MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții până la începerea lucrărilor

2393 posts, 422423 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 78 79 80 81 82 83 84  ... 171
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa subway guru

TibiV wrote:
cos,
nu ar fi mai bine să redeschizi M6 decât să aberăm pe "Stiri si articole din presa" ?
Oricum nu poate fi mai rău decât ce a fost pe tronsonul central din M5.... :D

Ca sa 'redeschizi' ceva concret te rog eu mult sa-l interpelezi mai intai pe Don Orlando, ce a pus la pamant finantarile europene dupa care a dat bir cu fugitii la 'finante' si ne aplica 'trei la palma' ca nu e viziune si nu se absoarbe...pampers!?!
Asa se sterg 'urmele si amprentele' incompetentei cu lectii de 'moralitate disco'!
:P
Rusinica...mare, mare...de tot!
:oops:
Zice M-nea lui ca patru miliarde euroi pierduti pe apa Sambetei?....
Voicea Patriotului Nationale estimeaza...zece!!!!!!!!!!!!!!!!
:popa:
Adica la o 'artimetica' elementara de clasa 'zero' din beneficiari net devenim contribuitor net...la o afacere paguboasa!  :o
Imi spunea un 'occidental' acum ceva vreme si nu-l credeam, ca politicienii 'pampers' trebuie schimbati cat mai urgent, ca incep rapid sa 'puta'!!!
Acum, mi-a venit si mie mintea la cap si-i dau totala dreptate!...
Dar de grantul elvetian pentru prelungirea M4 spre sud ai mai auzit ceva???...ca 'E' bani gratis!
Dar noi gasim doar pretexte 'sa nu', ca nu-i asa, la cat de rupti in qur suntem ce ne-ar trebui 'sponsorizarile' bankerilor alora 'soiosi'...
Bre neamule, voi pe ce lume traiti si cand aveti de gand sa va treziti la realitate???
8-)

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor Costin

Cred ca e mai buna impartirea actuala, cu topice deschise, dar cu rugamintea ca stirile sa ramana la locul lor iar aici sa purtam toate celelalte discutii... La urma urmei, discutii pana la inceperea lucrarilor din anul 3917 putem purta si acum in acest topic...

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Like!
E o abordare 'deschisa'...dar tine te rog 'maturoiul' pregatit!  8-)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor 133 313

Jucatul la prea multe capete dauneaza grav... sanatatii.  :twisted: La indatorat merge repede, la platit cu dobanda... Hai cu absorbtia 100% si pe urma mai vedem. Nici nu intra in discutie altceva in loc de. Decat ce depaseste la absorbtia 100%.
Cu Elvetia... nu stiu exact cum stam, sunt alte chestii de luat de acolo, mai degraba depozite decat imprumuturi. Dar sa nu ma arunc la vise.  :twisted: M-as gandi ca scamatoria aia cu cursul francului a aprins niste beculete pe "panoul de control" dar aparent nu....
De la Japonezi sunt si mai putin dornic, ca aia sunt departe, pe insula lor, au alte influente la yen-ul ala al lor decat avem noi la leu.

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor survola

La noi se răspunde "decât" politic.
Adică rămâi în funcție în interes național :-(

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor aztec

Cu linia asta e ca si cu autostrada spre Brasov.
.. Hai ca ne apucam, facem studii, o facem din Victoriei, ba de la pod Constanta, ba de la Straulesti spre Doi Cocosi...ba linie de tren cu gara la aeroport, ba linie RATB de la gara la aeroport..ba bani de la japonezi...ba de la buget...ba de la europeni..stai asa ca nu e asa..pana la urma cum a ramas...expira studiul de fezabilitate, facem altul....timpul trece, facem proiecte....implementare zero.
Da stai sa vezi cand s-or apuca...atunci sa te tii...licitatii, contestatii, DNA, mita si comisioane, falimente si insolvente, demisii de guvern si de ministrii...ce mai, spectacol.
Mai repede mutam aeroportul pana se termina metroul...

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor andrei11

Observatie de 1000 de puncte  :!:  :!:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor 133 313

subway guru wrote:
Sorry, dar esti complet confuz si mai incerci sa confuzezi si pe altii...ceea ce nu e nici frumos si nici civilizat...
Cu absorbitala aia de 100%...cam cata licoare de pruna ai consumat inainte de a 'mangaia' tastatura???
:) :) :)
Nea Orlando zice ca pierdem 4melearde (asta era acum un an, cand estima D-lui 80% absorbtie), ciracii lui din Ministerul Afacerilor Europene dezastruoase nu indraznesc sa-l aduca 'la zi' (sau la zid) cu reamintire ca au ramas tot la fatidicul 50%...paguba totala nu e doar de 4 ci de 10melearde...
:roll:

Bine, deci pe fonduri UE nu se poate din incompetenta.
Imprumutul:
1. de la elvetieni, in ce moneda, interval de rambursare, dobanda.
2. de la japonezi, in ce moneda, interval de rambursare, dobanda.

Apoi: scenarii economice pentru Romania si tara 1 sau 2 pentru perioada de rambursare. Atentie, se plateste cu teasta pentru ele daca nu concorda in timp.  :twisted:
P.S. Vad ca Delta au tras de ei cu un imprumut de la francezi si greci. N-au vrut sa se ralieze pe insolventa cu Apolodor, Straco, Radion, Romcarje etc.
Nene, daca au grecii bani sa ne dea imprut... Pai sunt tari. Iar noi suntem praf. Deci mai usor cu megalomaniile. M6 asta mai are nevoie de niste studii de fezabilitate noi, dar nu balmajeli, ci angajat oameni sa ia tot Ilfovul la picior din usa in usa sa intrebe cat isi doresc aia metrou pe acolo. Asta daca nu se implica prefectura sa puna de un referendum prin tot Ilfovul.
Vad ca se pistoneaza pe M6. Am eu o chestiune mai urgenta pe tapet. Ce trenuri vor prelua pe M1/3 surplusul varsat de M5 Taberei? IVA?
Si de ce sta imobilizat un CAF in garantie (tehnic stiu de ce, nu inteleg insa ce vina are Metrorex ca sa sufere lipsa lui si care sunt compensatiile).

