Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Legislație rutieră

87 posts, 34141 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti reiny2000

În Germania:






Vezi aici la insurance plates.

 


Re: Pistele pentru biciclisti andrei11

ByOnu wrote here:
Normalitatea unde? Aveti astfel de exemple in UE?


De parcă UE ar fi întruchiparea inteligenţei absolulte, a fair play - ului desăvârşit, a tot ce e mai bun ce a strâns umanitatea în secole de existenţă !  :bleah:  :headbash:
De când a devenit UE Noua Religie ? Poate pentru unii !

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Si la ce ai vrea mai Andrei sa ne raportam? La Eritrea? Evident ca trebuie sa tindem spre trendurile EUROPENE, cele de care suntem cel mai apropiati cultural, economic, samd.

___


In fine, trecand peste euroscepticul de mai sus, good point Reiny. Acum ca zici, da, imi amintesc ca trotinetele electrice (de inchiriat!!) aveau numere, precum cele de mai sus. Si parca nu doar in Germania. Insa NU cred ca si cele private. Putem afla?

Oricum, iti zic ca nu-ti trebuie carnet pentru bicicleta sau asigurare dedicata. Nici numar de inmatriculare n-au bicicletele.

Cu trotinetele o fi alta poveste.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

ByOnu wrote here:
Normalitatea unde? Aveti astfel de exemple in UE?

Tu numai la UE te poti raporta ? Trebuie sa-ti stabileasca aia si cind sa respiri ?Uite eu nu ma raportez decit la legile noastre si logica .
Pe un drum public nu pot circula  " autovehicule " , " orice " decit in conditii egale si legale .
...dar ramin la parerea ca tu raportezi la India , unde " strada " este locul de joaca al tuturor .... si asa iti place tie !

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Utilizator anonim 2

Sa nu uitam ca UE nu e un monobloc abstract, unitar. Exista si acolo diverse curente de gindire, minoritati scandalizate dar si oameni absolut normali, “majoritatea tacuta” care nu e reprezentata politic aproape deloc. O iarna fara caldura si curent o sa faca ordine in “trendurile” astea de o sa le iasa pe nas minoritarilor. Sa vedem atunci la care din Europe ne referim!

 


Re: Pistele pentru biciclisti Valentin

Pai daca mergem pe logica voastra, de ce n-avem si piste de biciclete/trotinete? De ce n-avem benzi BUS pe fiecare bulevard/strada? Daca ne facem ca vrem "egalitate" da' numai sa nu ne afecteze pe noi (conceptul de NIMBY), pai vorbim degeaba.

Sunt de acord sa se faca un curs de legislatie rutiera, ba chiar as incuraja sa se desfasoare in programul scolar pentru fiecare clasa (a caror copii au varsta mai mare de 14 ani), poate la o varsta usor mai mare punandu-le la dispozitie si posibilitatea de a da un "examen" pentru ceea ce vreti voi (practic "permis" de bicicleta).

Sunt de acord sa existe un soi de asigurare/responsabilitate pentru cei care provoaca/sunt implicati in accidente, avand in dotare 2 roti, dar cu siguranta, eu cel putin ca primar as acorda subventii pentru plata acestei asigurari, strict pentru simplul fapt ca reprezinta un mijloc de deplasare ecologic (va bateti voi electrice vs non-electrice). La numarul celor care si-ar face aceasta asigurare, si suma care s-ar plati (care evident trebuie sa fie raportata la valoarea vehicului, nu? Doar nu vreti sa plateasca ca o masina), ma indoiesc ca ar reprezenta un cost enorm pentru subventie (si practic poti sa mai scoti din alte subventii stupide).

NU sunt de acord, cand faceti referire la faptul ca toate astea trebuie sa se intample, FARA asigurarea acelorasi DREPTURI EGALE, adica TRANSFORMAREA unor benzi auto in piste de biciclete. Ce ziceti?

