Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 674406 views
 
Go to page:  1  ... 143 144 145 146 147 148 149  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Daddy

Foarte probabil sunt acoperiti, s-a mai discutat si anul trecut despre asocierea PS4 cu STB.
Daddy wrote:
Printre proiectele de hotarare din ultimele zile regasim asocierea dintre STB si PS4 pentru refacerea statiilor STB, proiect care se pare ca va fi extins http://www.ps4.ro/wp-content/uploads/2018/10/Pr-solicit-acord-stbsa.pdf

Oricum, fata de ce era inainte, statiile arata foarte bine si sunt intretinute.



misterr wrote:
Primarul sectorului 4, Daniel Băluţă, a anunţat înfiinţarea Patrulei Stradale pentru a readuce normalitatea în trafic şi “a reda trotuarele cetăţenilor”.

OK, nu mai parcheaza pe arterele principale, in schimb s-au umplut trotuarele si strazile secundare, s-a vopsit gardul..

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Discuțiile dezvoltate despre parcări vs mașină nouă le găsiți la Diverse

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Pe Brancoveanu au scos rulourile de gazon de pe scuarul central si au pus samanta de iarba.
Pe Giurgiului au inceput sa sparga parcarile existente in zona intersectiei cu Drumul Gazarului, pe ambele sensuri. Nu am idee ce vor sa faca, abia astept sa inteleg.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Borduri și alte parcări, probabil. Eventual cu plata.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Alte parcari? Pai ei sparg parcarile existente. Nu fac cum ar putea face alte parcari acolo. Plus ca se parca perpendicular pe axul strazii, deci modalitatea optima de utilizare a spatiului cu masini parcate, astfel ca nu vad cum ar putea imbunatati ceva.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Poate rost de un asfalt nou si niste borduri. O cosmetizare, pe scurt.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

In fata blocului cu fostul cinema Flamura si cu Oficiul Postal 7, pe Giurgiului, au spart jumatate din trotuarul extrem de feneros si vor face parcari. E bine, va ma fi un rand de parcari pentru cei din blocul respectiv si vor deveni disponibile parcarile de la strada principala.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Măsură controversată a Primăriei Sectorului 4 pentru locurile de parcare. Ce spun șoferii

Click pe imagine pentru video:





Primăria sectorului 4 din Bucureşti le permite şoferilor care au obţinut şi au plătit la zi locuri de parcare, să le blocheze toată ziua.

Trebuie să folosească, însă, un dispozitiv special, închiriat sau cumpărat, de la primărie. Măsură a stârnit deja controverse.

Unii şoferi se bucură că vor avea mereu locul asigurat, în timp ce alţii se întreabă, unde vor parca, în condiţiile în care, pentru fiecare loc de parcare din sector, se bat mai multe maşini.

Primăria sectorului 4 a adus acest sistem din China şi este gândit pentru cei care au o parcare de reşedinţă. Ajunşi cu maşina în faţa blocului, mai întâi apeşi pe butonul de pe o telecomandă specială. În acest moment aşa-numitul blocator a coborât şi a scos un sunet astfel că putem să parcăm maşina pe locul pe care l-am plătit la primărie. De altfel, primăria susţine că oricine are un loc de parcare de reşedinţă în sectorul 4 îşi poate cumpăra astfel de aparate sau le poate închiria cu 10 lei pe lună.

Dispozitivul pe baterii, ancorat în asfalt, costă 300 de lei cu tot cu montaj, dar trebuie cumpărat de la primărie. Are şi o alarmă, dacă este forţat.

Măsura a stârnit controverse

Măsura a stârnit controverse în sector. Unii şoferi spun că-şi vor lua blocatorul pentru că-şi găsesc mereu locul ocupat, deşi au plătit pentru el.

Dar majoritatea şoferilor vor avea de suferit. Locurile de parcare sunt oricum insuficiente şi vor deveni extrem de rare atunci când cele plătite la primărie vor fi blocate permanent.

