MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1242874 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 577 578 579 580 581 582 583  ... 613
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Nu, dar poate nu s-a reusit etanseizarea perfecta la imbinarea celor doua structuri.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Aiurea, si stii asta foarte bine! ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

https://clubferoviar.ro/ministrul-transporturilor-nesigur-privind-data-definitivarii-magistralei-5-mi-as-dori-in-septembrie/

Ministrul Transporturilor, nesigur privind data definitivării Magistralei 5. „Mi-aș dori în septembrie”

După ce au trecut 3-4 ani de „termene peste termene”, ultimul fiind iunie 2020, ministrul Transporturilor, Lucian Bode, se ferește să mai dea un termen de deschidere a traficului pe Magistrala 5, Drumul Taberei – Eroilor. Dacă e forțat totuși, Bode spune că și-ar dori luna septembrie.

Incertitudine cvasi-totală asupra termenului de deschidere a magistralei 5 de metrou Drumul taberei – Erorilor din București lucrare de sute de milioane de euro așteptată de ani buni de către locuitorii Sectorului 6.

Invitat la Digi24 ministrul a invocat probleme legate de COVID care au întrâziat lucrările și tehnologie pentru a explica intârzierile. Inregistrarea video aici, la minutul 42:48.

Bode a spus că timp de două săptămâni nu mai puțin de 62 de angajați ai firmei constructoare s-au aflat în carantină din cauza a doi angajați testați pozitiv. Apoi au apărut probleme cu lucrările la una dintre cele șase  stații de dubla funcție (ventilație și eliminare ape freatice), în zona pieței „Moghioroș” (numită de fapt Drumul Taberei, Moghioroș fiind fruntaș comunist, responsabil de problemele agricole în anii 60).

Bode spune că s-a lucrat manual pentru a nu fi afectată calea de rulare.

„M-am fript odată. Ei mi-au spus ca în 30 iunie, acum nu pot da termen până nu finalizează centrala. Categoric va fi anul acesta, mi-aș dori septembrie. Au trecut 3-4 ani de termene peste termene”, spune ministrul, presat fiind de realizatorul emisiunii să menționeze totuși un dead-line.

Instalația întârzie și realizarea testelor dinamice la trenurile de metrou. „Dacă o instalație nu este bună nu se pot realiza testele dinamice la parametri  potriviți”, explică el.

Directorul general Metrorex, Mariana Miclăuș, și-a dat demisia zilele trecute din funcție și a fost înlocuită cu Gabriel Mocanu, care a fost numit director general interimar într-o ședință a Consiliului de Administrație. Directorul demisionar își ”asumase” inaugurarea metroului Drumul Taberei până la 30 iunie, lucru care nu s-a întâmplat, fiind anunțată o nouă amânare. (D.C.)


În acest ritm ne putem dori ca și caii să zboare...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Acum, potrivit onomanției celui numit la carma METROREX, e clar ca e ”alesul”, sa taie panglica M5.1, fiind ”mesagerul care aduce vesti importante”, cat si ”om al muntelui, din Transilvania”. Poate, in sfarsit, ”aura” lui va fi definitorie s-o luam la trap cu ”trenul galben fara cai” si pe sub unde s-au hodinit pandurii lui Tudor Vladimirescu, odinioara!  :lol: :yes:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

andrei11 wrote:
.....


De la Metrorex citire:

Urmare a adresei dumneavoastră, înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/10326/02.07.2020, vă comunicăm următoarele:

În momentul realizării fotografiei, accesul în zona evidențiată de dumneavoastră în poză era blocat întrucât specificul activităților desfășurate pe linia 2 (cea pe care circula trenul de probe) implica măsuri de protecție speciale, coroborat cu obligativitatea respectării normelor de securitate pentru personalul implicat în realizarea altor tipuri de teste pe linia 1.



Cu stimă,

DIRECTOR GENERAL,                                            

ing. Gabriel MOCANU

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

N-am înțeles faza cu
andrei11 wrote:
.....

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

Ti-am citat poza, fiind vorba de tronsonul Romancierilor- Valea Ialomiței, care e blocat.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Adrian Rosca wrote:
Inca nu ne-am pus de acord daca la patinoar momentan se circula pe traverse provizorii pe ambele fire sau doar pe unul.


Raspusul Metrorex catre @Stefan28 e clar. Nu se circula pe linia 1.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

In ultima vreme s-au incins discutiile pe tema luminatoare sau acoperiri vitrate la accesuri.
Dar la altii cum o fi?
Doua exemple recente de la Atena:



https://www.youtube.com/watch?v=-R4Gidr ... e=youtu.be

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Nu pare ca au distrus parcuri acolo. ;) .

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Nu le-au distrus, le-au pavat...
:rofl:
Mai aveam un exemplu cu o statie ateniana din acelasi grup de statii noi la care au ingropat parcul in mijlocul statiei la nivel vestibul...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Fiecare cum isi asterne, asa doarme....Eu sincer nu ma dau in vant dupa orasele astea cu cladiri lipite una de alta, beton si pavele peste tot.
Dupa parerea mea, daca se faceau luminatoare in Dr Taberei, nu plangea nimeni.
Daca se faceau doar luminatoarele si castravetele la Eroilor, poate ca nu era chiar asa grav. Dar sa mai faci si derdelusurile, parca este prea mult pentru sarmanul parc. In fine, nu mai conteaza acum...Noroc ca mai este parcul "de boschetari" peste drum, desi este cam neamenajat...
Sunt curios unde va planta Metrorexul copacii pe care i-a defrisat in parcul Eroilor, parca asa era angajamentul, nu ?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

I-a plantat deja, altfel nu primea autorizatia de la mediu.
Acum la final nu au ramas decat amenajarile peisagistice pe amplasament.
Daca vrei detalii interpeleaza-ti autoritatea locala, altfel n-o sa vina nimeni sa-ti sune la usa si sa-ti inmaneze un raport oficial <personalizat>!
:rofl:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

subway guru wrote:
In ultima vreme s-au incins discutiile pe tema luminatoare sau acoperiri vitrate la accesuri.
Dar la altii cum o fi?

1. Soarele ”LOR” nu patrunde ca Soarele ”NOSTRU” pana pe peron!! :D
2. Copacii or iesi ei la numar dar nu unde trebuie sa formeze coronamentul!!  :headbash:

 


Go to page:  1  ... 577 578 579 580 581 582 583  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422410 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use