Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 333639 views
 
Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87 88 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 ByOnu

La Unirii scuarurile se fac intr-adevar spatii verzi. Ceea ce nu e un lucru rau, doar ca zona pietonala rezultata (pe n-am prins-o in fotografie) este mult prea ingusta pentru traficul pietonal din Piata Unirii...
20221009_131245.jpg (1.36 MB; downloaded 1865 times)

 


Re: Sectorul 3 1689

20-30 de cm de pamint peste o placa de beton se incadreaza la categoria “sa ne facem ca facem spatii verzi”. Orasul duce o lipsa acuta de arbori, iar arborii au nevoie de cel putin 2-3 metri pentru radacini (daca nu mai mult).

Pe gluma aia de scuar verde in plin soare nici macar cactusii n-ar reusi sa reziste o vara...

Si sa nu mai vorbim ca orice irigare intensiva o sa ajunga fix in pasaj(ul ala proaspat spoit ...).

 


Re: Sectorul 3 Costin

Nu este nevoie pentru inca o discutie din categoria "eu merg cu masina ca asa vreau eu si nu imi pasa de ceilalti", au fost deja doua instante pentru care am creat topice speciale. Este excesiv subiectul si nu mai este nici loc pentru inca un topic din acceasi categorie asa cum nici echipa nu mai este dispusa sa investeasca energie in separat discutiile sterile in alta parte. Drept urmare toata discutia de mai sus a disparut pentru ca e offtopic, nu o mai cautati. Iar Mircea G primeste un avertisment pentru flame.

 


Re: Sectorul 3 bgd70

Primăria Sectorului 3 s-a apucat să pună borduri și în Piața Unirii, fără să aibă acordul Primăriei Capitalei care este administratorul de drept

Primăria Sectorului 3 pune celebrele borduri prefabricate și reamenajează câteva zone din Piața Unirii din Capitală. Din cauza lucrărilor, semafoarele nu au funcționat, iar traficul a fost dirijat de polițiști. Piața Unirii este în administrarea Primăriei Capitalei, iar într-un răspuns adresat HotNews.ro, reprezentanții instituției spun că Primăria Sectorului 3 nu le-a cerut acordul.

Lucrările efectuate de Primăria Sectorului 3 în Piața Unirii fac parte din categoria celor de reabilitare (înlocuire borduri, reasfaltare, reabilitare spații verzi), astfel nu este necesar avizul Comisiei Tehnice de Circulație (care ar fi necesar în cazul modernizărilor/reconfigurărilor).
Acordul în acest caz (al lucrărilor făcute de Primăria sectorului 3 - n.r.) revine în sarcina administratorului drumului, care, pentru Piața Unirii, este Administrația Străzilor Bucureşti. Facem precizarea că Administrația Străzilor nu primit nicio solicitare pentru eliberarea unui acord pentru lucrările executate de Primăria Sector 3 în zona Piaţa Unirii”, se arată în răspunsul transmis de Primăria Capitalei la solicitarea HotNews.ro.
HotNews.ro a solicitat un punct de vedere la Primăria Sectorului 3, când vom primi un răspuns îl vom publica.

Din ce se vede la fața locului, se reamenajează insulele de piatră de la trecerile de pietoni, au fost puse borduri noi, a fost adus pământ și se pare că va fi amenajată și o zonă verde.

În anumite zone din piață, era nevoie de lucrări de reamenajare, dar în altele, nu, bordurile vechi, de granit și pavajul de granit fiind în stare bună.

Recent, Consiliul Local Sector 3, cu votul consilierilor PNL, PSD și PB2020, a dat permisiunea Primăriei Sectorului 3 să cumpere de la una dintre societățile sale- Algorithm Construcții S3 - borduri, jardiniere și alte elemente din beton prefabricat în valoare de peste 15 milioane lei.


Sursa: Hotnews

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Cine naiba avizeaza porcariile astea?! Sa tai dintr-un foc 50% din capacitatea de traversare a trecerii doar pe considerente estetice.

Unde mai pui ca acest semafor are nistr timpi foarte scazuti de traversare - pe mine, tanar, ma prinde mereu rosul pe la jumatatea ei.
20221104_221730.jpg (460.2 KB; downloaded 2466 times)
20221104_221741.jpg (554.69 KB; downloaded 2466 times)
20221104_221751.jpg (453.3 KB; downloaded 2466 times)

 


Re: Sectorul 3 Isaac

Betoniță de la sector 3 continuă să mă surprindă pe zi ce trece. Astăzi trecând pe bd. Theodor Pallady spre stația de metrou 1 Decembrie observ iar lucrări la ceea ce a mai rămas din trotuar.

