De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Diverse (transporturi, infrastructură, urbanism etc)

683 posts, 176962 views
 
Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Aveau cam aceeasi inaltime. Stiu bine, ca acolo am copilarit.
:bere:

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) andrei11

Calea Văcăreşti era mai aproape de Dâmboviţa ca actualul Mircea Vodă la pasaj.

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) 1689

subway guru wrote here:
Aveau cam aceeasi inaltime. [...]

Baza cladirii IML era o idee mai jos decit Bucur. Iar Bucur era - si atunci - mult deasupra aliniamentului celorlalte blocuri (vechi) ce flancau Dimbovita.
Si statia de pompieri de pe Marasesti colt cu Splai - care era spate in spate cu Bucur - era mult mai jos.
Cam asa arata zona imediat inainte de a fi demolata cladirea IML.

 


Re: Diverse (transporturi, infrastructura, urbanism etc) subway guru

Vorbim despre Marasesti sau despre Piata Unirii la 1km distanta?

 




Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

Eu de exemplu aş obliga toţi proprietarii din zona veche a Bucureştiului să-şi renoveze proprietăţile. Împrumuturi cu dobândă mică, etc. Dacă n-au cu ce să-şi caute locuinţă la bloc în Berceni. Stai în centru dar se prăbuseşte casa peste tine.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului shoppy

Da, cine sta in centru, nu-si intretine casa si nu respecta normele estetice ale orasului ar trebui ori ajutat ori amendat ori primaria sa-i cumpere casa.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Mircea G

andrei11 wrote here:
.......
Eu de exemplu aş obliga toţi proprietarii din zona veche a Bucureştiului să-şi renoveze proprietăţile. Împrumuturi cu dobândă mică, etc. Dacă n-au cu ce să-şi caute locuinţă la bloc în Berceni. Stai în centru dar se prăbuseşte casa peste tine.

Teoretic ai dreptate ...practic , nu toti stau la bloc sa le renoveze blocul primaria  , MOCA , chiar si pe banii alora care spui tu ! Cind primariile vor scoate din " obiectul de activitate " intretinerea spatiilor particulare , mai discutam .

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului reiny2000

Nici renovarea blocurilor pe banii primăriei nu mi se pare o normalitate, mai ales atunci când există și fonduri europene nerambursabile, iar cotizația locatarilor nu ar fi una prea mare.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Utilizator anonim 2

Iar incepem? Cind o sa se priceapa ca nu exista "banii primariei" ci numai banii cetatenilor? Oamenilor alora nu li se face nici un favor, li se da doar inapoi ce li s-a luat.
Cei de la case - evident - sint nedreptatiti insa solutia nu e sa ii pui la plata pe aia de la bloc.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului reiny2000

Curtea de conturi te contrazice.  Mă aștept ca banii colectați de stat să fie investiți în infrastructura publică sau pentru a-i ajuta pe cei cu venituri mici. Citesc în altă știre despre un administrator care spune că a depus dosarul în 2009, oare până în 2018 nu ar fi putut strânge suficienți bani?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Mircea G

Utilizator anonim 2 wrote here:
.... Oamenilor alora nu li se face nici un favor, li se da doar inapoi ce li s-a luat.
Cei de la case - evident - sint nedreptatiti insa solutia nu e sa ii pui la plata pe aia de la bloc.

1. Adica " CE " li s-a luat ????
2.  Evident nedreptatiti  ( caci statul incurajeaza lenea si mocangeala )
3. dar cine trebuie sa plateasca reparatiile la o proprietate privata ??? ( tu ai plati reparatia gardului meu ??? )

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Media

Ați intrat intr-o zona de discuții principiale.
Tot timpul vor fi dezbateri principiale filozofice în zona asta.
Ca și în alte multe zone unde unde logica și bunul simț sunt zdravăn înfrânte de către dictatura majorității.

Totul tine însă de asumarea administrației de către cine este temporar la conducere. Atâta timp cât cei care ne conduc sunt aleși în urma unor ”concursuri” de popularitate și nu neaparat pe competente vom avea aceste dezbari cât ii lumea și pământul.
Tot timpul cei în minoritate, chiar dacă au dreptate principial, vor pierde.

 


Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421255 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use