Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 455945 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: CENTURA BUCURESTI Techno

Off topic un pic. Centura Pitestiului, pe care o folosesc in fiecare luna, e un exemplu de lucrare facuta in timp si mai ales de calitate. Chiar si pasajul subteran de la Bascov e o realizare notabila. Oricum, parerea mea ca cea mai buna autostrada din Romania este aceasta centura a Pitestiului. Nu am mers pe centura Clujului (asa zisa A3) deci e posibil sa fie buna si aceea.

 


Re: CENTURA BUCURESTI danielstan

Centura Pitesti nu a fost facuta in timp, ci cu o intarziere de circa 6 luni (a primit 'extensie de timp' - noiembrie 2007, caci au mai fost amanari).
Oricum, centura Pitesti figura pe site-ul ministerului transportului ca fiind planificata pentru 2006, parca..
Iar pasajul Bascov a avut infiltratii de apa de la inceput
(cand ploua mai tare curge apa pe peretii lui din 10 in 10 m).

Ca sa fiu carcotas pitestean, tin sa spun ca bretelele de urcare pe centura au fost facute
cu curbe foarte stranse - solutia ieftina acompaniata de un indicator de reducere a vitezei la 30 km/h.
Binteinteles ca se vad destule lovituri in parapeti.

In rest, da, fiindca e noua, centura Pitesti e buna, caci are asfaltul inca recent turnat.
Sa vedem peste 5 - 10 ani daca nu o sa se formeze santuri pe banda 1 de la TIR-uri.
Eu cred ca da.

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI plouis

Nightwolf wrote:
Am fost sapt asta la mare, la Eforie. Multumesc unui coleg de munca pentru cea mai tare sugestie -- DJ 233 prin Cochirleni. Am lungit-o cu 50km dar am ajuns cu o ora mai repede in Eforie ... :) Problema e ca nu prea stie nici GPS-ul de el :)


am fost sho, costinesti. pentru cine mai merge la mare, am facut 4h la dus, si tot atata la intors. am stat la dus, la cernavoda la iesire(plecat a 8 dim dn B). practic am mers podu peste Dunare cu 5km/h. la intors (pe la 12 plecarea) s-a mers tot bara la bara pana in Ct.

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

Si cica e criza.
In weekend sau in L-V ?

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI plouis

da, buna intrebarea. plecat joi la 7 si ceva, intors duminica cu plecare la 12 de pe litoral. pleci si tu?  ;)

ce sa mai zici de criza, prin costinesti, pe toate casele si vilele era 90% "NU avem camere". asa ca n-ar strica sa nu plecati la pleZneala.

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

Plecam pe TF de joi pana duminica, insa n-a lipsit mult sa plecam la costinesti (cu incercare de rezervare) si sa mai amanam TF. Imi faceam planul : daca plecam miercuri sau joi, macar la dus nu prindem aglomeratie. Din ce inteleg, daca ai facut 4h la dus, nici gand sa fi scapat, poate plecand cu noaptea in cap la 4-5.

 


Re: CENTURA BUCURESTI Costin

sss wrote:
Sansele de a se da drumul circulatiei pe centura la 1 septembrie sunt nule, parerea mea...

De ce 1 septembrie? N'a zis berceanul ca se va circula pe (toata) centura la sfarsitul anului?...

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI plouis

cand te gandesti ca mai bine de 50% din ce castigi (24%tva+... impozite la salarii, asigurari de sanatate, sociale, impozite pe case masini terenuri) ti-l sustrage din buzunar gloaba asta nesimtita chemata STAT si cand te uiti in ce bataie de joc se construieste si ce de mantuiala se face tot, iti vine sa-ti bagi ceva in ea de tara si sa emigrezi.

taman am vazut un reportaj la stiri pe irealitatea, neste muncitori la ploiesti scoteau bordura si puneau alta. ghiciti de ce!...pentru ca o pusesera stramb. pai e ceva fantastic zic eu! asa ceva n-am mai vazut niciodata. borduri drepte prea putine. constructoru refacea lucrarea pe banii lui pentru ca gigeii o pusesera stamb. culmea e ca tot reportajul era unu negativ, adica vedeti popor cum va fura banii, si niste babe proaste dadeau cu tifla ca ce schimba aia bordurile pe banii lor (ai babelor care primesc subventii la caldura, bilete de tratament, calatorii pe cfr si autobuz ). o tara de handicapati, si niste televiziuni de jnapani.

