Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Repere / toponime din București

202 posts, 46358 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Metropola Bucureşti Costin

Era un ceas intre accesurile pasajului pe partea Universitatii, disparut cu mult inainte sa apara ceasul din intersectie.

 


Re: Metropola Bucureşti andrei11

...
2022-08-10_13-52-26.jpg (223.48 KB; downloaded 1964 times)

 


Re: Metropola Bucureşti 1689

Postind mesajul anterior, mi-am adus aminte de alte citeva puncte de reper din Bucuresti:

“La Budapesta” - restaurantul de la intersectia Bd. Cantemir cu Bd. Marasesti

“La Berlin” - tot un restaurant, linga Cercul Militar, pe Constantin Mille, dupa Hotel Capitol.

“La Ciresica” a fost faimos o perioada in anii ‘90 datorita unui fost primar al Bucurestiului, intersectia Schitu Magureanu cu Elisabeta (fost 6 Martie, fost Gh. Gheorgiu Dej)

“Bulevardul Cinematografelor” - actualul Elisabeta ...  Pina tirziu, in anii ‘80, era aproape cinematograf linga cinematograf (unele devenite sordide).

Si pentru ca tot sintem in zona, un alt reper faimos era “La Tenis Club” - Intersectia Plevnei cu Pirvan (inca mai apar citeva terenuri pe Google)

Mergem spre Militari si gasim “La Stefan Gheorghiu” - fosta scoala de partid, actualmente Facultatea de Electronica.

Ne intoarcem in centru, linga Ateneu, si vad ca a disparut “La Cina” !!


PS: poate cineva din adiministratie muta mesajele astea in sectiunea de repere ?

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti 1689

Revin cu alte repere apuse:

“La Perla” - restaurantul de la intersectia Dorobanti cu Stefan cel Mare

“Blocul ONT” - linga Eva

“Pavilionul H”, in Herastrau - actuala berarie H

“Cofetaria Bucuresti” - la parterul hotelului cu acelasi nume, actualul Radisson Blu pe Calea Victoriei. Faimoasa pentru profiterolul sau (o raritate in anii ‘80). De fapt cofetaria a preluat - cumva - vadul celei de la Nestor, disparuta la cutremurul din ‘77

“Magazinul Delta” - actualul Pizza Hut de vis-a-vie de Casa Armatei

“Lactobar Dorna” - pe Magheru, colt cu C.A. Rosetti

“La ARLUS” - pe Batistei, culmea ironiei (sau nu ?) fix vis-a-vis de (ex) Ambasada Americana

“Cofetaria Turn”, pe Cimpineanu - patria celor mai faimosi cartofi de ciocolata din Bucuresti

Si pentru ca tot sintem in vecinatate, nu pot sa nu mentionez Cinemateca.
Sala Union a fost sediul original al Cinematecii, d-abia prin ‘84 (?) a fost adaugata si sala Eforie. Abonamentul la Cinemateca era un ”must” pentru oricine se dorea in lumea buna (cultural vorbind) a vremii se obtinea cu foarte mare greutate si - fara gluma - se dadea mostenire.  

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Repere / toponime din Bucuresti Utilizator anonim 2

Ce chestie, si pe mine ma duceau la cofetaria Bucuresti, exact pentru profiterol. Abia acum aflu ca era celebru :)
Inca un aspect: daca nimeream la o masa de linga usa, venea un vint rece nu stiu exact de unde. Eram suparat pe el pina mi-a explicat cineva plimbat prin Strainezia ca e “aer conditionat”. Ala era singurul loc unde am intilnit asa ceva pe vremea lui Ceasca.
Tin minte ca pe partea opusa, la perete, erau un fel de separeuri capitonate cu velur verde.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti 1689

Oh, da, la vremea respectiva Hotelul Bucuresti s-a vrut o alternativa pur romaneasca la Inter. Cred ca era cotat cel de-al doilea hotel in oras la vremea respectiva (peste Athenne Palas !)...

De altfel, sa nu uitam ca “alesii neamului” dupa ‘90 au fost cazati la Bucuresti o lunga perioada de timp (pina cind au invatat ca pot sa-si deconteze cheltuielile etc., dupa care a intrat in renovare si - intr-in final - vindut).

Cofetaria Bucuresti era cea mai ”cu staif” din Bucuresti (si cam singura...) la sfirsitul anilor ‘80...

