Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 672282 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 realistul

Oricum sa curatat zona. Mergea o largire a strazii dar e bine si asa. Mai sunt inca constructii cred eu ilegale gropi adanci pentru fundatii lasate in paragina spalatorii auto infecte. Cam chicios stilul lui Piedone dar e foarte bine comparand cu ce era inainte sectorul 4. Acum sunt si ceva lucrari in dreptul fostului cinema Flamura zona strada Ghimpati cu sos. Giurgiului.Doar vin alegeri nu?

 


Re: Sectorul 4 cobradinberceni

Mda, acolo nu inteleg de ce au imprejmuit anumite zone cu gard de plasa. Sper sa nu fie vorba de retrocedari, cum s-a intamplat la intersectia Bd. Gh. Sincai cu Bd. Tineretului.
Si ma enerveaza ca pun garduri metalice in loc sa puna Buxus sau mai stiu eu ce boscheti. Arata urat atatea fiare intinse pe marginea trotuarului...
PS: ar merge niste copaci pe Bd. Brancoveanu, pe spatiul verde central si pe trotuarul de pe partea cu blocurile (intre Str. Serg. Nitu Vasile/Izvorul Rece si Str. Izvorul Crisului). Pana sa lateasca bulevarul, erau copaci acolo, mari, umbrosi. Cred eu ca ar fi putut foarte bine sa ramana la modernizare sau macar sa puna altii. Acum avem acolo o zona de asflat si beton, fara pic de verdeata. Iar Bd. Brancoveanu, in comparatie cu Bd. Al. Obregia, arata ca un desert cu spatiul ala verde jalnic.

 


Re: Sectorul 4 Budy187

realistul wrote:
Oricum sa curatat zona. Mergea o largire a strazii dar e bine si asa. Mai sunt inca constructii cred eu ilegale gropi adanci pentru fundatii lasate in paragina spalatorii auto infecte. Cam chicios stilul lui Piedone dar e foarte bine comparand cu ce era inainte sectorul 4. Acum sunt si ceva lucrari in dreptul fostului cinema Flamura zona strada Ghimpati cu sos. Giurgiului.Doar vin alegeri nu?

Ce treaba au alegerile prezidentiale cu ce se intampla acolo ? Geez...prea multa paranoia

 


Re: Sectorul 4 cobradinberceni

Probabil din cauza ca pana in prezent nu s-a miscat nimic si acum i-a apucat munca pe baieti. Coincidenta?

 


Re: Sectorul 4 Budy187

In regula. Si ce treaba au alegerile prezidentiale cu faptul ca s-au daramat niste cosmelii ? Daca era vorba de alegeri locale, de primarie etc. era de inteles, in rest... nonsens

 


Re: Sectorul 4 cobradinberceni

Eh, unul dintre partide l-a sustinut pe Piedone in campanie, acum iese Piedone si-si declara sustinerea pentru unii, populatia zice hai sa-i votam p-aia, ca uite ce zice primarul nostru care a daramat jegurile si ne-a facut parc. Merge?

Am scris mai sus, sa puna mana si sa planteze pomi pe centrul Bd. Brancoveanu si pe partea dreapta a acestuia, intre Izvorul Rece si Izvorul Crisului. A, si daca e tot asa destept primar, sa recunoasca faptul ca e o ineptie maxima chestia cu trecerile de pe un sens pe altul, pe acelasi bulevard, fix in dreptul unor stradute de pe care vin masini garla. Sa fi pus trecerile alea dintre sensuri in locuri unde nu sunt stradute.

In fine, multe lucruri ar putea fi imbunatatite, trebuie doar sa mearga un responsabil cu logica si bun simt pe teren, cu pix si hartie, sa le noteze, dupa care sa le puna pe masa primarului, iar el sa le rezolve. Daca ma plimb o ora si tot gasesc 10 lucruri care daca ar fi rezolvate, ar aduce multumire locuitorilor. Genul ala de lucruri mici, dar care conteaza mult. Trebuie doar sa vrei.

 


Re: Sectorul 4 florin

Budy187 wrote:
In regula. Si ce treaba au alegerile prezidentiale cu faptul ca s-au daramat niste cosmelii ? Daca era vorba de alegeri locale, de primarie etc. era de inteles, in rest... nonsens


Totul are legătură. De ce crezi că s-au tăiat fonduri de la autostrăzi (construite cu bani UE) și s-au dat la primari? Eu pariez că și Mihai Bravu o să se inaugureze cu un prezidențiabil pe el.

Ia uite aici:

Pe de alta parte, reprezentantii PC, imbracati in mare paret cu tricouri albe, au stat grupati pe gazon, in partea dreapta a scenei. Ei au fluturat steaguri mari de culoare verde, cu imaginea lui Popescu Piedone imprimata, pe care scria mesajul "Victor Ponta presedinte".

 


Re: Sectorul 4 Budy187

Eu sper sa n-ai dreptate  :lol:

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Cateva fotografii preluate de pe contul de fb al lui Piedone.

















Fata de ce se afla inainte, este parfum!

Mai exista cladirea incercuita?




Sper sa mearga pana la capat.




Daca ii este cuiva dor... :lol:


 


Re: Sectorul 4 cobradinberceni

Da, exista cladirea incercuita si nu cred ca o vor darama. De asemenea, cei din spalatorie au inceput sa-si toarne asfalt in curte, semn ca a trecut pericolul. :(

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 ADY881

b365 wrote:
Piedone vrea să construiască cel puţin două parcări supraetajate, în Sectorul 4, în 2015
Primarul Sectorului 4, Cristian Popescu-Piedone, a anunţat, miercuri, că va construi cel puţin două parcări supraetajate în cele mai aglomerate zone din Sectorul 4.