Ca să pun în context: Acum mai puțin de un an, dom’ primar a transformat ilegal trotuarul de pe bd. Theodor Pallady in stradă shared - pietoni/mașini prin distrugerea spațiului verde rămas, betonând tot dintr-un capăt in altul. Astfel a creat o nouă stradă cu parcări paralelă cu bulevardul.

Acum, probabil in urma unor sesizări, având in vedere dispariția trotuarului și pericolul la care sunt expuși pietonii - mai ales elevii de la colegiul tehnic care ies direct în noua stradă - Betoniță face iar reconfigurari.

Din ce am înțeles de la muncitori urmează să paveze cu dalele roz negoițiene un mic trotuar pe marginea cu liceul. Deci practic dintr-un trotuar mare si lat de pe bulevard s-a transformat rând pe rând în parcare ilegală, apoi a urmat lărgirea străzii si astfel desființarea trotuarului, iar acum legalizarea aberației prin adăugarea unui mini trotuar pe ce a fost odinioară spațiul verde de lângă vechiul trotuar transformat in șosea.

P.S: fără intenție când am fotografiat am surprins in cadru persoane vulnerabile care au cel mai mult de suferit - o elevă și un cetățean in scaun cu rotile circulând pe “șosea”.
5884B189-AE38-442A-AAFB-10113ECB72A8.jpeg (1.96 MB; downloaded 2369 times)
BDD2558E-97A9-4E8B-B01F-CECD8E82C3CF.jpeg (1.94 MB; downloaded 2369 times)
0A525B4E-91AC-47A4-9774-9232027151E0.jpeg (1.66 MB; downloaded 2369 times)
C9710D13-72B5-4FDA-BC01-267328113C8B.jpeg (1.66 MB; downloaded 2369 times)

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 TPB

De cand a ajuns ,,Betonita" la primarie, Sectorul 3 este din ce in ce mai urat. Nu inteleg de ce s-au pus pavele ROZ (care in timp, devin gri) si minunatele borduri bej rotunde (care raman personalizate dupa cauciucurile de la masina si ramane mizeria pe ele). Pur si simplu, primarul face ce vrea si nimeni nu il opreste. Timp irosit, bani irositi...

 


Re: Sectorul 3 TrainWrecker

Nici nu vreau sa ma gandesc ce monstruozitati ar fi creat Negoita daca avea mana pe niste bulevarde ca Drumul Taberei sau Aviatorilor... ma i-a cu frisoane :cry:  :evil:
PS. pentru colegii care vor sa imi raspunda pe un topic mai adecvat.
Care monstru e mai rau? Robert Betonita sau Betonel Baluta?  :rofl:  :bleah:

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Din punctul meu de vedere, interventiile sale din primul mandat au fost OK. Am sustinut mereu inaltarea spatiului verde pentru a bloca accesul masinilor. In primul mandat mi s-a parut mereu ca se tot revitalizau spatiile pietonale pana atunci abandonate. Acum insa, probabil vazand succesul lui Baluta, il copiaza. Vede ca boborul vrea parcari, indiferent de costuri.

 


Re: Sectorul 3 TrainWrecker

Pai daca te uiti pe facebook-ul lui ultimele 3 postari sunt despre reamenajarea parcarilor.

 


Re: Sectorul 3 Isaac

Sectorul ”VERDE”

2018-2021 VS 2022
Spatiu verde redus, spatiu pietonal eliminat complet. Dar avem parcari:

negoita2.jpg (694.59 KB; downloaded 1997 times)

negoita.jpg (463.89 KB; downloaded 1997 times)


negoita2021.jpg (700.44 KB; downloaded 1997 times)

negoita 2022.jpg (793.06 KB; downloaded 1997 times)

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 TPB

Asta e. Dacă majoritatea oamenilor din sectorul 3 l-au votat... acum ne umple de borduri și parcări. Ce e ăla transport public? Nici nu cred că a auzit Negoiță de așa ceva.

 


Re: Sectorul 3 Adrian Rosca

Ieri am fost cu ceva treaba prin centru si am fost efectiv socat sa vad ca dalele sparte din piatra de pe trotuarul de la km 0, pe partea cu biserica Sfantul Gheorghe, au fost inlocuite. Dupa atatia ani de nepasare din partea autoritatilor, imi pierdusem speranta ca se va mai face ceva. Daca ar pava si strada Mavrogheni Nicolae, aflata la cativa zeci de metri distanta ...

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Este parte a programului PMB de intretinere a trotuarelor din centru.

 


Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87 88 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use