MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Despre civilizație la metrou

317 posts, 815876 views
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre civilizatie la metrou rosetti61

Fotograful era tot cu ei, ca sa-si documenteze "opera" - astia cand sunt prinsi trebuie sa pateasca  acelasi lucru ca metroul, sa vada si ei pe pielea lor cum e  :twisted: . Grilajele de la intrari nu se inchid centralizat de undeva, se duce personalul si le inchide dupa ce iese ultimul calator.  Puteau lua intiativa si sa inchida preventiv usile de la intrare (statia nu are grilaje ca la cele cu vestibul subteran).

 


Re: Despre civilizatie la metrou punmeister

Noroc ca se curata imediat cu apa, fata de ce ar fi propus Stadler  :twisted:  :twisted:  :twisted:

Puteau lua intiativa si sa inchida preventiv usile de la intrare (statia nu are grilaje ca la cele cu vestibul subteran).


Chiar si in cazul acela puteau sa fuga prin tunel pana la Berceni sau la vreun CV, am vazut scene de genul in filmele cu graffiti de afara.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

Pe mine ma uimeste pasivitatea inadmisibila a calatorilor. Eu muream cu ei de git.

Chiar luni am observat un metrou nou mizgalit, era la Eroilor venit de la gara, Brindusa sau ceva de genul asta. Zic”taci ca s-au apucat si de astea” si, iata, azi stirea la Pro Tv. Era cu albastru, o fi fost chiar asta din filmare.

 


Re: Despre civilizatie la metrou punmeister

Nu e nimic nou, a luat amploare fenomenul la BM2/21 odata cu retragerea IVA. Iar cum flota e la pamant, n-au mai stat sa curete.

Important e ca exteriorul se curata imediat, la interior insa :popa:

Pe mine ma uimeste pasivitatea inadmisibila a calatorilor.


Dupa tine ce ai fi vrut sa faca?

 


Re: Despre civilizatie la metrou Hygham

ByOnu wrote here:




Acesta actiune in timpul zilei cu calatori, arata cata implicare exista din partea pazei de la Metrorex, asta inseamna ca de acum incolo asa o sa se intample mereu, cum se practica si in vest (ex. Berlin, Paris, Viena, etc.). Inainte a fost problema ca exista grafferi care deseneaza pe IVA-uri (ele fiind „parcate” in remize sau aproape de statii) si ca se vor lua masuri cu privita acestui fenomen.

Pe langa asta, nu stiu daca s-a mai vorbit de aceste doua filmulete pe Youtube

;

 


Re: Despre civilizatie la metrou punmeister

Exact, in mod normal dupa actiunea de la Leonida, Metrorex ar trebui sa rezilieze contractul cu firma (sau firmele? stiu ca erau mai multe) de paza.

Norocul la noi e ca n-avem frana de urgenta in salon cum o au vesticii si ca macar BM2/21/3/4-urile se curata imediat de graffiti.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor thatspongy

...
image_2023-08-10_114729653.png (702.91 KB; downloaded 717 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

punmeister wrote here:
Dupa tine ce ai fi vrut sa faca?


Nimic, sa se duca sa le spuna "bravo, baieti!"...

 


Re: Despre civilizatie la metrou punmeister

Merci de raspunsul ironic.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor ADK

thatspongy wrote here:
...

Puteai să pui și o descriere...

Pe scurt, se vandalizează și în stații iar mecanicul era sfătuit să rămână la post. Aș fi înțeles că grafferi au fost reținuți, deși cât tupeu...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

Pai la asa o intrebare, asa un raspuns.
Stateau si se uitau ca imbecilii, nu a schitat nimeni nici un gest sa ii impiedice. Asta e generatia noua, ***** cu ochii in telefoane. Eventual filmeaza dar nu ar pune mina pe nimic.

 


Re: Despre civilizatie la metrou Costin

Poti da un raspuns relevant discutiei, fara trolling si lamentari inutile, sau incheiem discutia prematur si ramanem cu plansul despre "copiii din ziua de azi" drept singura reactie?

 


Re: Despre civilizatie la metrou punmeister

Utilizator anonim 2 wrote here:
Pai la asa o intrebare, asa un raspuns.
Stateau si se uitau ca imbecilii, nu a schitat nimeni nici un gest sa ii impiedice. Asta e generatia noua, ***** cu ochii in telefoane. Eventual filmeaza dar nu ar pune mina pe nimic.

Da dupa tine ar fi trebuit toti calatorii sa ia grafferii la o bataie sora cu moartea. Cine s-ar fi bagat inafara de un bombardier cu ceafa tripla si plin de nervi fara sa pateasca ceva?

Eu, personal (fiind si purtator de ochelari), daca eram in tren, nu ma bagam. Prefer asta decat sa ajung la spital, sau fearasca Dumnezeu cu un handicap care sa-mi fi afectat permanent viata. Dar HEY! Macar am oprit grafferi de a vandaliza trenul. Lipsa de pragmatism 100%.

In mod normal, dupa actiunea de la Leonida, Metrorex ar fi trebuit sa rezilieze unilateral contractul cu paza. Punct. They had ONE job.

 


Re: Despre civilizatie la metrou reiny2000

Și dacă un călător le dădea în cap nu putea să se aleagă cu plângere la poliție și dosar penal?

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2294 forum members have written 421792 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use