Primarul Sectorului 4, Cristian Popescu-Piedone, a fost prezent, miercuri, la sediul Direcției Generale de Impozite și Taxe Locale Sector 4 din str. Nițu Vasile nr. 50-54, pentru a-i premia pe primii trei cetățeni care și-au plătit integral taxele și impozitele încă din prima zi lucrătoare a anului 2015. După premierea cetăţenilor, edilul Sectorului 4 i-a invitat pe cei trei locuitori să facă propuneri pentru anul în curs sau să îi adreseze întrebările pe care le au cu privire la această zonă administrativă.
Petre Roşca, un locuitor în vârstă de 85 de ani, s-a arătat nemulţumit de locuitorii care parchează pe trotuare, dar şi de cei care ocupă abuziv locurile de parcare din jurul blocurilor. "De multe ori mă gândesc la şoferii care parchează pe trotuare. Pe str. Secuilor, de multe ori nici nu mai ai pe unde să mai treci. În special pe Aleea Secuilor sunt atât de multe maşini, una peste alta. E adevărat că sunt şi maşini multe", a spus Petre Roşca.
În replică, edilul i-a spus că în acest an se vor construi cel puţin două parcări supraetajate în Sectorul 4. "Plec de la ideea de maşini una peste alta şi vă dau o veste bună pentru că, atât cât s-a putut face în acest sector, raportat la parcările pe orizontală (n.r. - la nivelul solului) s-a făcut. Efectiv nu mai avem unde să facem parcări pe orizontală. În acest an, datorită şi contribuţiilor dumneavoastră, care sunteţi buni contribuabili şi vă achitaţi taxele şi impozitele din primele zile ale anului, demarăm construcţia a cel puţin două-trei parcări supraetajate în Sectorul 4. Dezvoltarea parcărilor se poate face acum numai pe verticală. Pe orizontală s-a închis, nu mai avem loc, pentru că eu nu vreau să sacrific spaţiul verde şi să se facă parcări aproape de geamurile blocurilor sau de clădiri. Am identificat câteva zone şi vom face parcări supraetajate. În funcţie de buget, acum se face prognoza la nivelul Consiliului Local al Sectorului 4, dar cu siguranţă aceasta este una din priorităţi şi cu siguranţă se vor face cel puţin două în acest an în zonele cele mai aglomerate, cum ar fi Brâncoveanu, Secuilor, Reşiţa, unde identificăm şi terenul şi avem şi posibilitatea construcţiilor. Parcările se pot construi şi în intervalul cvartalelor dintre blocuri, unde s-au făcut acele parcări pe orizontală. În ceea ce priveşte numărul locurilor pe care le vor avea parcările supraetajate plecăm de la minim 100 de locuri până la chiar 600-700 de locuri de parcare, depinde de zonă şi de necesar, respectiv de numărul maşinilor, dar, cu siguranţă, începem să ne dezovltăm pe verticală", a declarat primarul Sectorului 4, Cristian Popescu-Piedone.

Sursa http://www.b365.ro/piedone-vrea-sa-construiasca-cel-putin-doua-parcari-supraetajate-in-sectorul-4-in-2015_223509.html

Pe mine ma intereseaza din ce bani se vor construi:
În acest an, datorită şi contribuţiilor dumneavoastră, care sunteţi buni contribuabili şi vă achitaţi taxele şi impozitele din primele zile ale anului, demarăm construcţia a cel puţin două-trei parcări supraetajate în Sectorul 4.


Adica toti cetatenii sect.4 vor plati pentru acei cativa care isi organizeaza comfortul personal, circuland cu masina prin oras, superb.
Dar un PPP nu se poate? Dar aia ce benefciaza de locuri de parcare nu ar putea sa isi plateasca din banii proprii locul?

PS Inteleg ca aia din Tokyo sunt mai saraci decat cetatenii sect.4, caci la ei nu primesti placutele de inmatriculare daca nu ai locul tau de parcare(inchiriat sau cumparat).

 


Re: Sectorul 4 BIGRED1984

Toti banii din impozite se duc la primaria de sector. (sa presupunem ca asa e, nu stiu exact care e circuitul banilor din impozite).
Daca planurile primariei includ parcari, atunci toti cetatenii sectorului contribuie intr-un anume procent la aceste parcari.
La fel cum cei care au masini contribuie la alte proiecte care poate pentru ei nu sunt prioritare.
Nu inteleg de unde aceasta adversitate pentru aceste parcari.

 


Re: Sectorul 4 Robert24

Stii tu de undeva ca locurile de parcare vor fi gratuite?!?!
Pentru ultima data iti spun, si crede-ma ca e ultima data (data viitoare nu va mai exista niciun fel de explicatie pentru aberatiile pe care le spui)!
Termina cu aceasta atitudine impotriva celor care au un autoturism, si acum implicit pentru parcari! Chiar trebuie sa comentezi aiurea si sa dai nastere la discutii INUTILE pentru orice?!?
Orasul se dezvolta vrei nu vrei, pentru toata lumea! Rau e ca se parcheaza aiurea, rau e ca se vin cu solutii clare!

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Uau, super veste! :P  Sper sa fie vorba despre parcari adevarate, precum Cocor sau Unirii, nu ca cele din Sectorul 6. La cat mai multe parcari sub si supraterane. Doar asa castigam spatiu util la sol.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420974 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use