Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 674587 views
 
Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 MikeT

Exact de acea portiune. Au ingustat trotuarul, probabil ca sa largeasca banda 1, pentru ca parcarea in spic existenta era rezultatul adaptarii celor care parcheaza in zona la necesarul de locuri de parcare, nu era ceva organizat de administratorul drumului. Oricum, iese ceva ciudat, spatiul pentru copaci este partial pe strada, partial pe trotuar, deci unele locuri de parcare vor fi mai scurte. Sper sa ajung sa fac si poze.
Pe Oltenitei spre Piata Sudului povestea cineva ca pe la inceputul lui septembrie 2017 au ridicat toate masinile parcate pe banda 1. Acolo au parcare in spic printre copaci facuta de primarie.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Ah, asta cu unele locuri mai scurte altele mai lungi e deja un clasic. Oribil. Lumea va dubla tripla poate si o sa iasa un rahat. Dar na, "am creat locuri de parcare". Cat despre Oltenitei-Sudului eu sper sa le ridice in continuare, acolo se pierde o banda din doua daca se permite asa ceva si ramane sa o iei pe linia de tramvai.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Una caldă de la Vel Pitar - Întîiul brutar:











 


Re: Sectorul 4 realistul

Până una alta, uitați ce se face pe Alunisului cu Brâncoveanu
Acolo unde era un spatiu verde generos. După ce a dispărut gazonul, copacii sunt sufocați cu piatra compactata.
IMG_20171006_165702.jpg (1.36 MB; downloaded 3176 times)
IMG_20171006_165504.jpg (1.43 MB; downloaded 3175 times)
IMG_20171006_165451.jpg (1.85 MB; downloaded 3175 times)

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Copacii nu au drept de vot. Iar numarul celor care mai au ceva minte si isi dau seama ca nu asta e directia si ca avem nevoie de o alta abordare este din ce in ce mai mic. Multi ii cer lui Baluta pe FB sa desfiinteze spatii verzi, parculetele pentru copii si sa faca parcari ca de asta avem nevoie. Deci, ce ne mai miram ?!
Pe Brancoveanu, ca si pe Obregia, se inainteaza destul de greu, nu au reusit sa termine nici macar o statie de autobuz pe un sens. Era poate mai logic sa se efectueze lucrarile pe rand, am vazut ca e acelasi executant, toamna asta faceai Brancoveanu, la primavara Obregia. Asa, o sa stam un an de zile pentru fiecare. Pe Luica si Turnu Magurele inca nimic.

misterr wrote:
Una caldă de la Vel Pitar - Întîiul brutar:

Da, P+12. Fabrica aia, atunci cand a fost construita era la marginea Bucurestiului, acum nu mai e cazul. Intrebarea e cat timp va mai rezista si depoul de troleibuze. Daca se va trece intr-o zi numai pe autobuze electrice, am mari dubii ca va rezista atacului rechinilor...
http://urbanism.pmb.ro/Documentatii_PMB.aspx?path=duat-su/dezbatere%20publica/puz%20-%20str.%20emil%20racovita%20nr.%203-5,%20s4/anunt%20de%20initiere

Altfel, se pare ca PS4 a pus cand rau semaforului SUN Plaza-Vacaresti. Asta mi se pare o prostie, desi ar putea sa umble putin la timpii semafoarelor.
baluta2.jpg (31.3 KB; downloaded 3150 times)

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Pai si cum se va mai face stanga dintre Mihai Bravu spre parcarea Sun? De asemenea, lasa toti pietonii / calatorii RATB la milostivenia soferilor care dau talpa cand prind o sosea cu 3 benzi? Suntem intr-un oras, nu pe autostrada, este normal sa existe semafoare. :roll:

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Dar pe coltul ala dinspre depoul de trolee in zona giratoriului de la Nitu, ce se face? Tot parcare? Ca e ingradit cu PS4 dar nu se misca nimic.

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Daca te referi la locul asta, da, tot parcare.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Exact  :bere:  merci

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Aia este deja parcare...
Parcare "la poarta" depoului Nitu Vasile.
Nu stiti voi de cate ori am parcat acolo in ultimii doi ani ca sa fac reportaje la Piata Sudului.
Dar nu s-a intamplat niciodata sa nu gasesc 2-3 locuri libere...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu sectorul pe care se lucreaza (sau mai mult se sta) acum. Cel din linkul de mai sus. Inseamna ca extind parcarea de care zici tu cu sacrificarea unui alt mic spatiu verde. Nimic nou sub soare. Dar parcarea respectiva e ceva organizat sau pur si simplu fiind depoul mai in spate de la strada hai sa ne punem masinile acolo?

 


Re: Sectorul 4 realistul

Fântâna de la Brâncoveanu cu pietriș albastru.
IMG_20171008_141559.jpg (1013.02 KB; downloaded 2986 times)

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Giratorul Nitu Vasile...
Prima poza ne lamureste ce au tot "bordurit" acolo...



Si imagine de ansamblu. Se vede ca au facut la fel si la "pastila" giratoriului.
Interesanta solutia adoptata pentru trotuar... :D


 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Aceeasi dubla bordura ca la Brancoveanu, TM al S4. Trebuia sa fie si cva propriu daca bordurile alea rosii sunt "imprumutate" din S3 ;) Din poza nu imi dau seama dar au asfaltat trotuarul sau doar in jurul bordurii?

 


Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421265 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use