MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3284 posts, 451548 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 214 215 216 217 218 219 220  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Mama-mama ce talmes-balmes faceti voi acolo…
Va place chiar atat de mult sa vorbiti doar ca sa va auziti singuri?

 



  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Nope, fezabil înseamnă care se poate face, realizabil. Pana acum, guru, nu ne-ai dat niciun argument pentru care M4 nu se poate face pe la Izvor. Doar ca acel traseu nu place unora. Si tot nu înțeleg de ce, îmi mențin părerea ca este o greșeală majora sa nu depui toate eforturile sa faci o corespondenta perfect realizabila, dar mă las păgubaș...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Hai sa-ti mai dau un argument ca sa incheiem discutia. Statia Cismigiu M5 se va face cu peroane suprapuse. O linie M4 pe Schit cam tot cu tunele suprapuse ar trebui ca ampriza strazii e insuficienta. Asta te duce cu ea in strafundurile pamantului. Suficient?

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Cartierul dormitor Berceni are metrou doar pe o latura si trenul tot ajunge supra-aglomerat la Sudului. De ce o linie pe cealalta latura nu ar avea calatori???
Celelalte diversiuni despre alte magistrale nu-si au locul aici, dar va prefaceti surzi…
Daca nu le puneti la locul potrivit nu o sa primiti raspuns din partea mea!
:popa:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

  • Exact asta am spus şi eu, după Luică / Ferentari spre periferie dai de cartier compact de case. Iar Gara Progresu cu greu o pot numi gară, chit că va fi reactivată la un moment dat.
    Guru, ştiu că ar fi o problemă cu depoul, s-a studiat o asemenea variantă ? (Raza cercului e ceva mai mult de 500 metri). Ar servi mai bine Cartierul Berceni.
  • M 4.png (1.62 MB; downloaded 1534 times)

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

    Pe sub piata Constitutiei n-o sa treci metrou niciodata!
    De ce?
    Peste 50 de ani se va putea spune pe sleau, de ce nu, pana atunci degeaba!  :yes:

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

    În afară de vreun amărât de tunel pe sub Piaţa Costituţiei care să ducă la staţiile de metrou de la Unirii nu e nimic. Numai pământ. Oricum acolo vor să facă o parcare subterană la un moment dat.
    Peste 50 de ani se va putea spune pe sleau, oricum degeaba atunci!

    Ăsta-i bluffffffffffff.

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

    Zici mata!
    Dovada, dovada! :yes:

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

    Asa e cum zice colegul, mega parcarea aia e principalul obstacol si alte brambureli cuprinse in PIDU (sa apreciati ca nu am strecurat niciun z)
    Dealul numit acum al Arsenalului si care e de fapt istoricul deal al Spirii nu poate fi abordat frontal cu o strada la sol decar daca vrei partie de schi si deridelus…
    Presupunand ca ajungem cumva transversal pe statia actuala la Izvor in parc ce facem mai departe? Ca supararile nu se incheie aici! Statie in piata Constitutiei nu, desi n-ar fi fost chiar lipsita de interes avand in vedere armata de functionarime a institutiilor din zona. Atunci ce?

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

    P-aci prin apropriere e Piaţa Constituţiei (prima fotografie). Subsemnatul a trecut de destule ori pe acest traseu când se construiau blocurile ce delimitează Piaţa Constuituţiei. N-am văzut amenajări ample de şantier care să edifice fundaţii imense. Mă contrazici ? A, da, un tunel  se putea strecura neobservat, dar atât. Subsemnatul a asistat şi când s-a ridicat artificial dealul de pe latura dinspre Piaţa Unirii a Parlamentului ( a doua fotografie ) Acolo e deal fals, pământul  săpat de la fundaţia clădirii a fost stivuit acolo şi a apărut dealul.
    Mai sunt unii care au fost contemporani cu vremurile !
    2022-01-05_22-42-42.png (850.09 KB; downloaded 1528 times)
    2022-01-05_22-52-23.png (1.63 MB; downloaded 1528 times)

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

    Daca ar fi fost tunel acolo n-ar mai fi venit cu ideea de parcaj subteran pe doua niveluri care sa ocupe toata piata. Tunel subteran e cel mai probabil doar pana la platforma aia de unde ar fi trebuit sa-si tina Ceasca discursurile balbaite.

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

    @andrei11
    Asa vezi TU...la ”suprafata”, restul mucles!

     


    Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

    De ce ar bate drumul degeaba pe sub fantani pana in dispeceratul de la Unirii cand aveau statia Izvor la o aruncatura de bat???

     


    Go to page:  1  ... 214 215 216 217 218 219 220  ... 235
     

    📖 Pagination options
    Home page  • 
    Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
    Choose destination

    Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

     

    © 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

    Powered by PhpBB In DotNet

    The Terms Of Use