 


Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Asa-asa...10000000000000000000000000000000000000 de puncte...in minus!
:twisted:
Dar pe plus?...e cineva dispus sa...'pluseze'?
:roll:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor 133 313

Okey, atunci s-o iau altfel. Ne stresam ca avem absorbtie 50% dar nu depunem proiecte eligibile. Nu depunem... M7, vrem M6 care nu e local, e regio. Vreau exemple de transporturi regio subterane pe 750V de pe planeta asta. Suntem disperati rau sa nu vada satelitul ce ducem de la gara la aeroport? Prin oras inteleg ca ne-am lovit in centru. Centrul, ultima reduta, nu se poate subtraversa pe nicaieri, nici pe Mantuleasa, nici pe Carol... asa ca subtraversam... nimic, pe unde se poate. De aici pana dincolo.

"Circulaţia trenurilor care ar fi trebuit să plece sau să ajungă în Gara de Nord din Bucureşti a fost paralizată, câteva ore, vineri în jurul prânzului."

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/gara-de-nord-...z3o6SFMwqj

Imi imaginez daca in trenurile alea erau unii care aveau avion de luat... cat ar fi repetat ei a doua oara experienta cu CFR. Si implicit cu M6.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor 133 313

Pur si simplu nu ma intereseaza. Nu m-am angajat eu la nimic. Cine s-a angajat sa plateasca. Sau ne-am obisnuit cu... plateste contribuabilul? Las' ca se schimba si asta. Ca se imputineaza contribuabilii si nu or sa poata sa plateasca din ce nu au. Nici daca ar vrea, nici daca ar fi "fortati".
Deci repet, ca sa fiu foarte clar. NU IMI PASA. Si contrar opiniei generale, nu iese nimic rau din asta, ba din contra. Acum iese ceva bun. Se produce responzabilizarea ocupantilor de functii. Ca timp de 20 de ani s-a facut inversa. Daca or sa incerce sa bage la contribuabil nu fac decat sa alunge alti contrbuabili.

 



Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor subway guru

Grantul helvetic e pentru SF de la Gara la Progresu'...gratis, basca, moca...dar probabel...ca nu ne trebe, ca aia e prea dastepti pentru asa capitala tembela...si pe deasupra nu sunt nici macar UE, e prea 'inteligenti' pentru nivelul nost de 'intelegere'...
:twisted:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pana la inceperea lucrarilor 133 313

"Circulaţia trenurilor care ar fi trebuit să plece sau să ajungă în Gara de Nord din Bucureşti a fost paralizată, câteva ore, vineri în jurul prânzului."

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/gara-de-nord-...z3o6SFMwqj
Imi imaginez daca in trenurile alea erau unii care aveau avion de luat... cat ar fi repetat ei a doua oara experienta cu CFR. Si implicit cu M6.

Mai scriu odata treaba asta. De dragul de a incarca forumul "inutil" cu informatii esentiale. Si o sa dau copy-paste pana va calmati.
Este inept sa faci legatura intre CFR (transport regio si interregio) cu avionul (transport regio sau interregio) via... metrou (transport local ??? wtf).

subway guru wrote:
Grantul helvetic e pentru SF de la Gara la Progresu'...gratis, basca, moca...dar probabel...ca nu ne trebe, ca aia e prea dastepti pentru asa capitala tembela...si pe deasupra nu sunt nici macar UE-Muie, e prea 'inteligenti' pentru nivelul nost de 'intelegere'...
:twisted:

Nimic pe lumea asta nu e gratis. Pentru ca... motive. Vreau sa stiu ce-i la schimb pe "gratisul" asta. Nici macar invatamantul obligatoriu si gratuit nu-i gratis. Care te invata exact chestia asta cu "nu exista gratis".

Sper ca s-a inteles pozitia mea. Nu ma raliez pe o tampenia a cuiva, neamortizabila de urmasii urmasilor. Change the facts, ditch the flock of sheep, think outside the box, cling on reality, grasp commonsense. Cine s-a angajat sa raspunda. Altfel nu se ajunge nicaieri. Altii au orase fantoma pentru lipsa lor de viziune pe termen mediu. Noi vrem sa facem ceva neviabil din start nu stiu din ce lipsa. De creier? De vointa de iesit din fagas? Investitiile comuniste in colosi industriali care au durat nici... 60 ani ar trebui sa ne dea serios de gandit, metroul pe Pallady trebuie sa dea de gandit. Schema metroului poate fi regandita, dar logic, nu... avem un studiu de fezabilitate gratis. Fereasca sfantu' sa faci studiul si sa rezulte ca... nu mai e fezabil! Sa ne facem de bascalia bascaliilor... pe banii pomana de la altii. Ne-am putea scuti de o asemenea rusine.

Nu pot decat sa imi imaginez un titlu in presa internationala. "Turisti francezi blocati  3 ore in tren din cauza unei pene de curent si 45 de minute in metrou din cauza unei sinucideri... rateaza avionul cu.... 4 ore."

 


Go to page:  1  ... 78 79 80 81 82 83 84  ... 171
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2294 forum members have written 421795 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use