 


Re: CENTURA BUCURESTI 3mil

Aveti dreptate si mindmasster si Dr2005: aceste poduri traverseaza centura dinspre Bucuresti spre Stefanesti/Tunari. Oricum, la majoritatea intersectiilor de genul acesta se gatuieste traficul pe centura in momentul de fata din cauza ca cei care intersecteaza centura au prioritate. Ganditi-va cum e: mergi intins cu 70-80 km/h pe centura si te trezesti la o intersectie din asta cu un cedeaza trecerea in fata. Toate masinile care circula pe centura trebuie sa acorde prioritate celor care o intersecteaza (un numar mult mai mic de masini fata de cele care cedeaza trecerea). Motivul este ca daca ar trebui ceilalti sa cedeze trecerea, in timp ce ar astepta s-ar forma cozi ce s-ar intinde si pe calea ferata si ar risca sa fie lovite de tren. Asadar, sunt utile si pasajele acestea, nu ar mai opri 2-3 masini toata coloana de pe centura, dar tot raman cativa care nu or sa foloseasca podul si vor sa intre pe centura. Solutia cea mai buna: sa fie obligati sa traverseze pasajul, si sa intoarca dupa el intr-un giratoriu, apoi sa intre pe centura (eliminandu-se trecerea la nivel cu CF, astfel traficul de pe centura ar avea prioritate, iar cei care vor sa intre pe centura sa cedeze trecerea).

cristi20 wrote:
Calea ferata abia se mai vede din cauza vegetatiei crescute.  :lol:  

Un green-track mai frumos ca cel de pe Bd. Timisoara. :lol:

 


Re: CENTURA BUCURESTI elloyy

Dr2005 wrote:
Nu văd eu bine sau podul de la Ştefăneşti e PESTE centură, dinspre Ştefăneşti spre Voluntari?

asa m-am enervat si eu, dar apoi mi-am dat seama ca tot de finante e vorba: evident ca e mai ieftin sa faci pod de 1banda/sens decat unu de 2 benzi/sens.si pana la urma tot al drac e, vei merge de la DN7 pana la DN2 fara sa dai prioritate nimanui, cine vrea sa traverseaza centura o traverseaza pe pod, cine vrea sa intre din buc pe centura intra, dar pe banda 1 (poate chiar o banda de accelerare?), macar ramane o banda pt cine merge intins.€

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

Dar tot ramane o problema pentru cei care merg pe centura si vor sa faca stanga, acestia se vor intersecta cu cei de pe sensul opus si stim cu totii ca acest lucru duce la accidente si/sau incetiniri.

 


Re: CENTURA BUCURESTI cristi20

telvanni wrote:
Dar tot ramane o problema pentru cei care merg pe centura si vor sa faca stanga, acestia se vor intersecta cu cei de pe sensul opus si stim cu totii ca acest lucru duce la accidente si/sau incetiniri.


La podul de la Tunari si cel de la Stefanesti, exista cate un sens giratoriu la capatul rampei.

Daca se pastreaza sensul giratoriu si dupa finalizarea podului, ar rezolva o mare parte din directii. Ba mai mult, daca s-ar face cate un sens giratoriu in capatul fiecarei rampe atunci problema traversarii centurii ar disparea.

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

Multumim plouis pentru plan, acum e totul clar. Recunostinta forumistilor colegi va fi nemarginita....dar totusi e un mic amanunt acolo pe care nu reusesc sa-l deslusesc...

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

Trebuia sa-l impingi pe boc la o parte (te scuzai ca nu l-ai vazut pt ca e prea mic) si sa faci o fotografie mai clara.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use