MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții până la începerea lucrărilor

2393 posts, 427372 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 77 78 79 80 81 82 83  ... 171
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa andrei11

Hai, lumineaza-ne tu ce inseamna "economie la volumul construit" fara grandomanii de neamuri proaste rupte-n turul pantalonilor (financiar). Cred ca pe multi intereseaza cum pot sa scada drastic chetuielile la o asemenea lucrare complexa.
O sa aplic formula si la renovarea casei, poate reduc cheltuielile la jumatate.
Pe mime atat ma duce capul, in loc de parchet linoleum si in loc de faianta la baie vopsea lavabila. Evident ca m-am referit la renovarea casei, eu pana acolo bat in constructii, nu mai departe.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa 133 313

Pereti netencuiti, dati cu vinarom. Finisajele donatie de la popovicieni. Daca doresc, daca nu sta si fara. Pardoseala cu rasina epoxidica in loc de marmura/granit/etcetera.

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Vezi ca fix asta am spus si eu si guru a spus ca bat campii.
Te invit la o plimbare prin lanurile de grâu si secara. Poate prindem si niste dropii.

 


Re: Stiri si articole din presa zapacitu

Cu riscul sa fiu total offtopic, io ma duc dupa carbuni si gratar. O fi buna dropia la carbune iute? S-aduca altcineva si scaunele, ca avem de asteptat ;)

 


Re: Stiri si articole din presa ByOnu

De ce nu facem si noi statiile cu un design cel putin la nivelul Bulgariei? Pe bune, dai un ban, dar ramane ceva frumos. Si de fapt, NU dai un ban, dai doar o cota parte, restul da UE. Ori avem cei mai netalentati arhitecti (ceea ce nu este adevarat), ori suntem exagerat de simplisti. Cand am vazut tabla verde de pe peretii statiei noi de pe M4, mi-am dat seama ca va fi CEL MULT la fel de ok si de banala precum Jiului sau Parc Bazilesc (cele mai moderne statii pe care le avem, apogeul nostru), iar de tronsonul al doilea din M3 nu mai vorbesc, mai banal de atat nu se putea, poate doar sa fi dat direct cu lavabila pe beton.


Cateva statii inaugurate in trecutul recent in Sofia:

















Si cireasa de pe tort, statia cu felinare!!





Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Sofia_Metro

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Ultima poza imi place.

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

zapacitu wrote:
Cu riscul sa fiu total offtopic, io ma duc dupa carbuni si gratar. O fi buna dropia la carbune iute? S-aduca altcineva si scaunele, ca avem de asteptat ;)


Dropia la gratar e penala!
:x
Reducere de volume construite se refera la constructia statiilor, metri cubi de betoane si metri cubi de excavatii...nu la linoleum!
Si nici la tunele, ca alea e la metru liniar!
Hai sa vedem propunerea samurailor transpusa in HG si 'dupe'...mai vorbim!
;)

 


Re: Stiri si articole din presa survola

Stația zisă Otopeni Sud, după părerea mea, ar trebui redusă cu totul. Și Otopeni Nord... la fel.

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Doua statii ar trebui sa ramana neechipate, nu va spun care

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Una e cea din curtea expozitiei. Cele din Otopeni exclus.
Pana la Popoviciu in curte nu putem renunta la nici una ( in afara de cea de la Expozitiei ).
Mai ramane statia de la Ambasada Americana.
Daca se pastreaza denumirile actuale, statiile lasate "la rosu" cred ca vor fi :
- Expozitiei
-Washington
Pam pam
Sau
- Washington si
- Paris.
Daca sunt doua nu prea e loc de intors.

 


Re: Stiri si articole din presa zapacitu

subway guru wrote:
Doua statii ar trebui sa ramana neechipate, nu va spun care

Basarab si Romana? Aaa, stai ca s-a schimbat secolul :)

Orisicat, multam de info. Ma las de dropie

 


Re: Stiri si articole din presa URANUS

Am citit undeva nu mai stiu unde si cand (pacat ca nu am salvat link-ul) ca puscariasul Fenechiu propusese pentru M6 statii (mai exact peroane) cu lungimea de o treime dintr-o statie normala (cat sa incapa 2 vagoane de metrou). Bine ca ne-a lamurit guru cu reducerile de volum ca ma speriasem ca vom avea o asemenea ineptie pe M6. Mai bine sa nu se faca deloc decat asa.

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

sab wrote:
Construcţia liniei de metrou la aeroportul Otopeni mai are de aşteptat. Metrorex nu găseşte 500 mil. euro

http://www.zf.ro/constructii-imobiliare...o-14812553


Actualmente singura finantare 'palpabila' e cea de la bugetul de stat pe 'certificate verzi' pentru continuarea si definitivarea anteproiectului tehnic si a documentelor de licitatie...
Creditul japonez deocamdata nu este 'accesat'...motivatie? Intrebati la ministerul de finante, spre atentie Dl Orlando...
Vointa politica nu exista, ca daca ar exista s-ar gasi si solutii de cofinantare...oferte sunt, dorinta de abordare si rezolvare nexam...
:popa:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa 133 313

Pe mine ma cam seaca o treaba. Am inteles ca nordul (Ilfovul adica) are nevoie de metrou sa vina bona,menajera,gradinarul usor pana acolo.
Intrebarea mea este de ce se insista pe tampenia cu M6 de la gara la aeroport si nu pe tampenia cu M6 de la unde s-o putea, banuiesc ca 1 Mai, pana la limita teritoriala a Bucurestiului, cu o parcare ceva acolo din banii nu stiu cui, un privat interesat. Ca sa intre ca transport local pe fonduri europene. Apoi din cu totul alte surse sa se faca prelungire. E clar ca nu este nimeni pe deplin interesat de megalomaniile noastre, cand ei au chestii mai simple si la fel de eficiente, poate chiar mai eficiente.

 


Go to page:  1  ... 77 78 79 80 81 82 83  ... 171
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2304 forum members have written 422763 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use