Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 670705 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 228
 
 

📖 Pagination options

  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 133 313

Trenuletul cu pneuri... pe piatra cubica.  :lol:  Vorbesc serios. Cine n-are timp, chef sau bani sa se dea cu minicarul la Mamaia merge la orasel.  :twisted:
S-a dus farmecul fara scartait pe linii. Niste tentative de imitatii triste.

 



Re: Sectorul 4 Dragos Tanase

SF. CONSTANTIN ŞI ELENA: Bustul domnitorului Constantin Brâncoveanu este amplasat în Sectorul 4, pe bd-ul care poartă numele marelui om de stat, la intersecţia Şos. Olteniţei cu Bd. Constantin Brâncoveanu, vizavi de fântâna cu jeturi tip parabole, luminată multicolor: http://www.b365.ro/sf-constantin-si-ele...08386.html

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 ADY881

Dragos Tanase wrote:
SF. CONSTANTIN ŞI ELENA: Bustul domnitorului Constantin Brâncoveanu este amplasat în Sectorul 4, pe bd-ul care poartă numele marelui om de stat, la intersecţia Şos. Olteniţei cu Bd. Constantin Brâncoveanu, vizavi de fântâna cu jeturi tip parabole, luminată multicolor: http://www.b365.ro/sf-constantin-si-ele...08386.html

Piedone  in loc sa investeasca in modernizarea intersesctiei date, el investeste in diferite FAS-uri gen monumente si fantane arteziene. Intersectia aia e proiectata cu "fundu", eu am auzit de numeroasele cazuri de accidente, care se intampla din cauza configuratiei stangace a intersectiei. Chiar si  eu am fost martorul unui accident usor in aceasta intersectie. Un logan venea pe Oltenitei(dinspre Piata Sudului) si vroia sa faca stanga pe Brancoveanu, insa din cauza lipsei unui semafor separat pentru stanga,  a incercat sa plece mai rapid din mijlocul intersectiei/liniile de tramvai, nu a calculat bine distanta, si a nimerit in un Opel Astra (care circula din sens opus spre Piata Sudului).
Eu vad acolo o intersectie semaforizata cu scuar pe mijloc (sau mai simplu un giartoriu semaforizat), solutie simpla ce ar reduce la 0 accidentele stupide si ar calma viteza traficuli de pe Oltenitei.

 


Re: Sectorul 4 Gabi23

În sectorul 4 sunt extrem de multe rable care ocupă foarte mutle locuri de parcare. Poate primarul C.P.Piedone ar trebui să intre mai masiv prin cei de la ADP 4 să valorifice aceste deşeuri abandonate pe domeniul public! Prin acest mod s-ar elibera sute de locuri de parcare, astfel ar fi mai puţine vehicule parcate neregulamentar. Unele rable ocupă şi câte 2 locuri de parcare!!!
Între timp, cei de la ADP 4 se ocupă cu montat panouri publicitare  :evil:

Berceni - 28.05.2014 (1).jpg (403.3 KB; downloaded 5266 times)

Berceni - 28.05.2014 (2).jpg (474.19 KB; downloaded 5268 times)

Berceni - 28.05.2014.jpg (464.61 KB; downloaded 5265 times)

Berceni - 28.05.2014 (3).jpg (373.14 KB; downloaded 5266 times)

 


Re: Sectorul 4 Dragos Tanase

Piaţa Covasna din Sectorul 4 al Capitalei a fost reabilitată şi modernizată: http://adevarul.ro/news/bucuresti/piata...index.html

 


Re: Sectorul 4 Budy187

Astazi la ora 16:00 la intrarea in parcul Vacaresti dinspre str Pridvorului (zona unde se defriseaza) se organizeaza miting pt salvarea parcelei de parc. Cine doreste sa vina, sa vina !

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 ADY881

Budy187 wrote:
Astazi la ora 16:00 la intrarea in parcul Vacaresti dinspre str Pridvorului (zona unde se defriseaza) se organizeaza miting pt salvarea parcelei de parc. Cine doreste sa vina, sa vina !

Felicitari pentru initiativa, cu cat cetatenii se vor implica in asemenea cauze, cu atat mai putine abuzuri se vor intampla in oras.

