Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3197 posts, 683992 views
 
Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 229
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 adila

Se pot gasi metode de stopare a depozitarii gunoaielor, altele decat a cheltui banii din bugetul local, doar trebuie putina vointa. Sa fim seriosi, nu suntem pe camp sau la marginea orasului intr-o zona parasita. Politia ar putea veghea la acest lucru. Proprietarii pot fi somati sa ingradeasca terenul, sau se pot lua masuri in instanta. Terenurile alea valoreaza milioane de euro.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Ca sa-l amendezi trebuie sa fie proprietar stabilit, daca cineva se judeca pentru retrocedare, sau mai multi proprietari se judeca intre ei, sau a fost garantie la un credit la o banca falimentata, stam cu maidanul pana cand justitia da decizie finala si neatacabila, asa e legea la noi.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

realistul wrote:
Lucrările începute la așa zisele parcări, bat pasul pe loc. Exemplu Alunisilui unde de peste o luna de la marea defrișare și pietruire nu mai este nici o mișcare.

Azi miscau ceva, un muncitor aseza borduri cu o grija de ziceai ca lucreaza la un mozaic bizantin. Spre seara a venit o masina cu pietris sau piatra sparta, nu stiu exact, am vazut de la distanta si era cam intuneric.

 


Re: Sectorul 4 neb1

Va pun un link sa vedeti ca terenurile alea sunt la vanzare la preturi pe masura.
Daca se considera reclama ,puteti sa il stergeti.
Din ce am mai citit pe net ,unele sunt in litigiu.
Oricum ingradirea facuta de Baluta e de gandit .

https://www.imobiliare.ro/vanzare-terenuri-constructii/bucuresti/vacaresti

O postare din pagina de Facebook a consilierului local al primariei sector 4 Guilhem Moulin

https://www.facebook.com/guilhemmoulin/posts/501787776842866

Untitled342.jpg (202.56 KB; downloaded 2277 times)


de unde reiese si un link cu o poveste interesanta din 11.02.2016

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20787682-marioara-micsunescu-vrea-dezvolte-nou-proiect-imobiliar-blocuri-11-etaje-malul-lacului-vacaresti.htm

 


Re: Sectorul 4 adila

Fara sa am pretentia ca as cunoaste situatia juridica a terenurilor cu pricina, va pot spune ca unele dintre ele sunt scoase la vanzare. TibiV sau cine mai frecventeaza aceasta zona va poate confirma ca exista niste panouri publicitare pe aceste terenuri. Asa cum eu nu stiu situatia acestor terenuri, banuiesc ca nici alti colegi de forum nu o cunosc, deci nu putem afirma ca litigiile impiedica in prezent Primaria sa faca ordine pe aceste terenuri.
Eu cred insa ca acest gard face mai mult rau decat bine. In spatele lui, nu doar ca se vor depozita munti de gunoaie, iar cei care o vor face, o vor face nestingheriti la umbra acestui gard, dar in spatele lui cred ca vor apare si aurolacii si de ce nu prostituatele care nu de mult isi faceau rondul pe partea cu blocurile. Gardul nu este altceva decat un mijloc de a masca mizeria si cloaca in care traim, pe care Primaria o ignora cu buna stiinta.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

adila wrote:
TibiV sau cine mai frecventeaza aceasta zona va poate confirma ca exista niste panouri publicitare pe aceste terenuri. Asa cum eu nu stiu situatia acestor terenuri, banuiesc ca nici alti colegi de forum nu o cunosc, deci nu putem afirma ca litigiile impiedica in prezent Primaria sa faca ordine pe aceste terenuri.

Confirm.
Desi nu m-a dus mintea sa le pozez- desi ar fi intrat la "publicitatemoca".
Cred ca este cea mai "nashpa" zona din Bucuresti dpdv al "titlurilor de proprietate".
Un "cosmar" ....

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Daca terenul este maidan nu se poate justifica, ca se obtin foloase de pe urma unui gard care este doar pe o latura a proprietatii.
Daca este santier, aia oricum isi faceau gard din ce fiare gaseau ei, nu intr-un gard de pe o singura latura a proprietatii este economia la un ditai santierul.
Iar cand o sa fie sa se inaugureze complexul de blocuri, aia sigur o sa faca scandal ca este un ditai gardul intre ei si strada pe care sunt riverani, iar primaria o sa fie obligata sa il demoleze sau sa inchida ochii cand il demoleaza aia, iar daca chestia asta se intampla peste 1-2 ani atunci trebuie tras la raspundere, daca se intampla peste 5 sau mai multi ani, atunci gardul ala a fost bun, ca ne-a ascuns maidanul timp de 5 sau mai multi ani.

