chisinau si Buzesti - Berzei (plus niste linii de tramvai pe colo si pe colo), deci care crezi ca sunt sansele sa se inceapa o lucrare nou nouta care se infige intr-un conglomerat cimitir - gara - unitate militare??

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura Dominatrix

De atragerea de fonduri europene, in special pentru dezvoltarera transportului public urban, dar si pentru proiecte de infrastructura a auzit Dr. Oetker? Intreb retoric evident, fiindca pana acum a reusit sa atraga 0 (zero) euro. Si nici nu se intentioneaza, cu exceptia Pasajului de la Sudului. Iar transportul public, asa cum s-a stabilit, este pentru "amaratzii aia"...
Cine are ochi de citit, sa bage la cap.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura sss

shoppy wrote:
... deci care crezi ca sunt sansele sa se inceapa o lucrare nou nouta care se infige intr-un conglomerat cimitir - gara - unitate militare??


Scuza-mi ignoranta, exista pe Timisoara asa ceva?

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura shoppy

Nu pe Timisoara, ci pe Centura acolo cam unde ar trebuii sa ajunga strapungerea, practic centura este facuta sandvis intre chestiile astea.
http://www.wikimapia.org/#lat=44.421735 ... 15&l=0&m=b

 


Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura cetatean.model

Nu se mai aude nimic nici de pasajul Domnesti...de strapungerea blvd Timisoara...nici vorba. Daca stau bine sa ma gandesc, toata zona de vest a capitalei a fost complet neglijata din punct de vedere al infrastructurii...desi s-au facut investitii destul de mari de catre companii private. Solutii relativ simple si destul de ieftine ar fi putut rezolvat mare parte din traficul infernal din vestul capitalei. Un pasaj peste centura pana in comuna Domnesti ar fi fost ceva extraordinar...dar sa ne gandim cum ar fi fost sa faca inca o statie de metrou dupa "Preciziei" imediat dupa centura...eventual langa noul Water Park (in zona Fashion House Mall, Hornbach, etc). Langa statia de metrou se poate construi o parcare gen "Park & Ride" pentru toti navetistii ce vin zilnic in oras din zona de Vest si de ce nu si pentru eventualii turisti care se tem de traficul Bucurestean. Spatiu este, finantare cred ca s-ar gasi (cred ca si companiile care au investit in zona ar fi dispuse sa contribuie..). In cazul in care solutia cu metroul pare prea costisitoare, atunci se poate prelungi una din liniile de tramvai care sunt foarte, foarte aproape de zona in cauza(Depoul RATB Militari,Industriilor Metrorex)...Daca nu as fi cunoscut "performantele" alesilor locali...as fi spus ca este vorba de rea vointa... :?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421279 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use