Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 674742 views
 
Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 cris_m

As mai puncta faptul ca la ei investiile astea se fac cu cap si cu bun-gust. La noi, toate gaselnitele astea arata neimplinirile pe multe planuri ale conducatorilor si nevoia de a se refugia in kitsch. Nu inteleg de ce nu pot sa faca furaciuni cu niste pomi, de exemplu, de ce numai panselute si bordurici...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Pomii nu-i schimbi la doi ani sau anual :D Ei le fac o data si apoi nu le mai ating cativa ani buni. Merg in unele orase din afara de ani de zile (in unele locuri de peste 10 ani) si nu s-a schimbat nimic atat de consistent cum se intampla pe la noi. Sunt aceleasi borduri, unele mancate, busite, ciobite, sparte pe care nu le-am vazut niciodata schimbate in toti anii astia. Probabil si in Bucuresti sunt zone de genul asta dar la noi din pacate "regula" e alta. Evident la ei e si o alta calitate a lucrarilor si materialelor. De-asta si rezista si nu e nevoie sa le schimbe. Pavajul la Unirii e oribil si nu doar acolo. Asa ceva la atat de putin timp dupa montaj nu vezi pe-afara.....

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Trecand putin pe sos.Berceni capatul de la Sudului am observat ca spatiul verde de pe mijloc s-a asfaltat cam pana prin dreptul Profi dupa care urmeaza scuarul cu viitorii copacei in ghiveci. De ce s-a asfaltat acolo daca de la Profi avem spatiul pe mijloc? E o nebunie ce se intampla....

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Mi se pare atat de evident ca Baluta incearca sa o ia pe urmele unor infractori celebri si sa fuga cat mai repede din tara... E cu multe viteze in plus fata de ce avem in alte locuri.
Omul asta incearca sa distruga si viitorul spatiului verde. Munca de a reface ceea ce distruge asta este deja uriasa daca s-ar opri acum, insa nu e inca finalul.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Cel putin in zona de care vorbeam singurul spatiu verde ramas probabil e dincolo de gardul cimitirului (proverbialul loc cu verdeata). Dar sa ma tai daca inteleg de ce l-au desfiintat de tot acolo si de la Profi incolo fac fasia aia cu ghiveci. Si inca nu mi-e clar ce ramane in dreptul pietei si a viitoarei parcari plus ca fix la curba spre Netea a ramas scuarul pe mijloc si o groapa neasfaltata inca ceea ce ma face sa ma gandesc la orice varianta: vor disparea si ele sub asfalt sau se va face o insula acolo ceea ce va duce si mai inspre absurd situatia de fara-spatiu-verde/ cu-spatiu-verde de mai incolo. Absurd. Dar ce nu e.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Florinds wrote:
Mi se pare atat de evident ca Baluta incearca sa o ia pe urmele unor infractori celebri si sa fuga cat mai repede din tara... E cu multe viteze in plus fata de ce avem in alte locuri.
Omul asta incearca sa distruga si viitorul spatiului verde. Munca de a reface ceea ce distruge asta este deja uriasa daca s-ar opri acum, insa nu e inca finalul.

Cred ca este clar pentru toata lumea ca spatiul verde pierdut acum nu se va mai recastiga in veci. Nu sta nimeni sa sparga betoane si asfalt si sa puna pamant si iarba in loc.  :(

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Ma gandesc oare din ce va castiga bani urmatorul primar.... Schimba tot ce a facut Baluta (ma refer dupa mandatul doi al lui asta, daca nu-l ia DNA-ul pana atunci -desi suspecta de tot tacerea oricarui organism vs tot ceea ce se intampla in S4), ceea ce ar fi penibil dar na, banu' e ban. Inca un rand de borduri, inca un rand de copacei si ghivece noi, garduri colorate la parcurile de copii, cosuri de gunoi, banci, panselute, fantani si mai stiu eu ce. Consumabile, intr-un cuvant. :lol:

 


Re: Sectorul 4 PinkyHog

MikeT wrote:
Nu sta nimeni sa sparga betoane si asfalt si sa puna pamant si iarba in loc.  :(

Ba da. Tovarasul Negoita.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Unde, unde? :)

Baluta a scos tufisurile si pune in loc monoliti in dreptul statiei RATB pentru 116 si 141 la intrarea pe Bd. C-tin Brancoveanu de pe Sos. Oltenitei. In loc de vegetatie vom avea beton si acolo.

 


Re: Sectorul 4 CA 205

MikeT wrote:
Unde, unde? :)


In sectorul 3.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

La capatul dinspre Aparatori stie cineva cum se prezinta treaba? fasia aia care incepe de pe la OMV se continua uniform pana la Aparatori? sau sunt indicii ca asa va fi?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

CA 205 wrote:
MikeT wrote:
Unde, unde? :)


In sectorul 3.

Nu m-as fi asteptat, credeam ca in Ferentari, Sectorul 5. Intrebam unde a spart Negoita betoanele si a pus iarba in loc. Din cate cunosc, a facut borduri inalte tot in detrimentul spatiului verde (pentru ca bordurile alea ocupa spatiul verde mai mult decat un gardulet de sarma). Deci, exemple concrete?

 


Re: Sectorul 4 neb1

Puss in Boots wrote:
fasia aia care incepe de pe la OMV se continua uniform pana la Aparatori? sau sunt indicii ca asa va fi?


Vezi ca am pus niste poze in topicul dedicat cu largirea Sos Berceni, poti sa-ti faci o idee cum va arata.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

In giratoriul Nitu Vasile/Obregia/Racovita au fost instalati stalpi noi, metalici....








Intersectia Brancoveanu-Nitu Vasile.
Vedere spre Oltenitei....



... si spre Luica



Inapoi spre Oltenitei...
Renault-ul NU este pe trotuar. Vedeti poza urmatoare.



Evident ca au ramas doar 2 (doua) benzi pe sens... Si alea foarte inghesuite....
Au facut "brain surgery", dar nu au fost in stare sa aduca gurile de canal la nivel cu asfaltul... Si nici sa traga niste dungi pe asfalt...


 


Go to page:  1  ... 97 98 99 100 101 102 103  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421301 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use