În sector sunt 56 de mii de locuri de parcare. 80 la sută sunt de reşedinţă, iar restul - la liber sau cu plată pe marile bulevarde. Foarte puţine, în condiţiile în care în sector sunt înmatriculate 150 de mii de maşini. Primăria susţine că amenajează şi construieşte parcări, dar recunoaşte că este depăşită de numărul mare de autoturisme.

Daniel Băluţa, primarul sectorului 4: “Când cumpărăm o maşină pe lângă costul de cumpărare a acelei maşini, avem şi costuri accesorii. Tot aşa avem nevoie şi de un loc de parcare”.
Reporter: ″Și dacă nu-l avem? ”
Daniel Băluţa, primarul sectorului 4: “Dacă nu avem, trebuie să reflectăm cu mare atenţie dacă este eficient ca într-un apartament de 2 camere cu 2 oameni sau 3 oameni să avem 3 sau patru maşini.”

În Capitala există acum în medie 6 maşini pentru fiecare loc de parcare.

 


Re: Sectorul 4 Andrei98

Atata timp cat locul este platit de ce sa nu si-l gaseasca proprietarul liber oricand se intoarce?
Daca nu se introduce urgent vreo restrictie la inmatricularea masinilor, presupunand ca cel care vrea sa inmatriculeze o masina sa faca dovada ca are un loc de parcare, o sa ne sufocam de ele...

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Pentru că eu de exemplu folosesc dimineața locurile astea  libere ca să-mi rezolv problemele la diverse adrese. Dar las numărul de telefon vizibil în bord și răspund și la telefon...Mi s-a întâmplat să vină proprietarul, mi-a dat telefon, am rezolvat problema pe cale amiabilă. Nu m-a luat niciodată nici unul în șuturi, au înțeles situația...Iar cei care dețin autoturism - și pe care-l și folosesc în București trebuie să facă dovada a două locuri de parcare, pentru că autoturismul respectiv se deplasează dintr-un punct A în altul B...Punctul B are loc de parcare rezervat ? E o nebunie dacă începem să raționăm în prea multe detalii.

 


Re: Sectorul 4 Andrei98

Tu procedezi corect si omeneste, dar altii nu. Mai sunt si unii care isi lasa masina cu saptamanile in anumite locuri. S-ar putea pune la punct un serviciu de ridicari masini, unde sa sune proprietarul unui loc de parcare care il gaseste ocupat de o masina care nu are nici un numar de telefon afisat. Si la maxim o ora de cand proprietarul a anuntat masina respectiva sa fie ridicata. Altfel nu ai putea sa o scoti la capat cu romanii nostrii...

 


Re: Sectorul 4 Dragos Tanase

Între timp, PS4 anulează contractele și desființează parcările situate pe str. Turnu Măgurele nr. 5. Poliția Locală face poze și pune avertismente în parbrizele celor ce au cardul valabil și plata la zi. Totul, așa, peste noapte... fără niciun preaviz sau vreo explicație. Am înțeles că pe trotuar nu e voie, dar acum nici în parcările situate pe trotuare. Urmează bd. Obregia, că am auzit că pe Luică e deja la fel?! Repet, după ce au trimis contractele și cardurile, iar oamenii au plătit (până pe 31 ian.), acum nu mai e nimic valabil. Cum e posibil? Am auzit... ba că e o hotărâre de Consiliu, pe o lege din 2016, ba că asa a decis Comisia de Circulație... și tot așa! Dar niciun alt loc de parcare în schimb, nu banii inapoi. Dacă știau  oamenii, din timp, făceau cereri pentru alte locuri, dar acum nu mai e nicunul disponibil. Dimpotrivă! Și după ce că sunt puține... le mai și desființează!!! La fel au făcut și la blocul vecin, pe str. Turnu Măgurele 3, dar după ce a făcut lumea scandal... au lăsat-o mai moale.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Ce inseamna mai moale? Nu au mai desfiintat parcarile? Asta e solutia, sa iesi tare in gura la angajatii respectivi?

 


Re: Sectorul 4 realistul

Pai cu taxa de salubritate cum e? Nu era ilegală? Eu am platit-o și... plătită a rămas.

 


Go to page:  1  ... 143 144 145 146 147 148 149  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421212 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use