PS: de altfel, revenind la capitolul hoteluri, existau foarte putine locuri “decente” in Bucuresti in anii ‘80... intr-o (subiectiva) ordine as spune: Inter, Bucuresti, Athenee Palas, Lido, Continental, Ambasador, Union, Modern, Dorobanti, Capitol si mai erau doua linga Romexpo - le-am uitat numele (Parc si... ?...)...
Si cam atit. Daca am uitat vreunul, va rog sa comentati...
Ah, bine, mai erau hotelul de la Stefan Gheorghiu - actualul camin al Electronicii, UCA (hotelul Partidului de linga Piata Rosetti) si Triumf, pe Kiseleff - dar la astea n-avea acces poporul ...
La citi turisti erau atrasi de capitala Romaniei la vremea respectiva si asa erau prea multe...

PPS: aventura maxima atunci era sa mergi cu liftul din Inter. 23 (?) de etaje in sub un minut ?!? Ceva unic si incredibil pentru timpurile alea...

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti orex

1689 wrote here:
Revin cu alte repere apuse:

“La Perla” - restaurantul de la intersectia Dorobanti cu Stefan cel Mare
“Blocul ONT” - linga Eva
“Pavilionul H”, in Herastrau - actuala berarie H
“Cofetaria Bucuresti” - la parterul hotelului cu acelasi nume, actualul Radisson Blu pe Calea Victoriei. Faimoasa pentru profiterolul sau (o raritate in anii ‘80). De fapt cofetaria a preluat - cumva - vadul celei de la Nestor, disparuta la cutremurul din ‘77
“Magazinul Delta” - actualul Pizza Hut de vis-a-vie de Casa Armatei
“Lactobar Dorna” - pe Magheru, colt cu C.A. Rosetti
“La ARLUS” - pe Batistei, culmea ironiei (sau nu ?) fix vis-a-vis de (ex) Ambasada Americana
“Cofetaria Turn”, pe Cimpineanu - patria celor mai faimosi cartofi de ciocolata din Bucuresti
Si pentru ca tot sintem in vecinatate, nu pot sa nu mentionez Cinemateca.
Sala Union a fost sediul original al Cinematecii, d-abia prin ‘84 (?) a fost adaugata si sala Eforie. Abonamentul la Cinemateca era un ”must” pentru oricine se dorea in lumea buna (cultural vorbind) a vremii se obtinea cu foarte mare greutate si - fara gluma - se dadea mostenire.  

Pot adauga:
cofetaria Athenee Palace, rivala de moarte a Bucurestiului;
magazinul Goconda, fix pe aceeasi parte a caii Victoria cu Athenee Palace;
magazinele ”Cei 3 Ursuleti” (de langa cinema Doina),  Romarta Copiilor (actual sediu al unei banci) sau faimoasele ”Materna”;
blocul Tehnometal, cu magazinul Electrolux (lampi, veioze, lustre si alte corpuri de iluminat)
oho si cate mai sunt...si le-am dat uitarii!  :yes:

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti orex

Utilizator anonim 2 wrote here:
Ce chestie, si pe mine ma duceau la cofetaria Bucuresti, exact pentru profiterol. Abia acum aflu ca era celebru :)
Inca un aspect: daca nimeream la o masa de linga usa, venea un vint rece nu stiu exact de unde. Eram suparat pe el pina mi-a explicat cineva plimbat prin Strainezia ca e “aer conditionat”. Ala era singurul loc unde am intilnit asa ceva pe vremea lui Ceasca.
Tin minte ca pe partea opusa, la perete, erau un fel de separeuri capitonate cu velur verde.

Unde pui ca era singura cofetarie din Bucuresti ”terasata” (situata pe mai multe niveluri)! :D

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti aztec

Cred ca si cea mai mare din tara.
Cu 2 zone fata de intrare...stanga-dreapta..

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti subway guru

Era singura cofetarie unde puteai bea un pahar de Dubonnet!…asta era la Nestor acum jumatate de secol!

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti omirica

Dacă tot vorbim de veioze, merită menționat locul cunoscut sub numele de Dioda, intersecția Turda - 1 Mai. Era un magazin de componente electronice care purta acest nume.

Sau celebrul Predoleanu, pe Mihai Bravu în zona Obor, pe dreapta cum vii spre Iancului. Magazin de fierărie.

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti Bogdan Ciorascu

1689 wrote here:
si mai erau doua linga Romexpo - le-am uitat numele (Parc si... ?...)...



....Turist :-)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea cris_m

Gabi23 wrote here:
Pe Șos. Neagu Djuvara (fostă Șos. Virtuții) [...]

Asta de cand mai e asa?

 


Re: Repere / toponime din Bucuresti andrei11

Virtuţii e din Militari până la Marele Hobanat, de acolo către Crângaşi e Neagu Djuvara.  ;)

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use