MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1228604 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 486 487 488 489 490 491 492  ... 613
 
 

📖 Pagination options
  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect ClaudiuL

Normal ca nu i-au lasat. La Raul Doamnei au nevoie de adeverinte de alpinisti sau poate speologi. :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului t530

http://metrorexm5.ro/stadiu.html

Stadiu lucrări

La data de 13 noiembrie 2017, stadiul fizic al lucrărilor era următorul:
- Structuria de rezistenta 93,96 %.
- Fundație cale de rulare 86,30 %.
- Finisaje 41,87%

Stadiul lucrărilor detaliat pe fiecare statie se poate găsi accesând fiecare stație.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Ar fi fost interesant sa stim nu doar structura caii de rulare, ci si stadiul caii de rulare insesi; guru, ne mai spui - totusi - ceva?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

E un mare pas inainte ca au publicat stadiul lucrarilor de finisaje, instalatii si cale de rulare.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Da, sa ne bucuram de 1 % in plus transparenta...o mare bataie de joc...

Nu inteleg de ce au respins cererea de acces a celor de la asociatia Pro Infrastructura!!!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

E lesne de ghicit de ce: API a cerut acces la RD, PdT, AM si Eroilor. Insa la RD mai e de facut 50% din sapatura nivel radier, iar finisajele si instalatiile sunt evident la 0%, la AM mai e de executat structura peronului, instalatiile si finisajele sunt tot la 0%, iar la Eroilor finisajele si arhitectura sunt la 26%. Iti dai seama ca Aldea ar fi fost demascat  :lol: De altfel, transparentizarea cu privire la instalatii si finisaje a aparut doar dupa ce Aldea a plecat. Si nu intamplator. Dar inca lipsesc informatii: stadiile la calea de rulare si CV-uri. De exemplu, lucrarile la CV de interstatie dintre PdT si TV nici macar nu au inceput. Mai e si pasajul de corespondenta cu Eroilor 1. Eh, detalii.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

George wrote:
Nu inteleg de ce au respins cererea de acces a celor de la asociatia Pro Infrastructura!!!

Pentru ca au fost obraznici si evident tendentiosi...nu asa se abordeaza problemele...
:ugeek:
Adrian Rosca wrote:
E lesne de ghicit de ce: API a cerut acces la RD, PdT, AM si Eroilor. Insa la RD mai e de facut 50% din sapatura nivel radier...

Oricat de acid ai dori sa fi, trebuie totusi sa mentii un minim de impartialitate, sa prezinti si plusurile si minusurile...
Tu cum ai reactiona daca cineva ti-ar cere sa-ti inspecteze doar debaraua cu rufe nespalate fara sa spuna nimic despre sufrageria ‘luna de curatenie’?
Ca doar nu esti asa de naiv incat sa nu vezi care era sensul ‘cererii’...
Benzinarii au dovedit prostie crasa si si-au luat-o in freza...si nu e prima data...
:bere:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

Dacă erau băieții deștepți, ii refuzau frumos, dar le propuneau sa facă poze in stațiile mai evoluate, cum ar fi Valea Ialomiței, Orizont sau Favorit. Dar ei au preferat sa fie scurți și la obiect. NU. Totuși, a fost o greșeală in ambele părți, zic eu.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Plusurile le-am vazut deja la ziua turnichetilor deschisi.  :twisted:  Oricum Aldea e acum istorie, s-ar putea totusi ca noii sefi sa fie ceva mai realisti / cinstiti din punctul de vedere al termenelor  :popa:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Da, dar daca intri in razboi cu opinia publica, nu ai de castigat. :) Noroc ca suntem in Romania si bugetarii sunt intangibili, sunt sustinuti de spagile date, vreun prieten sus-pus etc. :)

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ClaudiuL

Nu sunt de acord cu ascunsul gunoiului sub pres. Opinia publica trebuie sa fie informata asupra stadiului real. Stadiul este dat de cele mai in urma lucrari din drumul critic. Spun drumul critic ca mi-a placut un comentariu aici dupa ce a fost inchisa o bretea pe la Favorit 1 an de zile fara sa se lucreze. Cica nu era pe drumul critic.  :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

GPS wrote:
Dacă erau băieții deștepți, ii refuzau frumos, dar le propuneau sa facă poze in stațiile mai evoluate, cum ar fi Valea Ialomiței, Orizont sau Favorit. Dar ei au preferat sa fie scurți și la obiect. NU. Totuși, a fost o greșeală in ambele părți, zic eu.

Daca erau baieti destepti cereau sa vada stadiul TUTUROR lucrarilor...nimeni nu ar fi refuzat...si de fapt asta era si intelegerea verbala prealabila!

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ClaudiuL

Poate ar fi fost mai bine asa.
Dar ce folos daca le aratau 2-3 statii cu marmura pe jos si lucrarea la 90% daca pentru 10% mai asteptam 1-2 ani ?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

subway guru wrote:
...Daca erau baieti destepti cereau sa vada stadiul TUTUROR lucrarilor...nimeni nu ar fi refuzat...si de fapt asta era si intelegerea verbala prealabila!

Pe asta prealabila nu o știam. Mea culpa. :bere:

 


Go to page:  1  ... 486 487 488 489 490 491 492  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421240 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use