MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții până la începerea lucrărilor

2393 posts, 424687 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 171
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand Costin

Nu va inflamati. Discutiile pro/contra despre oportunitatea proiectului sunt sterile. Fiecare are o parere, a fost argumentata si sustinuta suficient, cred ca suntem ok asa. Dar nu incercati sa schimbati parerea celor care nu cred ca voi, pentru ca o sa degenereze subiectul si oricum nu va obtine nimeni nimic. Daca discutiile continua in acelasi stil, inchidem subiectele pana la o confirmare oficiala - se face sau nu.

 


Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand George

Chiar as propune ca acest topic sa fie inchis, personal m-am saturat sa-l vad activ...desi iata, mai pun si eu paie pe foc...

 


Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand Slasher1985

Si eu dublez aceasta parere de inchidere pana la vreun mesaj oficial legat de lucrari (+stergere acest mesaj evident). Nu ajungem nicaieri, sunt aceleasi subiecte reluate la infinit.

 


Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand oache81

133 313 wrote:
Adica exact ce ti-a cerut UE, metroul la AMTB si sistem de transport local, nu regio, nu interregio. Nu-ti place de UE? Esti comunist. Intreaba-l pe colegul Goldmund. Copiem ca chinezii de la ei ca noi n-avem o topografie proprie a locului si niste realitati proprii si nici macar creiere proprii. Decat sa nu facem nimic mai bine dam spaga si facem un c***t. Ce investitii private, totul la sanul statului, ca doar suntem capitalisti. Punct.
P.S. Hint: granita teritoriala a Bucurestiului nu este fixata pe veci.
Sunt si io curios, unde vreti sa faceti statiile, sub DN1? Deviati treficul pe ingustrari ca sa se faca incinte de pereti mulati sau vrei pe niste proprietati private adiacente la DN1? Ca daca vreti pe proprietati private mergem la parteneriat public-privat. Metrorex vine cu banii si lucrarea, privatii vin cu proprietatile.


Du-te si zi-le unor consilieri locali ca vrei sa faci metrou pe banii tai la ei in comuna si vezi cati or sa iti zica ok si cati or sa iti zica "si mie ce imi iese ca sa semnez".O gaina, un mercedes o excursie tot trebuie sa dai.Nu sunt de acord dar hai sa nu mai ne dam rotunzi ca traim intr-o tara civilizata pentru ca nu traim.Mai ales cu cat te indepartezi de centrele urbane, nu neaparat Bucuresti si sa vezi cat de greu e sa convingi.Ma gandesc doar la reabilitarea blocurilor care desi este in totalitate decontata de primarie eu am un retardat care nu vrea termopan ca ii place lui lemnul mai mult si de asta nu se face blocul cu totul pentru ca trebuie unanimitate.Sunt multi retardati pe toate drumurile.Ar trebui sa fie foarte simplu, si eu daca vreau sa-mi fac metrou privat ar trebui sa imi dea UE bani dar imi trebuie autorizatii si semnaturi de la nspe mii de insi si asociatii si comitete si comitii si daca nu esti "cineva" sa poti da cu pumnu in masa chiar nu ai sanse

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand 133 313

Imposibru. Vrei UE copiezi UE. Cap-coada. Altfel la mama Rusia cu tine. Credeam ca este clar pentru toata lumea. Dar unii aparent  inca nu s-au trezit din tranzitie. Treaba domniilor lor. Risca sa se trezeasca singuri fata in fata cu soarta pe care si-au creat-o in timp ce noi suntem prin alte tari, civilizate. Pana anul trecut inca era un razboi al nervilor. Azi este o bomba cu ceas amorsata.
Cine mai vrea spaga pe hartii... o sa mearga cu caruta prin fagasul tractorului. Asta in cel mai bun caz.
Inca astept un raspuns coerent si competent la intrebarea "unde doriti amplasarea statiilor". Bla bla-urile birocratico-penale le consider transate.

 


Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand oache81

1 MAI
Romano-Americana
Piata Presei
Baneasa inainte de pasaj
IKEA
Academia de Politie (PLS)
Otopeni dupa Primarie este o intersectie mai mare
Aeroport

Frecventa dubla pana la IKEA fata de cea de Otopeni, gen 6-7 minute pana la IKEA si la 15 minute pana la aeroport.
Nu cred ca merge mai mult de 6-7 minute ca de la 1 Mai vine si cel de la Straulesti si se dubleza acolo.
Poate fi si la 30 de minute la Otopeni ca ajunge.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand 133 313

Chenare in harta cu amplsarea incintelor pls.  :twisted: Niste denumiri generice nu inseamna nimic. Specificati spatiul propus (spre expropiere  :twisted: ). Si lagaturi cu ce anume exista in locatiile respective (parcari, autobuze, noduri de orice fel). Ne facem incet incet prestudiul de fezabilitate. Si fara carcoteli, ca este interesul individului sa fie conectat cu lumea, nu interesul lumii sa fie conectat cu individul, vor descoperi toti intr-un final.

 


Re: Discutii generale: M6 Bucureşti – Aeroportul Henri Coand Costin

Topic inchis macar pana se mai calmeaza spiritele...

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa ADY881

Robert24 wrote:
Din ciclul vise umede...
Si apropos de dedicatia pentru UEFA vs. Aeroportul...

ROMANIA: Bucureşti metro operator Metrorex has announced that it is to spend 1·74bn lei on infrastructure investment in 2015, as part of preparations for the Euro 2020 football championships.

PR de 2 lei, cand ai pus o suma atat de enorma, nici un buget pentru publicitate nu e mare.
Am si eu o intrebare(retorica), de ce oare ne-o fi "conditionat" doar pe noi? De ce spre ex orasul Baku nu are nevoie de M6 pana in 2020(ei nu au de gand sa faca nimic in afara de linii speciale de autobuze)?

 


Re: Stiri si articole din presa realistul

sab wrote:
Se intentioneaza sa se construiasca si cale ferata si metrou. Sa vezi concurenta . :lol:

Extinderea liniei de cale ferata pana in Aeroportul Otopeni si legaturi de tren cu Gara de Nord. Ce spune Ministrul Transporturilor

Exista documentatie in faza incipienta pentru extinderea liniei de cale ferata pana in Aeroportul Henri Coanda si construirea unui terminal de cale ferata sub aeroport, sustine Ministrul Transporturilor Iulian Matache intr-un interviu acordat HotNews.ro. Cu toate acestea, oficialul nu ofera un termen concret, in schimb precizeaza cain acelasi timp se intentioneaza si implementarea Magistralei 6 de metrou care sa faca legatura cu aeroportul din nordul Capitalei.
http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-in...urilor.htm


Dar nu trebuia deja să se facă ceva pentru metrou aici în perspectiva campionatului de fotbal?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

Era o "fumigena".

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Ete  :evil: gara sub pista, o sa repuna in functiune vechiul tren pana la PO Aeroport / legatura cu o duba si gata, avem!

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Ultima stire este ca MT a avizat studiul revizuit care prevede costuri substantial reduse.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

Cum asa ? S-au ieftinit materialele ? Sau s-a scurtat traseul?

 


Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 171
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use