 


Re: Sectorul 4 adila

Prefer maidanul in locul gardului, si prefer gunoaiele la vedere decat sa fie ascunse in spatele gardului. Gradurile sunt dovada neputintei autoritatilor si a lipsei de educatie a multor oameni.

 


Re: Sectorul 4 drbm

Altfel spus, pe afară vopsit gardul, îndărăt tot leopardul...

 


Re: Sectorul 4 adila

Avand in vedere ca nu avem topic separat pentru parcarea care se construieste in zona IMGB, postez aici cateva poze facute in aceasta dimineata cu acest santier.





In aceasta zona pare sa fie un camin de canalizare.




Daca ar extinde soseaua Berceni pana in bordura nou instalat cred ca ar intra inca o banda de mers mai inghesuita pe sensul catre Bucuresti.




Limita nordica a parcarii este Drumul Fermei si coincide cu iesirea metroului din tunel.


 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Parerea mea e ca o putem lega de largirea sos Berceni ca lucrare conexa. Pana la urma metrul ala lasat intre bordura montata si carosabilul actual ce va fi? fix largire :D Poate nu e 1m, o fi 1m 50? voi ce ziceti? Balula zicea ca 1.5 m pe fiecare sens pt largire. Sincer, mai bine lua toti metrii aia de partea asta si lasa partea de vizavi pentru tramvai in viitor. Mai bine masori de doua ori si tai o data nu? Eu nu cred ca mai face si trotuar si tot spatiul ala e pt largire, pana la urma poti merge prin parcare bine mersi.

Apropo, te-ai uitat cumva la ce se face langa? Zvonurile dau un PROFI dar nu pare a se fi inaltat nimic. Bloc nu cred sa fie totusi deci zvonul o fi bun.

 


Re: Sectorul 4 neb1

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/delta-vacaresti-ingradita-de-caricaturi-828323?__grsc=cookieIsUndef0&__grts=50354780&__grua=8f2e608537f9aee410499886546e6edb&__grrn=

Un milion 250 de mii de lei a dat Primăria Sectorului 4 pe înfrumuseţarea gardului care desparte Delta Văcăreşti de restul oraşului. Pe o distanţă de 750 de metri, pe gard au fost imprimate nu mai puţin de 200 de caricaturi realizate de artistul care a ilustrat şi clipul de campanie al preşedintelui Klaus Iohannis. Opera de artă i-a nemulţumit pe consilierii opoziţiei, dar şi pe o parte dintre cetăţeni.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Primaria trebuie sa tina orasul curat, daca avem un maidan atunci sa ridice gunoiul, sa puna gard, chiar si paza, orice, totul pe cheltuiala proprietarului.
Daca proprietarul nu poate plati atunci este executat silit si primaria preia terenul ca sa-l vanda.
Daca proprietarul este determinat de justitie peste inspe ani, atunci la solutionarea litigiului intocmirea actului de proprietate este conditionata de plata curateniei(tot asa cum vinderea unui apartament este conditionata de adeverinta de la asociatia de locatari ca nu sunt datorii).

 


Re: Sectorul 4 adila

Puss in Boots wrote:
Parerea mea e ca o putem lega de largirea sos Berceni ca lucrare conexa. Pana la urma metrul ala lasat intre bordura montata si carosabilul actual ce va fi? fix largire :D Poate nu e 1m, o fi 1m 50? voi ce ziceti? Balula zicea ca 1.5 m pe fiecare sens pt largire. Sincer, mai bine lua toti metrii aia de partea asta si lasa partea de vizavi pentru tramvai in viitor. Mai bine masori de doua ori si tai o data nu? Eu nu cred ca mai face si trotuar si tot spatiul ala e pt largire, pana la urma poti merge prin parcare bine mersi.

Apropo, te-ai uitat cumva la ce se face langa? Zvonurile dau un PROFI dar nu pare a se fi inaltat nimic. Bloc nu cred sa fie totusi deci zvonul o fi bun.

Daca in mod imaginar iei masina aflata in poza si o stranslatezi pe zona de panant vei vedea ca o masina incape fara probleme. eu zic ca sunt 2m cel putin, dar pot si masura la nevoie :)
De cealalta parte a liniei de metrou se face Profi.

 


Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 229
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422058 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use