MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1231038 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 578 579 580 581 582 583 584  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect Goldmund

orex wrote:
Noul don director! Pana la finele anului in curs sa...se miste ”omida”?! Alta gasca-n alta traista! :lol:  :lol:  :lol:
Cu totii putem fi directori la Metrorex cu astfel de gulgute, numai ca, noua, n-are cine sa ne ”puna o proptea”! :rofl:  :rofl:  :rofl:


Nu e adevarat, eu te sustin!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

subway guru wrote:
Acum la final nu au ramas decat amenajarile peisagistice pe amplasament.


Guru, spune-mi te rog, cine se ocupa pana la urma de reamenajarea Parcului Eroilor. Initial stiam ca proiectantul si constructorul metroului, cu finantare asigurata, dar primaria simtea nevoia sa-si bage coada << ca ei au experienta in amenajarea peisagistica a parcurilor >>.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Va fi probabil conform celor traite le M4, constructorul pune ceva boscheti in mijlocul verii, Mrex preda terenul catre autoritatile locale, boschetii se usuca, autoritatile locale gasesc terenul propice in toamna electorala si se reped sa umple locul asa cum vor crede ca da bine...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Lasati vrajeala cu copacii, cand va fi PIF? :)

 



Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Dupa ce cresc copacii care chipurile au fost pusi :) eu n-am vazut nimic in locul plaranilor taiati de pe mijlocul bulevardului!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Cum sa nu?
I-au plantat...

Imaginile NU sunt reale..adică din sect 6... Sunt din Sect 3, să iasă la număr...






 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

N-a fost plantat, nici dupa un an, p-aci (toata zona), niciun copacel, artar, arin, mesteacan, carpen, platan, etc.! Au rasarit, in mod natural, datorita sporilor... doar balarii!  :bleah:
Oricum, dpv al vegetatiei, ne-am intors acum 50 de primaveri! :oops:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Guru, nu știu când se sădesc copacii, dar  din câte știu eu NU în Iulie.
Azi ( data de mai sus  :D  ) am făcut o vizită fulger deasupra stației E 2 și n-am văzut picior de copac.
Sunt 3 posibilități:
a) N-au fost încă plantați, așa cum am precizat, eu n-am auzit de campanie de plantări în Iulie
2) Copăceii sunt la nivel de sămânță.
3) Am făcut și 2 poze, parcă nu seamănă a platani, fagi, etc.
G1.jpg (466 KB; downloaded 2285 times)
G2.jpg (315.65 KB; downloaded 2292 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Posibil nici nu o sa vedem, că apare răspunsul clasic că " nu permite " ...
De parcă nu se găsesc arbori ce să permită...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Eu va repet ca s-au plantat in locurile decise de primariile de sector, vreti sa credeti sau nu va priveste, ca vad ca o luati ca la Covid.
In ceea ce priveste amenajarile peisagistice pe amplasament zic sa mai discutam prin noiembrie ca acum orice ai planta, chiar si iarba se usuca sigur in lipsa unei irigari intense zilnice.
Si nu uitati un lucru, Mrex nu poate cheltui bani decat pentru readucerea aproximativ la situatia initiala cand de fapt niciun amplasament nu avea instalatii de irigare, asa ca ramane cum v-am zis.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

La Eroilor 2, om trai si om vedea, ce si cum, dar nu acelasi lucru se poate afirma despre peisagistica de deasupra statiilor Brancusi, T. Vladimirescu, Favorit, unde deja a trecut un an de la refacerea suprafetelor si nu s-a realizat nicio plantare de arbori!  :think:  
PS
Drapele se pot intarușa, repede, ca la Favorit, nu? :headbash:
IMG_20190721_121430.jpg (365.19 KB; downloaded 2462 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Da, Parcul Eroilor era plin de copaci, acum e deșertic; spațiul dintre sensuri pe Bd. Dr. Taberei tocmai primise mulți platani și mesteceni, cam 40 % scoși cu ocazia celebrelor lucrări și evident nimic pus în loc; în zona Favorit erau trandafiri, tot pauză. Mi se pare că nu doar numeric trebuie să iasă socoteala, să ne acoperim cu hârtii, ci trebuie replantat exact unde au fost copaci (sigur cu micile excepții în care tehnic nu se poate, dar asta e rareori cazul).
Ar trebui o petiție în acest sens.
Nu mai zic că Bd. Dr. Taberei arată exact ca după bombardament, a fost doar peticit, in locul reasfaltării integrale care după 10-12 ani era absolut necesară.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

George, exagerezi. Uite cum arăta 75 % din Parcul Eroilor pe când se construia stația Eroilor 1 !
Perioada de plantări - funcție de specie - e prin Octombrie - Noiembrie, nu în Iulie.
E 1.jpg (152.56 KB; downloaded 2435 times)

 


Go to page:  1  ... 578 579 580 581 582 583 584  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2291 forum members have written 421628 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use