Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3204 posts, 686276 views
 
Go to page:  1  ... 104 105 106 107 108 109 110  ... 229
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 lecter

Aplicatia Sectorului 3 chiar functioneaza, au fost luate nise masini abandonate pe care le-am semnalat si am depus cereri si pt. plantare de copaci in alveole goale, primind raspuns ca se va face, dar in "perioada optima de plantare", adica toamna sau primavara.

 


Re: Sectorul 4 BIGRED1984

Nu cred ca s-a mai scris aici dar tot in zona App, dar spre IRA, pe Ion Iriceanu (nu pot sa-l pun la extindere Tr Magurele desi cred ca e acelasi elan), se creeaza zona centrala cu borduri ca pe Brancoveanu. Ceea ce n-a fost niciodata, in ultima vreme se pusesera separatoarea NJ.
Cel mai probabil si cu fantani bonus...sau macar niste boscheti la ghiveci.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Oh......deci devine un trademark pt S4 dunguta de verdeata cu ghivece. Fii sigur ca vor fi si ghivece. Daca e stilul brancovenesc -replicabil zilele astea pe sos.Berceni- atunci sigur vor fi de toate.

 


Re: Sectorul 4 survola

Sunt curios cum funcționează fântânile, și mă refer dacă se recirculă acea apă (eu așa sper).

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Evident ca se recircula apa, ca doar nu arunci apa in sus o data si dupaia curge la canal.

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Te referi la fântânile arteziene ? Sunt absolut convins că se recirculă.

 


Re: Sectorul 4 Dragos Tanase

INCREDIBIL! Au doborât statuia „Tinerețe”, un simbol al cartierului Berceni. Operă a sculptoriței Gabriela Manole-Adoc, lucrarea a fost realizată în 1975 și se aseamănă cu Statuia Independeței din Iași, un monument din bronz dezvelit în anul 1980.

Chiar dacă primăria are de gând să mute statuia cine știe pe unde, din cauza vreunei lucrări de lărgire a bulevardului, nu așa se procedează...

Bercenidepoveste.ro scris, pe 11 ianuarie 2018, despre statuia „Tinerețe” aici: http://bercenidepoveste.ro/gasit-o-tine ... a-berceni/

Sursa: Facebook.com/bercenidepoveste
Foto statuie dărâmată: Salvați Sectorul 4
Foto statui soclu: Bercenidepoveste.ro
statuia Tinerete.jpg (98.69 KB; downloaded 2439 times)
Tinerete-soclu.jpg (109.93 KB; downloaded 2436 times)
Statuia_Independenţei_din_Iaşi.jpg (109.74 KB; downloaded 2435 times)

 


Re: Sectorul 4 Dragos Tanase

Și totuși.... Primăria Sectorului 4 a demolat statuia “Tinerețe”, un simbol al cartierului Berceni. Cei din zonă sunt revoltați, dar PS4 promite remontarea sa >> https://www.libertatea.ro/stiri/bucures ... ni-2336149

 


Re: Sectorul 4 TibiV

De la santierul noului acces M2 de la Tineretului trotuarul este frezat pana la vechiul acces de la Sincai.



In sens invers, de la santier spre Bd.Marasesti



Se lucra intens...



Este frezat pana in dreptul fostului restaurant Budapesta, dar trebuie sa ma credeti pe cuvant caci alte poze nu mai am.

Interesant este ca pe cele cateva utilaje din santier scria "Strabag"...

 


Re: Sectorul 4 Dragos Tanase

1. În curtea Selgros Berceni, într-adevăr se face un Drive Thru. Beneficiar: Mc Donald's.

2. Pe locul fostei balastiere de pe strada Moldovița se va construi tot o parcare publică, la fel ca și pe fostul sediul ADP de pe șoseaua Olteniței...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Se pare ca pe 18 iulie a avut loc dezbaterea Planului de Urbanism pentru zona de sud la Primaria S4. Ce se prevedea a fi discutat (din pacate nu am si concluziile discutiilor):
- zonă locuit case P+2+M, blocuri P+4 și blocuri P+14; străzi noi (2 benzi - cu albastru și 4 benzi - cu roșu);
- Bld. Brâncoveanu se va prelungi prin Autostrada București-Giurgiu până la Centura actuală (inclusiv pasaj cu acces la Centură)
- Bld. Metalurgiei se va extinde spre Jilava (pe lângă Auchan);
- sens giratoriu pe Șos Berceni la intersecția cu Drumul Fermei / Amurgului.

Deci sa inteleg ca IMGB in mare parte pa. Poate macar aici sa faca o chestie cat de cat organizata, nu haotica dupa "modelul" Popesti-Nou. Pentru mine e oricum prima oara cand vad plansele astea. Mi-as dori sa lase loc si pentru tramvai, daca in viitor va fi nevoie. Daca zona se extinde atat metroul nu va face fata iar strazile cu atat mai putin puhoiului de masini. Macar lasata posibilitatea, nu zice nimeni ca trebuie facut maine. Din pacate nu cred.

