MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1242207 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 575 576 577 578 579 580 581  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Birocratia e prin alte cotloane ale companiei...
satanistu wrote:
Înţeleg că într-o primă fază trenurile cu călători nu circulă la VI, ci doar la Râul Doamnei?
Mulţumesc!

N-am auzit sa fie cine stie ce probleme pe ramificatie.
andrei11 wrote:
Asta nu explică cartoanele acelea sau ce or fi...Oricum logic este ca noaptea liniile depoului + cele 2 linii ale stației VI să fie folosite...

E clar ca nu au pus sub tensiune pentru probe si ramificatia si atunci trebuia obligatoriu un blindaj ca sa nu intre un ratacit din zona santier in zona probe.
________________________
Dl. Ing Gabriel Mocanu a mai fost in pozitia de director general la punerea in functiune a tronsonului Grigorescu-LdC in timpul mandatului de ministru al transporturilor al actualului premier. Eu ii urez sa puna in functiune si M5.1!
S-ar parea ca mai sunt si alte schimbari in comitetul director.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

1. N-au cum sa nu circule si pe ramurica M5.1, la V I, cele 8-10 Bombardier, atunci cand va fi PIF, intrucat nu se pot ”ascunde” toate cele 8 trenuri, doar, pe ”dupa pereti” (remize) si la cele doua capetele de linie! :yes:
2. Si daca e o problema tehnica cu unul dintre trenuri, il ”tracteaza” pana la Ciurel sau Pantelimon?!  N-as crede ca-l repune in functiune, fara ”sa vada” depoul de la V I, asa cum se putea face cu Dacia, la orice colt de strada! Sigur si ramurica e valida circulatiei numai ca, inca, nu s-a intrat, in probe, si pe acolo! ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Probele alea s-au dorit a fi doar o lovitura de imagine, sa arate ca lucrarile sunt <aproape gata> desi nu sunt gata...ceea ce a cam shifonat imaginea!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

Plus că de la Romancierilor spre VI se pare că sunt șinele deteriorate... Dumnezeu cu mila!  :popa:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

:shock:
Eu n-am văzut așa ceva...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Stefan28

Bine, astea sunt zvonurile unor mecanici cu care am vorbit, acuma na! Cine știe ce li se bagă în gât și lor de "șăfi"!  ;)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Eu va intreb ceva: s-a inchis "gauroiul" din galerie de la intersectia bulevardului cu Valea Ialomitei? Dacă nu, trenurile nu au ce cauta pe acolo.

Revenind la probe, ele oricum se fac doar pe un fir, pe firul celalalt lipseste o bucata buna de sina in dreptul CV de interstatie PdT-TV.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Stefan28 wrote:
Plus că de la Romancierilor spre VI se pare că sunt șinele deteriorate... Dumnezeu cu mila!  :popa:

Mai debitezi multe tampenii???
Cati mecanici crezi ca au parcurs zona aia cu piciorul? Niciunul!
Si atunci ce credibilitate pot avea in fantasmagoriile pe care le imagineaza si le debiteaza? Niciuna!
Nu mai pune botul la prostiile lor ca te decredibilizezi si tu iremediabil si e pacat!
__________________________
Adrian Rosca wrote:
Eu va intreb ceva: s-a inchis "gauroiul" din galerie de la intersectia bulevardului cu Valea Ialomitei? Da nu, trenurile nu au ce cauta pe acolo.

Revenind la probe, ele oricum se fac doar pe un fir, pe firul celalalt lipseste o bucata buna de sina in dreptul CV de interstatie PdT-TV.

Adi, daca lipsea sina nu puteau face probele, la CV+SP au montat sina pe un provizorat de lungime mica atat cat sa continuizeze tronsoanele <la gata>, cele pe definitiv, nu e nicio filosofie, e doar mic provizorat ca sa dreaga busuiocul.
Gauroiul de care pomenesti la intersectia DT cu VI e doar SP si e in afara traseului. Daca n-ar fi fost gata nu ai fi vazut circulatie cu tren pe la cintrele metalice definitive din tunelul ce subtraverseaza ramificatia, ala e punctul de minim din care trebuie acea SP sa traga apa.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

In toate filmarile pe care le-am vizionat pana acum, ramele se "plimba" dus-intors  pe acelasi fir, cel dinspre Eroilor spre Raul Doamnei, acolo intr-adevar fiind montate traverse provizorii si capete de cintre care nu intra in gabaritul trenurilor. Dar daca ne uitam la pozele din 20 mai postate la "benzinari" (linkuri mai jos), vedem ca sina lipseste pe o portiune mai mare si sunt montate si cintrele, care de data asta afecteaza gabaritul. Logica imi spune ca pozele sunt de pe firul Raul Doamnei-Eroilor si ca pe acolo nu circula momentan rame.

https://ibb.co/RB8bcN9
https://ibb.co/sbHd0Bn

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Nope, cintrele definitive de care am pomenit si care se vad clar in filmari sunt pe celalalt fir, E2-RD...deci nu sunt probleme la acea minuscula SP!
P.S.
Pe filmul de care pomenesti ai obsevat IVA la E2 pe firul celalalt? Crezi ca era acolo doar de poza???
Si repet, proba cu bombardeaua (ca numai asta a fost popularizata in ideea sa dea bine la prostime) a fost doar o incercare disperata de a salva aparentele...dar mai mult a dat gres, singurul care a plusat a fost don Stanciu Alstom...cu un vax de centralizare de doi bani...
Bre, ne mai lesi cu laudaroseniile?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Eu nu vorbesc de cintrele definitive de pe firul E2-RD pe care le-am vazut in filmari, ci de cele temporare de la CV de pe firul RD-E2. IVA poate sa stea linistita la E2 pe firul celalalt, exista mai mult de o incrucisare intre E2 si TV.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Care CV frate in afara de cea pe care o stim toti?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului orex

Din moment ce nu e gata CV-SAPI PDT-TV, ar insemna o chinuiala sa poti ”lansa” ramele pe ”flux”, cu calatori, nu de alta dar la Romancierilor nu e incrucisare in X, in aval (Romancierilor-Parc Dr. Taberei)! Daca era, altfel am mai fi vorbit! :yes:
PS
Incrucisare in X e abia la Favorit, in aval de statie! :(

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

^Nu inteleg ce nu intelegi. Cintrele definitive de care vorbesti sunt la subtraversarea galeriei spre VI si nu inteleg ce legatura au cu discutia despre lipsa caii de rulare si cintrele temporare pe firul RD-E2 din dreptul celebrei CV?

 


Go to page:  1  ... 575 576 577 578 579 580 581  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422357 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use