Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 455928 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI sstefan

Giratoriul de la Mogosoaia e aproape gata. Intre timp se asfalteaza si DN7, intre sensul giratoriu si intersectia cu Centura Mogosoaia-Chitila.

 


Re: CENTURA BUCURESTI neder

Podul de la Mogosoaia se mai face?

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

Sunt lucrari frumoase,cu rampe  separate...si se lucreaza
Multumiri pentru efortul celor care fac pentru noi atatea fotografii

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

DarkJohn,
am vazut de cateva ori "filmuletele" tale.Intersectia cu DN7 se lucreaza masiv si Centura pare intr-adevar destul de lata,apoi intra pe podul vechi(peste CFR?)care e pe patru benzi,dar destul de ingust.Se pare ca nu sunt singurul nebun dupa infrastructura.
O stire dintr-un cotidian(Stuttgarter Nachrichten de azi,6 sept.) din Stuttgart de azi:"Wirtschaft geht Autobahnausbau nicht schnell genug"(constructia de largire a autostrazii nu inainteaza destul de repede pe cat asteapta economia"...Largirea autostrazii A5,intre Karlsruhe si Offenburg,de la 2 la 3 benzi/sens a fost in primul rand o cerinta a industriei si expeditorilor care folosesc autostrada A5.Acestia asteapta ca acest santier sa fie incheiat cat mai curand....
Aici,responsabilii din Economie fac presiuni ca lucrurile sa fie grabite,ca autostrazile sa fie largite pe trei benzi/sens.In Romania nu exista un lobby pt. infrastructura rutiera?Mai ales ca in Romania nu prea exista ...autostrazile.

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Goldmund, stai linistit, la noi toate lucrarile sunt datorii politice prin care se platesc cei care au contribuit la campania electorala, si la urmatoaerea campanie se ia de la capat, deci nu o sa sara nimeni la gatul proiectantilor sau constructorilor.

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund wrote:
DarkJohn,
am vazut de cateva ori "filmuletele" tale.Intersectia cu DN7 se lucreaza masiv si Centura pare intr-adevar destul de lata,apoi intra pe podul vechi(peste CFR?)care e pe patru benzi,dar destul de ingust.

Mie nu mi se pare asa de ingust podul peste calea ferata, cred ca este la aceeasi latime ca si centura.
PS. Scuze pentru calitatea filmuletelor, sint facute cu telefonul mobil, din mers si operator a fost sotia (a preferat varianta asta decit sa ne oprim :D).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI Dr2005

DarkJohn wrote:
"cofinantare"la banii pe care ii da UE(cca.70-80%dintr-un proiect aprobat de ei!)Daca acum e criza si terenurile nu mai costa mii de euro m.p in camp(sic!)de ce nu cumpara Statul acum terenurile viitoarelor autostrazi,acolo unde au proiectele de fezabilitate??

Pai nu e chiar asa Goldmund; spre exemplu valoarea totala a proiectelor aprobate pe POS-T este de 5.220.684.897 lei, din care contributia UE este de 1.790.813.095 lei, adica vreo 34%.
Apoi ... e criza :D; bugetul sta prins intr-un deficit de 6.8% din PIB iar noi ii zorim sa se construiasca. In principiu e problema cu paiul care trebuie impartit ;) .


Teoretic, contribuţia UE este peste 50%, dar se asigură doar cheltuielile eligibile, cele strict legate de construcţia drumului (adică materiale, muncitori şi manopera lor). Nu intră aici studiile de fezabilitate, serviciile de consultanţă şi alte servicii parazite, care la noi se fac pe bani grei de către firme prietene.€

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

D.John,
am vizionat filmul tau si m-am simtit "ca acasa"-eu iti multumesc.Dar ce e cu sensul acela giratoriu?Ca doar nu o sa ramana asa,sau?!Si eu am vizitat la inceputul lui august Centura(o parte.M-am aflat in Bucuresti pt. cateva zile) si pot spune ca se vede ceva progres de atunci.Sper ca oamenii sa fie mai pretentiosi cu "detaliile"si sa nu mai accepte orice lucrare(ma refer la "nivel inalt")

 


Re: CENTURA BUCURESTI Grigore

Dr2005 wrote:
Teoretic, contribuţia UE este peste 50%, dar se asigură doar cheltuielile eligibile, cele strict legate de construcţia drumului (adică materiale, muncitori şi manopera lor). Nu intră aici studiile de fezabilitate, serviciile de consultanţă şi alte servicii parazite, care la noi se fac pe bani grei de către firme prietene.


Finantarile pe proiecte europene sunt de pana la 85% din valoarea de executie a proiectului. Finantarile includ TOATE serviciile de consultanta, care sunt OBLIGATORII potrivit procedurilor de finantare. Asadar sunt obligatorii studiile de prefezabilitate si studiile de fezabilitate pentru calificarea in programele de finantare ale UE. In schimb nu se finanteaza exproprierile: desi sunt indispensabile lucrarii, ele nu sunt consturi de executie ale unui proiect.€

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund wrote:
Dar ce e cu sensul acela giratoriu?Ca doar nu o sa ramana asa,sau?!

Sensul ala giratoriu e acolo pentru ca asa e proiectat sa fie. Deasupra proiectul spune ca trebuie sa fie pasaj. Pot sa banuiesc ca din cauza gazonului de pe proprietatea omului cu 12 procese au ales sa termine centura fara pasaj anul asta, urmind sa il faca la anul (sper ca nu si la multi ani); dar asta e o banuiala, cei care ar trebui sa spuna din proprie initiativa tac si se mira ca ii injura lumea si ii banuieste de magarii.

In schimb nu se finanteaza exproprierile: desi sunt indispensabile lucrarii, ele nu sunt consturi de executie ale unui proiect.

Din cite stiu eu se finanteaza si exproprieri, pina la 10% din valoarea eligibila a proiectului. In schimb nu se finanteaza sigur TVA-ul.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

D.John,
ai facut ultimul film de pe Centura intr-o duminica?Ca nu se vad cozile interminabile de camioane...
As avea si o intrebare:sti ceva(un proiect,ceva) de locuri de parcare in aceasta zona din Centura("de Nord")?Iti dai seama ce se poate castiga cu o parcare ca lumea,restaurante,moteluri....benzinarie(sper ca nu inca un "Lucoil")Dar e greu de priceput cum ar face asa ceva pe partea cu Centura CFR....

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund - da, filmul e facut duminica trecuta.

Nu stiu de niciun proiect de locuri de parcare in zona centurii de nord.
Daca se poate cistiga dintr-un astfel de proiect atunci probabil se va gasi cineva care sa investeasca. Parerea mea este ca statul nu are ce cauta in asa ceva.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Goldmund

DJohn,
bineinteles ca "Statul"trebuie sa stea deoparte,dar cineva(o institutie) trebuie sa propuna si cineva trebuie sa liciteze("utilitati"si parcari)
Stii cumva cand va fi gata Centura de Nord?(desigur,fara poduri si ..parcari..)

 


Re: CENTURA BUCURESTI DarkJohn

Goldmund - Nu stiu cind va fi gata Centura de Nord. Bucatile intre A1 si DN7 respectiv A2 si DN2 se liciteaza acum (n-am vazut vreo stire cum ca au fost si atribuite).
Goldmund - nu inteleg ce sa propuna institutia: sa faca cineva o parcare? Pai nu e mai simplu ca acel cineva sa cumpere terenul, sa traga utilitatile, sa ridice constructiile? Are nevoie de propunere de la cineva?

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421265 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use