Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Legislație rutieră

87 posts, 34140 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

ByOnu wrote here:
Am fost in Olanda, da.

Dar e irelevant, cu atat mai mult cu cat documentarea este la indemana oricui.

Cu ce te-ai lamurit?

M-am lamurit ca Amsterdam si Olanda nu seamana decat foarte vag cu Bucuresti si Romania. Am fost si in Belgia care nu difera prea mult de Olanda.
Documentarea pe teren nu poate fi inlocuita de o excursie pe net pentru a-ti forma o imagine corecta.
P.S.
O sugestie amicala, incearca totusi sa raspunzi mai intai la intrebarile ce-ti sunt adresate.
Sa raspunzi mereu la o intrebare cu alta intrebare nu e un mod de a purta o discutie normala, mai intai raspunzi la intrebarea pusa si abia apoi pui la randul tau intrebarea proprie. Ce era asa de rusinos sa recunosti ca n-ai fost in Danemarca asa cum am facut eu? Atunci de ce ai adus Danemarca in discutie? Era o chestiune la care era simplu de raspuns cu da sau nu chiar daca a semanat cu celebrul a fi sau a nu fi hamletian…
:bere:
Nimeni nu spune ca nu poti sa citezi sau sa invoci documentatii externe, daca precizezi totusi sursa de inspiratie.

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Este general acceptat ca Olanda si Danemarca sunt tari care incurajeaza transportul alternativ (in esenta bicicletele) si TP. Scuze, dar nu cred ca trebuie oferita o sursa de inspiratie pentru ceva general recunoscut, chit ca exista deniers.

Colegul a insinuat ca sustin transportul alternativ pentru ca mi-ar placea (evident, in sens peiorativ) anarhia din traficul rutier din India. I-am raspuns ca prefer transportul alternativ in viziunea europeana, cu 2 exemple de tari in care bicicletele sunt un succes.

 


Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

Ce omiti intentionat sau nu e ca modul de implementare in Olanda e complet diferit de improvizatiile amatoricesti ce se mimeaza pe la noi si nu fac decat sa compromita ideea initiala, in principiu buna.
Mai bine te-ai concentra pe acest aspect daca vrei sa convingi lumea…parerea mea!
:bere:
Romanul vrea mai intai sa vada ca ideea functioneaza la vecinul si abia apoi si-o insuseste si prin contaminare se raspandeste in masa cu viteza fulgerului chiar daca e pura tampenie. Imi aduce aminte de ligheanele puse prin tot locul ca sa prinzi bulgarii in loc de antene Yagi profesionale performante…
P.S.
La indieni problema haosului se rezolva pe baza de legile naturale pe principiul pe care functioneaza roiurile de zburatoare sau bancurile de pesti care se auto-ordoneaza fara nicio problema doar din interactiune reciproca fara interventii exterioare si niciun individ nu merge contra curentului, vazut pe viu!
Singurul element perturbator sunt celebrele lor vaci care-si permit sa mearga in contra curent!!!
:rofl:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421223 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use