 


Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

De ce ai impresia ca ceilalti (care ceilalti?) ar fi de vina pentru lipsa benzilor unice sau a pistelor de biciclete?
Obiectiunile, in marea lor majoritate, sunt contra improvizatiilor cu dungi trase aiurea fie ele albe, albastre, galbene sau roz-bonbon.
:bere:

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Mircea G wrote here:
ByOnu wrote here:
Normalitatea unde? Aveti astfel de exemple in UE?

Uite eu nu ma raportez decit la legile noastre si logica.
Pe un drum public nu pot circula  " autovehicule " , " orice " decit in conditii egale si legale.


Si daca tot te raportezi la legile noastre, ce spune codul rutier despre biciclete? Sau te raportezi la legile noastre doar cand iti convine?

Bicicletele sunt vehicule si au dreptul de a circula pe carosabil, conform regulilor de circulatie, cu exceptia situatiilor in care circulatia bicicletelor este clar interzisa de regimul de drum si marcata ca atara prin indicatoare (ex. autostrazi, etc).

In fine, multa frustrare si euroscepticism pe aici...

 


Re: Pistele pentru biciclisti 1689

ByOnu wrote here:
[...]Acum ca zici, da, imi amintesc ca trotinetele electrice (de inchiriat!!) aveau numere, precum cele de mai sus. Si parca nu doar in Germania. Insa NU cred ca si cele private. Putem afla?

Oricum, iti zic ca nu-ti trebuie carnet pentru bicicleta sau asigurare dedicata. Nici numar de inmatriculare n-au bicicletele.

Cu trotinetele o fi alta poveste.


Cele “pliabile” (e-roller) nu trebuie inmatriculate, dar trebuie asigurate.
E-scootere-le trebuie inmatriculate.

La biciclete, conducatorii care au si permis de conducere se supun acelorasi reguli ca pentru auto. Cei fara, nu - dar exista contraventii care li se aplica si lor (obligativitatea luminilor pe timp de noapte, interdictia de a circula pe anumite segmente de drum etc.).

 


Re: Pistele pentru biciclisti 1.cremsnit

E cam atac la persoana ce fac unii pe aici.. Nu mai zic de gimnastica mentala, cherry-picking, complexe de ordin profesional, impartasit de ce boli sufera, instigare la ura pe ratiuni de varsta, etc... Noaptea mintii
Efectiv nu inteleg cum poti avea pretentia sa fii luat in serios cand aberezi in halul asta si vorbesti ca la table in fata blocului unde fiecare-si zice opinia oricat de nebazata pe argumente reale ar fi....

Si nu inteleg cum inca se tolereaza chestiunile astea... E obositor sa parcurgi paginile astea jur....

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Mircea G wrote here:
...dar ramin la parerea ca tu raportezi la India , unde " strada " este locul de joaca al tuturor .... si asa iti place tie !


Olanda, Danemarca, cum iti par?

 


Re: Pistele pentru biciclisti subway guru

@Mircea G
Ai fost in India? Eu am fost si m-am lamurit…
@ByOnu
Ai fost in Olanda si Danemarca?
In Olanda am fost, m-am lamurit, in Danemarca as fi putut sa merg anul acesta dar am fost nevoit sa stau acasa din motive imprevizibile.

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Am fost in Olanda, da.

Dar e irelevant, cu atat mai mult cu cat documentarea este la indemana oricui.

Cu ce te-ai lamurit?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pistele pentru biciclisti Mircea G

ByOnu wrote here:
.

Si daca tot te raportezi la legile noastre, ce spune codul rutier despre biciclete? Sau te raportezi la legile noastre doar cand iti convine?

.....

Ce este in codul nostru este o reminiscenta din epoca cind saracia impunea circulatia pe " drum " a tuturor .
Carute , biciclete , carucioare , cirezi de vaci ....
Acum , la ce masini avem si cum a crescut viteza de circulatie , amestecul cu altii este mai mult decit periculos .

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421261 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use