Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 674360 views
 
Go to page:  1  ... 181 182 183 184 185 186 187  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 TibiV

Statia Toporasi 323, N103, N107




De aici am mers in paralel cu o masina de politie, deci fara poze pana la... Sura Mare.







Iluminatul nu functiona la nici un peron




https://imgur.com/a/rk5Uds4

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Ultima serie este de sambata, 18 aprilie, pedestra (sunt la aprox. 600-700 de metri de casa si NU am mers pana acolo pentru poze - doar ca daca tot am ajuns in zona, am facut cateva fotografii...)
Suntem in zona statiei Anghel Nutu, vederi spre Luica (in stanga str. Anghel Nutu, in dreapta - peste drum - str. Ilie Oprea)















"Bomboane", marcaje, semafoare...











Celebrele parapete cu cabluri...










 


Re: Sectorul 4 TibiV

Vederea spre Luica











In zona betonata va fi blocul de ancoraj. Deocamdata capetele caburilor atarna liber...



Vedere spre Luica, in stanga este str. Anghel Nutu



Vedere spre CFR Progresu




Si am ajuns la statia Raducanu Cristea. Vedere spre Luica







Locul viitorului bloc de ancoraj


 


Re: Sectorul 4 TibiV

Statia de tramvai, vedere spre Luica



Vedere spre CFR Progresu



Si intersectia asta va fi semaforizata











Bomboane la greu...















Deci voi avea spalatorie auto chiar pe strada mea... ;) (desi panoul/bannerul nu da adresa lucrarii...)


 


Re: Sectorul 4 TibiV

Aici era o casa batraneasca, din chirpici, nelocuita de 15-20 de ani, dar cu o curte foarte mare... A ramas o bucata din vechiul gard din beton.



Practic va fi "gard in gard" cu benzinaria OMV



Eu vad mai mult de "3 posturi de spalare", dar deh...











Alta portiune de gard ramasa de la fostul proprietar...



Mai era o curte parasita, cu gard din lemn. Nu stiu ce vor face aici...







Aici incepe zona locuita



In sfarsit, o tablita STB clasica...




https://imgur.com/a/Cx1JawJ

 


Re: Sectorul 4 realistul

La Bacovia deja este o sticlă spartă la statia de tramvai...iar pe trotuarul de pe dreapta mergând spre piața Progresul sunt semne deja pe trotuar. Bănuiesc că vor sparge iar asfaltul proaspăt așezat. Să nu mai zic de materialele lăsate în urmă gen borduri sparte mormane de pământ, garduri de șantier  uitate pe străzile laterale și nu numai.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Ultimul calup din "stocul" de poze de dinainte de Paste... Astea sunt din 14 aprilie.






















 


Re: Sectorul 4 URANUS

Bazinul de înot semi-olimpic de la Școala nr. 190 este gata!

Pe locul fostei ruine avem acum un spațiu nou-nouț, dotat la cele mai înalte standarde în domeniu.

Prin urmare, imediat după ce vom depăși criza cauzată de noul coronavirus, bazinul va fi pus la dispoziția copiilor sectorului 4.

https://www.facebook.com/15621478874091 ... 170090283/

 


Re: Sectorul 4 1689

Ce ruina ?!??

Vechiul bazin descoperit (!!!) avea aproape 50 de ani si nu fusese niciodata renovat, dar de jur imprejur era spatiu verde si copaci.

Scoala 190 a avut intotdeauna profil de atletism, asa ca de ce trebuia construit un bazin acoperit in loc sa fi extins - de exemplu - sala de sport  - daca tot trebuia construit ceva ?!??

In loc sa modernizeze si extinda baza de atletism - sport in aer liber - s-a tot luat din teren pentru constructii (pre-school, bazin acoperit, acum gradinita ...).

Pentru toate cladirile astea se putea folosi fosta gradina, linga Str. Scorusului - daca tot voiau cu tot dinadinsul sa le construiasca...

Si, cum am mai spus, se putea face o oferta de expropriere pentru imobilul din incinta...

 


Re: Sectorul 4 georgica2704

Daca majoritatea stim cum arata Piata Sudului azi , sa vedem si cum era acum 45 de ani.
Sursa : Facebook/ Caledoscop, Bucuresti, BIG Berceni - Piata Sudului, 1975
94672238_2538041666297771_5097816139547803648_n.png (817.67 KB; downloaded 2846 times)

 


Re: Sectorul 4 rosetti61

Aleea cu pomi, unde au intors mult timp troleibuzele, este de fapt traseul original al strazii Nitu Vasile - giratoriul a aparut in 1970-1971 ca si "strapungerea" directa pe care o cunoastem azi. Aceste modificari au dus la relocarea buclei tramvaiului din dreptul Aleii Castanilor (1943) in spatiul dintre sos. Berceni si sos. Oltenitei (unde este parcarea si accesul B de metrou), accesata din sos. Berceni (1970, desfiintata in 1982); o alta bucla de tramvai a fost cea de la Aparatorii Patriei, realizata in 1958 pe locul unde este azi fosta casa de cultura a sectorului 4 (Universitatea spiru Haret) si desfiintata in 1983.
Vad ca incepe un curent nou, de colorizare a fotografiilor si filmelor alb negru; filmari din anii de dupa 1900 sau mai tarziu arata de zici ca sunt HD de la mama lor.

 


Re: Sectorul 4 cris_m

Filmul vechi are calitate de HD, poate chiar mai sus putin de HD. Daca e bine pastrat, poate fi o adevarata comoara. Uite ca in continuare sunt multi fotografi/videografi care mai folosesc aparatura cu film, nu doar de dragul vremurilor trecute, ci pentru ca ofera o calitate buna a imaginii.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

TibiV wrote:
Aici era o casa batraneasca, din chirpici, nelocuita de 15-20 de ani, dar cu o curte foarte mare... A ramas o bucata din vechiul gard din beton.

Tibi, casa era locuita. I-au tinut in sah pe smecherii care au cumparat acolo, dar pana la urma au vandut. Am crezut ca vor face blocuri, dar vad ca rasar spalatoriile ca ciupercile dupa ploaie, se mai face una similara si unde era benzinaria "Toma", pe Luica, aproape de intersectia cu Brancoveanu.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

georgica2704 wrote:
Daca majoritatea stim cum arata Piata Sudului azi , sa vedem si cum era acum 45 de ani.
Sursa : Facebook/ Caledoscop, Bucuresti, BIG Berceni - Piata Sudului, 1975


Ce era in spatele BIG-ului acolo unde e cimitirul acum? Nu de alta dar din poza zici ca e un lac :) Si acum, sincer sa fiu, mai bine faceau asa ceva. Cu parc cu tot.

 


Go to page:  1  ... 181 182 183 184 185 186 187  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421194 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use