MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1228276 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 403 404 405 406 407 408 409  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

^"Anunţul a fost făcut de directorul tehnic al Metroului Bucureşti" ... "Directorul tehnic al Metrorex a explicat că"

Dinamica este clara: Metroul -> Metroului -> Metrorex! Mi se pare cea mai amuzanta stire din ultima vreme  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

Pai de unde sa stie sarmanul ziarist relatiile ""ombilicale" dintre cele doua firme ? :)

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Si care-i baiul?
Adrian Rosca wrote:
Intrebarea despe PUZ trebuie pusa unui anume dom' profesor dr. arh. foarte tare cu un pic de barba, vesta si o camasa fooarte larga  ;)

Nope prietene!
De cate ori trebuie sa repet ca un proiect de metrou este in esenta un proiect de tunnelling?
:bere:
Iar dintre maestri arhitecti doar cativa gen Bold, Enache, Patrascu, Gabrea, Dorin Ştefan (scuze daca am omis pe careva) sunt de calibrul necesar unui 'dialog destept' cu tunelistii!
:mrgreen:
Fara sa minimizez rolul arhitectilor, sunt si in tagma lor destui demni doar de proiectat casa scarii si WCul de serviciu...
8-)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului t530

Astazi ora 19
Favorit - Au terminat de umplut/compactat pamant/pietris la Acces B, iar dinspre intersectia DT - Sibiu au inceput asfaltarile!
CV Favorit ~ DT34 - S-a betonat golul tehnologic
DT34 - Se lucreaza intens la fiecare Acces
CV DT34 ~ PDT - Liniste totala
PDT - Excavari in statie
CV PDT ~ Romancierilor - Au adus peste CV cateva basculante cu balast (Pietris amestecat cu Pamant galben)
Romancierilor - S-a asternut 1 strat de asflat la ciotul "Cetatea Histria", iar de 1-2 saptamani zace un fel de "Chiler" la suprafata tot in aceasta zona.
Brancusi - Se trage tare pentru refacerea stradutei "Targu Neamt"
Raul Doamnei - Macaraua Terratest era in actiune.

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

subway guru wrote:
Nope prietene!


Numele de Urbis '90 iti zice ceva?  ;)

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Eu nu inteleg ce proiecteaza arhitectii la tunele...La statii da...ai - asa, in mare, paralelipipedul dat de altii -  si acolo te poti << juca >> cu imaginatia. Dar  la tunele, Doamne iarta-ma, ce face arhitectul ? Poate ma luminati si pe mine.

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

Vorbim de PUZ-uri, prietene  ;)

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Da, dar nu arhitectul stabileste traseul tunelelor si amplasamentul statiilor. Nu stiu cate cunostinte are arhitectul in a da verdicte pentru lucrurile astea.
Arhitectului i se da paralelipipedul respectiv si acolo trebuie sa se desfasoare. O statie de metrou nu e un bloc care  poti sa-l construiesti cum vrei si unde doresti. O  statie de metrou e foarte limitativa ca si dezvoltare a fanteziei.
NSS - ul nu-l stabileste arhitectul ci inginerul. Iar statia de metrou nu poate sa iasa de sub pamant decat in cazuri rare. Deci scuze, intreb inca odata, arhitectul stabileste traseul tunelului si NSS- ul ?

 


Re: Stiri despre proiect aztec

Cred ca este un balet sau "menaj a trois" intre arhitect, structurist si tunelist.
Deinde ce se urmareste...cel mai ieftin este sa scoti arhitectul din schema...si aici ne cam incadram noi in aspectul statiilor de metrou...sau arhitectul " tencuieste" treaba celor 2... Este cel mai rentabil, pt ca daca ai un arhitect cu viziiune...costa mult mai mult o statie.

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Fluxul de idei e mult mai complex de atat...si implica mult mai multe 'specialitati'...dar ma puneti sa dau din casa...reteta succesului!
Cand imi veti spune reteta de la Coca Cola, va dau si eu...reteta de la Pepsi!
:bere:
@aztec
Facem confuzie intre 'urbanist' si arhitect...de PUZuri se ocupa urbanistii...iar un arhitect maiestru stie sa faca sa 'respire' betoanele de structura...nu le 'manjeste' cu chirpic...dar sunt putini aia de-i cheama Calatrava!...dar vorba letopisetului...nasc si la Romania oameni!
:bere:

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Guru, stii bancul acela, ca am avut << amici >> si de la fac. de Instalatii ( de langa mine / de langa Mihai Viteazu ).
Citez :
Lasa sa se dea ei mari ( adica structuristii, arhitectii, geologii, etc, etc ),dar cand o fi ( blocul ) gata si o sa vada ca nu au teava de la WC instalata o sa se faca verzi la faţă.

 


Re: Stiri despre proiect Adrian Rosca

Poate il intrebati pe dom' @Guru de ce Metroul SA pune tineri arhitecti si arhitecte ca sefi de proiect pe la diverse proiecte de prin subteranele scumpei noastre capitale  :mrgreen:

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

@Adrian
Pentru ca investeste in tanara generatie si in viitorul patriei!
:mrgreen:
Si pentru ca niciun copil nu invata sa inoate daca nu-l arunci in apa!!!
:ugeek:
Dar asa cum am mai spus, cineva acolo 'jos, in subterane'...vegheaza!
Ii scoleste, ii sprijina si-i sustine...ca merita, sunt frumosi, entuziasti, educati si destepti, muncitori si talentati!...si nu e vorba doar de arhitecti...
:bere:
Daca ai un strop de simt de raspundere contientizezi ca nu e suficient un 'one man's band', nu faci nimic daca nu-i cresti si pe cei zece mesteri mari, calfe si zidari...necesari!
:bere:
Poate-ti faci timp maine si treci pe la 'portile deschise' si discuti cu cativa dintre ei 'in direct'!
8-)
P.S.
Astia de care vorbesti tu sunt 'decreteii' care l-au dat jos pe Ceasca, dar nu au luat drumul 'bejeniei' prin cele strainatati, ar cam fi timpul sa-si ia propria soarta in ale lor maini...si sa ne usureze pe noi astia mai vechi de aceasta 'dulce povara'...
:bere:
P.S.
In ce ma priveste...nu scapati voi asa de usor de mine!
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Robert24

Directorul Metrorex a declarat azi ca pentru M5 vor fi folosite trenuri din M1/M3 (Bombardier).
Asteptati-va dupa deschiderea M5 la IVA in M1/M3 si oricum la intervale mai mari de circulatie...

 


Go to page:  1  ... 403 404 405 406 407 408 409  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use