Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutobuze, autocare, microbuzeIkarus

 

Topic: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus

63 posts, 17661 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus Mark 66

Si referitor la cel rosu salvat de la Fetesti , Ex Berlin . Este o masina muncită  si mai toate piesele sunt rele  deoarece a avut  doua vieti,   si la  Berlin si   in tara de la inceputul lui 90 , in schimb cum ai spus si tu , cel galben Ex Ratb este mai complet si in stare mai buna fiind doar in Bucuresti folosit si putin la Fetesti .

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus ADK

Pe GPD (cel roșu/alb) l-am văzut prima dată în Fetești în primăvara lui 2015, însă nu am călătorit cu el. Ulterior l-am revăzut în vara lui 2021 și ultima dată în toamna aceluiași an, când a ajuns la noua sa casă. Are încă puțină originalitate, dar diversele modificări de întreținere și reparații i-au mai redus din starea de fabrică, atât cât s-a putut și s-a priceput personalul de la Fetești.

Pe NSL (galbenul) l-am văzut prima dată (cel puțin de când e la Fetești) în vara anului trecut. La o primă vedere are caroseria ceva mai ruginită, dar nu foarte grav (a stat din păcate cred că doar afară, față de neamț care a fost garat într-o hală) însă la originalitate îl bate puțin pe GPD.

Automat că bucureșteanul e defapt, pe lângă un proiect mai favorabil, și mai nou ca anul său de fabricare. Doar a avut un RK (când se mai făceau RK-uri în adevăratul sens al cuvântului) în 2007 la URAC, înainte cu un an de a fi vândut, dar exploatarea pe drumurile precare din Fetești i-au grăbit uzura estetică, iar NFA (celălalt Ikarus venit din București, dar casat) era și mai precar din acest punct de vedere.

Acum, în principiu e bine că au fost salvate totuși de către cineva și parcate în locuri mai ferite de către ochii lumii. Nu e musai să faci ceva cu ele, dacă ți-a plăcut l-ai cumpărat și gata. E totuși recomandat să apreciezi un astfel de vehicul și să-l protejezi de orice rău, că sunt puține rămase la noi în țară.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus ADK

Aș dori să încep un "recensământ" al tuturor autobuzelor și autocarelor Ikarus care mai există pe teritoriul României, însă în privința autocarelor nu cunosc prea multe informații ceea ce aș avea nevoie de un pic de ajutor din partea cunoscătorilor, pentru a identifica tot ce înseamnă Ikarus inclusiv carcasele rămase, deși cred că mai mult de +20 nu mai există cel puțin oficial (cunoscute).

Ca 260 urban, adică în 3 uși ar mai exista:
- PH 01 CLG (2120) al TCE Ploiești ex. RFG, găzduit în garaj însă viitorul acestuia este incert.
- PH 01 CLF (2133) al TCE Ploiești ex. RFG, găzduit în garaj însă viitorul acestuia este incert.
- PH 02 VXY (2282) al TCE Ploiești ex. RFG, găzduit în garaj însă viitorul acestuia este incert.
- PH 02 WNP (2283) al TCE Ploiești ex. RFG, găzduit în garaj însă viitorul acestuia este incert.
- PH 02 WRH (2288) al TCE Ploiești ex. RFG, găzduit în garaj însă viitorul acestuia este incert.
- IL 01 GPD ex. Transbus Fetești, ex. BVG Berlin, găzduit pe termen nedeterminat într-un sat din județul Argeș.
- IL 03 NSL ex. Transbus Fetești, ex. RATB (66), găzduit probabil temporar sau pe termen nedeterminat într-o locație din Muntenia.

Ca 260 extra-urban, adică în 2 uși ar mai exista (cel puțin, însă ar fi mai multe):
- PH 14 TCP (?) găzduit pe termen nedeterminat într-o incintă dinafara orașului.

Ca 280 urban:
- PH 93 TPP (2160) al TCE Ploiești ex. RFG, găzduit în garaj însă viitorul acestuia este incert.
- PH 01 JZK (2185) al TCE Ploiești ex. RFG, găzduit în garaj însă viitorul acestuia este incert.

Ca 280 extra-urban:
- TM 10 JPM (331) al actualului STPT (Timișoara), găzduit într-o incintă a lor pe termen nedeterminat.

Din câte știu, ar mai exista un 260 parcă urban, undeva abandonat printr-o curte din județul Bacău, însă informația nu cred că mai este valabilă. Mai degrabă aș crede să mai existe câte ceva prin județul Prahova, unde au fost destui particulari cu Ikarus și după anul 2010. De 255/256 nu am idee, oricum de regulă autocarele nu prea sunt în interesul meu. Deși cred că doar 256 mai există, eventual 250.59/93 care e un fel de 256 basic mai lung.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus GPS

ADK wrote here:
- IL 03 NSL ex. Transbus Fetești, ex. RATB (66), găzduit probabil temporar sau pe termen nedeterminat într-o locație din Muntenia.


De unde ai informația referitoare la locație? Nu apare nicăieri în spațiul public, iar fără o sursă credibilă, mi se pare doar o vorbă în vânt. Zvonistica e la tot pasul…

Referitor la alte autobuze existente, mai sunt din câte știu:

260.02 - Urban cu 3 uși
- TM 10 JGR al STPT

260.43 - Urban cu 2 uși
- TM 10 JGO (ex. 243) al STPT
- TM 10 JMV al STPT
- un autobuz al cărui număr de parc nu-l mai țin minte, aflat în Dej, al unui proprietar privat - văzut ultima dată în urmă cu doi ani

280.02 - Urban cu 4 uși
- TM 01 VYL (321) al STPT
- TM 10 JLK (330) al STPT

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus ADK

Ți-am răspuns într-un PM.

De cel de la Dej nu știu dacă avea număr de parc, era achiziționat de la un fost operator de stat?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus GPS

Cel din Dej nu avea niciun număr de parc, alte detalii nu am.

 


Re: Discuții generale despre autobuze și autocarele Ikarus Mark 66

Salutare , ma scuzati ca ma bag si eu in aceasta discutie . Am cautat de curiozitate acel Ikarus din Dej si e destul de asemanator cu cel de la Fetesti cel rosu , deci cel mai probabil si acesta e ex: Germania de Est sau RDG . Pe tramclub am gasit 2 poze cu el , pozele fiind facute in Februarie 2009 . Deci cine stie unde a disparut . Eu personal am fost de multe ori la Dej dar nu l-am vazut niciodata .

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Ikarus  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use