MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 412838 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

De ce oare daca se ocupa de Berceni mai devreme nu fac si restul de pe M2 tot in august si astfel de la 1 sept (plus minus) sa avem M2-ul terminat....

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou misterr

Pentru că eu mi-am decalat concediul din august în septembrie tocmai ca să nu prind stația Apărători închisă! Să nu vă prind că modificați calendarul!

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou survola

Ce înseamnă 1 septembrie?
Anul școlar începe mai târziu, ai uitat?

Am căutat în urmă programul cu stațiile care se vor închide (au un singur acces):
Pipera, închisă în perioada 15-17 iulie 2017 (inclusiv)
Aurel Vlaicu, închisă între 29 iulie - 1 august 2017 (inclusiv)
Constantin Brâncoveanu, închisă între 22-25 iulie 2017 (inclusiv)
Berceni, închisă între 12-15 august (inclusiv)în loc de 16-19 septembrie
Tineretului, închisă între 2-5 septembrie (inclusiv)
Apărătorii Patriei, închisă între 2-5 septembrie (inclusiv)
Dimitrie Leonida, închisă între 9-12 septembrie (inclusiv)
Costin Georgian, închisă între 9-12 septembrie (inclusiv)
Pantelimon, închisă între 16-19 septembrie (inclusiv).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Puss in Boots wrote:
De ce oare daca se ocupa de Berceni mai devreme nu fac si restul de pe M2 tot in august si astfel de la 1 sept (plus minus) sa avem M2-ul terminat....

Berceni este o statie cu un singur acces.  Una este sa ai o astfel de statie inchisa total intr-o perioada de concedii si alta este sa ai aceeasi statie inchisa intr-o perioada cand incepe scoala. ;)
Restul statiilor de pe M2 fie au mai multe accesuri (deci se pot folosi , chiar daca o sa fie putin mai aglomerat), fie se inchid pana la inceperea anului scolar. Berceni era singura statie cu un singur acces al carei perioada de inchidere era dupa inceperea anului scolar.
Bine, ar mai fi Pantelimon, care este inchisa 16-19 septembrie, dar acest rebut al epocii trecute nu conteaza, la cati calatori genereaza....Poate ca ar trebui inchisa de tot.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou GPS

Piata Sudului astazi


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Robert24

Miscare fara talent...
Treaba care se putea face in 2 zile...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

E si scoala un moment important dar nu sunt doar scolari care circula cu metroul. Dar probabil au gandit Berceniul strict legat de scoala. Altfel statii cu un singur acces pe M2 si neatacate mai sunt...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Nu sunt numai scolari care circula cu metroul, dar odata cu inceperea scolilor si a faculatilor traficul creste semnificativ. Bine ca si-au luat macar masura asta, sa nu suprapuna lucrarile la statiile cu un singur acces cu inceputul scolii.

Eu la Piata Sudului nu inteleg de ce au inchis pasajul catre Sun Plaza.. :?

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

Azi am fost la Piata Sudului si cu toate ca soferii cam injura ca nu prea apuca sa treaca fiind un trafic pietonal sporit dinspre BIG spre gura de metrou de langa Oltenitei (inchizandu-se cea de la BIG), la portile de acces cel putin cand am fost eu se trecea foarte repede si oamenii pareau ca stiu ce au de facut (ma gandesc la sensul de introducere al cartelei). Am observat si aici ca portile de iesire pot fi si de intrare si sper sa ramana asa si dupa ce se termina celalalt acces.

Despre pasajul Sun Plaza te referi cand a fost inchisa intrarea dinspre Oltenitei? Sau e inchis acum? (desi am vazut oameni venind din pasajul respectiv). Daca e vorba de prima situatie, din ce am vazut atunci cred ca a fost inchis doar in primele zile ale lucrarii respective, se pusese gard la shaormerie si era inchisa toata zona respectiva cu tot cu acces. N-aveai unde sa te duci daca il tineau deschis. Apoi stiu ca gardul a fost scos si se daduse drumul la acces, chiar daca intrarea se facea pe dincoace ca inca se lucra doar ca se lucra concentrat doar in zona portilor. De pasaj concret in zilele alea nu stiu ce s-a intamplat dar nu vad vreun motiv sa nu-i fi dat drumul. Poate ma insel.

In orice caz acum vad ca se repeta dincoace situatia (poate pentru ca aduc materiale si o sa fie deranj incat sa nu afecteze si pe calatori). Sper sa nu tina mai mult de 2 zile inchiderea totala a accesului dinspre BIG ca macar oamenii venind din directia aia sa poata intra pe acolo si ocoli pe dedesubt spre portile noi. Deja e deranj la suprafata si poate ar trebui un politist sa dirijeze putin pietonii ca sa treaca si masinile sa nu blocheze mai departe intersectia.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou GPS

Pasajul și accesul au fost deschise din weekend. :D

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

Deci vazusem bine ca accesul e deschis, m-as fi mirat sa nu fie si pasajul respectiv :)

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou survola

Astăzi la Unirii 2
36320847751_eb5b97d454_b.jpg (119.71 KB; downloaded 1289 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

In afara de faptul ca unii urca  cu rulantele pentru ca sa coboare apoi spre pasajul de corespondenta cu M1, nu vad mare problema acolo...:)

La Sudului ma intrebam de ce au inchis si pasajul cu Sun Plaza cand au inchis turnichetii de pe acea parte.
Nici macar gura de acces nu inteleg de ce o inchid, daca poti folosi ceilalti turnicheti...Doar daca au nevoie de spatiu de depozitare pentru materiale sau pe unde sa scoata molozul...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

Da, probabil s-au adus materiale, s-au scos materiale cand s-au demontat turnichetii etc. Nu e placut sa treci printr-un santier macar in primele zile cand se face multa mizerie si se strang destule resturi de materiale. Asa ca au blocat totul dupa cascarabeta cu shaorma. Ca atare, pasajul spre Sun Plaza ar fi dat intr-un santier si pana nu s-a terminat treaba nu si-a mai avut rostul. La fel e si acum pt accesul dinspre BIG. Poate vineri il deschid si se restrang doar in zona portilor noi cu lucrul.

La Unirii, mai degraba urci scarile normale daca vrei spre M1 decat sa urci pana sus cu rulanta si apoi sa cobori spre M1. Dar da, sunt unii care fac si asta....e mai simplu sa cobori decat sa urci. O alta "problema" dar sa-i zic mai degraba neajuns e ca scarile alea duceau direct pe peron. De multe ori intram pe acolo ca sa ajung direct pe peron. Dar na, nu e mare scofala...

 


Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421265 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use