Nici de prelungirea bdului Brancoveanu nu stiam sau de Metalurgiei. Sau stiam si am uitat, oi fi dormit la lectia respectiva. Cer scuze. Pe ambele strazi ar fi mers tramvai pe mijloc si acum cu atat mai mult cu cat se prelungesc. Timpul nu e pierdut si spatiu e, doar ca trebuie scurmata toata lucrarea Balutiana. Cred ca totusi ar trebui dat un alt nume bucatii dintre Metalurgiei si Berceni. O sa arate ciudat Metalurgiei prelungit si cu un ciot care coteste spre Berceni (si partea aia trebuie largita).

https://www.facebook.com/pasajcentura/p ... =3&theater

Oare Baluta mai are ghivece daca prelungesc Brancoveanu? are, n-are, cumpara :D

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Despre legatura dintre Metalurgiei si Giurgiului s-a discutat inca de pe vremea lui Inimaroiu, posibil chiar mai devreme, n-au avut fonduri, n-au vrut, acum ii obliga imobiliarii... In fond e o prelungire si o amenajare a Drumului Dealu Bisericii, nu il pot boteza tot Metalurgiei, cine spune asta, o pagina de FB?
Despre tramvai (desi nu e locul in acest subiect).. e o himera, de ce? - nu e nici cerere de calatori, pe unde? - Turnu Magurele se extinde fara tramvai.
Dragos Tanase wrote:
Și totuși.... Primăria Sectorului 4 a demolat statuia “Tinerețe”, un simbol al cartierului Berceni. Cei din zonă sunt revoltați..

Asta e una din cele mai putin grave lucruri pe care le-a facut actuala administratie in zona. Sunt mai putine locuri de parcare, mai putin spatiu verde, nu mai ai pe unde sa intorci, au desfiintat si treceri de pietoni. Dar oamenii uita repede, acum ne promit reabilitarea primii 5 ani fara plata, "revolta" oamenilor se va topi..

 


Re: Sectorul 4 URANUS

http://www.b365.ro/masinile-abandonate- ... 59142.html
Mașinile abandonate pe străzi, scoase la LICITAȚIE în București

Le vedem la tot pasul, la colț de stradă, pe trotuare sau pe trecerile de pietoni. Devin deseori adăposturi pentru oamenii străzii și câini, spații unde șobolanii își fac veacul, sau coșuri improvizate de gunoi. Rablele abandonate pe străzi au devenit adevărate focare de infecție, iar Primăria Sectorului 4 a anunțat că le va ridica în continuare. Mai mult, mașinile abandonate și nerevendicate, care nu sunt în stadiu de casare, vor fi evaluate și scoase la licitație.

Aproximativ 1.300 autoturisme abandonate pe domeniul public și privat al statului au fost ridicate în 2017 de echipele Primăriei Sectorului 4 și ale Poliției Locale Sector 4. Alte 800 de autovehicule în stare avansată de degradare, care blochează ilegal domeniul public, urmează să fie ridicate.

„Cu toate că procedurile legale sunt de durată și lucrurile nu se întâmplă cât de repede ne-am dori, vom continua această acțiune până când vom curăța sectorul de aceste rable și posibile focare de infecție, care pun în pericol sănătatea cetățenilor. Polițiștii Locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului Sector 4 au identificat, de la începutul anului și până în prezent, 800 de vehicule abandonate pe domeniul public. Pentru toate acestea au fost emise, potrivit Legii 421/2002 privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparținând domeniului public sau privat al statului ori al unităților administrativ-teritorial, somații în vederea ridicării, iar cei care nu au luat act de înștiințările oamenilor legii vor rămâne fără mașini", a declarat Directorul Executiv al Direcției Control General al Primăriei Sectorului 4, Viorica David.

Potrivit polițiștilor locali Sector 4, procedura de ridicare a rablelor nu este atât de simplă pe cât pare la prima vedere, din cauza unor șoferi care se folosesc de anumite tertipuri pentru a îi fenta pe oamenii legii. Un exemplu ar fi acela că, atunci când un șofer găsește somația lipită în parbrizul mașinii, în loc să elibereze domeniul public scoate numerele de înmatriculare să pară fără proprietar. Iar de aici începe greul pentru oamenii legii, care au fost nevoiți de nenumărate ori să ia procedura de la capăt.

Pentru ridicarea unei mașini abandonate, oamenii legii trebuie să aștepte chiar și un an. Înainte de toate, proprietarului autoturismului i se afișează o somație pe parbrizul mașinii prin care este informat că trebuie să elibereze domeniul public, în cel mult 10 zile. În cazul în care acesta nu se conformează, polițiștii locali încep procedura de identificare a proprietarului și îl somează la adresa de domiciliu printr-o scrisoare ca în termen de 5 zile să își ridice bunul abandonat. După ce se scurge și acest termen, administrația poate ridica autovehiculul, dar doar dacă nu au primit niciun răspuns de la proprietar.

În cazul în care proprietarul dorește ulterior recuperarea vehiculului acesta o va putea lua acasă numai după ce plătește o taxă cu titlu de amendă de 2.000 de lei.

"Vehiculele abandonate și revendicate care au fost ridicate de pe domeniul public ajung în parcul de mașini, iar Serviciul Protecția Mediului din cadrul Poliției Locale Sector 4 poate să facă demersuri pentru casarea lor sau, în urma unei licitații, cele aflate într-o stare bună pot ajunge la un nou proprietar. Acțiunea de ridicare a mașinilor abandonate pe domeniul public este una care nu mai suportă niciun fel de amânare. Pe lângă faptul că ocupă degeaba spațiile de parcare, mașinile care au fost sau urmează să fie ridicate au devenit adevărate focare de infecție", a subliniat Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță.

 


Re: Sectorul 4 URANUS

De prelungit Brancoveanu spre DNCB mi se pare imposibil avand in vedere proiectele imobiliare din zona deja demarate (Cavar Residence Odei) care stau fix in calea acestei presupuse prelungiri si am impresia ca si pe terenul celor de la Meridian Ocazie se vor ridica blocuri cat de curand. Intai sa asfalteze si ei niste strazi de pamant (care au si apa si canal si gaze si tot ce trebuie) cum ar fi Odei, Dealul Babii, Dealul Alunis, Dealul Cucului, etc.

 


Go to page:  1  ... 104 105 106 107 108 109 110  ... 229
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422420 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use