 


Re: Sectorul 4 alchimistul

2 weekenduri la rand am observat numeroase masini parcate in bataie de joc, pana aproape de linia de tramvai, in zona fantanii de langa Parcul Carol. Nici urma de Politie Rutiera in zona.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 4 Tom

Gabi23 wrote:
În sectorul 4 sunt extrem de multe rable care ocupă foarte mutle locuri de parcare. Poate primarul C.P.Piedone ar trebui să intre mai masiv prin cei de la ADP 4 să valorifice aceste deşeuri abandonate pe domeniul public!
Maidanezii au publicat cu mare pompa, pe saitul lor (pentru ale carui servicii de la acel moment nu au platit nici acum), un articol pe tema masinilor abandonate, prezentand o Dacie veche cu urme de prezenta a aurolacilor in ea si cum au ridicat-o, dupa care au vrut sa dispara pozele in care apareau maidanezi sau numarul masinii de ridicat.
Masinile abandonate au mai inceput sa dispara. Doua dintre ele pe care le tot vedeam au disparut deja. Una aparea si in poze pe Google Street View :lol: , alaturi de altele care au ramas. Dupa absenta unor cladiri din zona, pozele de pe Google sunt mai vechi de 3 ani.
S'a incercat realizarea unei evidente a masinilor adbandonate, dar nu toate masinile in cauza intrunesc conditiile de a fi considerate abandonate si ridicate, iar maidanezii prefera sa ridice masini normale, ca sa jupoaie oamenii de bani. Cu o rabla ce ar face, decat sa ocupe spatiul de depozitare?
Între timp, cei de la ADP 4 se ocupă cu montat panouri publicitare  :evil:
Sectorul 4 are o caracteristica deosebita fata de restul sectoarelor. Fosta ADP s'a transformat in societate comerciala, sub numele de Amenajarea Domeniului Public si Privat 4 (A.D.P.P.4), insa de cativa ani s'a (re-)infiintat o ADP, care insa nu are treaba decat cu parcul Copiilor. Iarna insa isi mai scot si ei oamenii pe strazi la deszapezire, dar cu panourile nu au nicio treaba.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

A remarcat cineva noul parc facut pe str Izvorul Rece? Acesta se intinde de la intersectia cu C'tin Brancoveanu pana aproape de Str Resita. Au demolat pana cand si casa manelelor 'Calu' (parca asa se numea) si au ingradit terenul. Sper sa nu se opreasca aici si sa demoleze (inclusiv prin exproprieri) tot pana la intersectia cu Str Resita. Zona era un adevarat focar de infectie in anumite puncte, nu mai zic de fundatiile unor santiere neterminate si depozite de fier vechi. Spuneti voi ce vreti despre el, dar Piedone acesta chiar este cel mai gospodar primar din Bucurestiul postdecembrist. Le-a oferit oamenilor un spatiu de recreere intr-o zona care ducea lipsa de asta. Ce pot critica insa este banalitatea lucrarilor, doar niste asfalt, bancute si multi stalpi, mi se pare o ocazie ratata de a face ceva si mai spectaculos. Nu mai zic ca nu tin minte sa fi vazut un spatiu de joaca, dar mentionez ca eram in pas alert. Din pacate nu am fotografii, daca poate face cineva... :D

 


Re: Sectorul 4 cobradinberceni

DA, am remarcat lucrarile. Eu speram sa largeasca Str. Izvorul Rece pana la intersectia cu Str. Resita, dar se pare ca fac doar parculete. E bine ca nu mai e terenul ala viran acolo, ca s-au demolat maghernitele de acolo, dar parca e prea kitsch parcul. O sa fac poze in zilele urmatoare si le postez.
Parca am vazut si niste echipamente de fitness. Astea mi se par o tampenie intr-un astfel de parc, niste chestii scumpe prin care se scurg niste bani din primarie. Si iar pot spune ca Piedone baga la greu ce-i place lui: mult lemn (gardulete, sprijin pt copaci etc.). Mai vorbim peste 20 de ani, cand vor creste copacii aia. :)

 


Re: Sectorul 4 cobradinberceni

Dupa ce s-au tot "jucat" cu intersectia Bd. Constantin Brancoveanu cu Str. Luica/Str. Turnu Magurele, aproape le-a iesit bine domnilor de la Directia Circulatie. Cu o singura exceptie: cand se vine pe Str. Turnu Magurele dinspre Bd. Alexandru Obregia mergand spre Sos. Giurgiului, banda 1 devine banda pentru virare la dreapta, iar pentru mersul inainte ramane banda 2. Eh, foarte multi soferi de pe banda 1 se tot inghesuie si forteaza intrarea in banda 2, pentru a merge inainte. Poate unii o fac pentru ca isi "iau teapa" si nu vor sa mearga la dreapta, dar sunt sigur ca multi o fac intentionat, folosindu-se de faptul ca banda 1 se goleste mai repede, fiind si soferi care fac dreapta, iar ei pot ajunge mai repede aproape de semafor. Poate ar trebui puse niste obiecte despartitoare de benzi din beton in apropierea semaforului, ce zici Nightwolf? :)

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use