Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Jurnal de iarnă

459 posts, 131578 views
 
Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Jurnal de iarnă în București (începând cu 2011) adila

Deci daca ninge o noapte STB are nevoie de calatori sa impinga autobuzele.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București subway guru

Gabi23 wrote here:
Sunt mai multe blocaje pe liniile de tramvai. Datorită zăpezii din intersecții ”salvările” vagoanelor au acționat.

Cum poți gândi să dai drumul la tramvaie prin 15cm de zăpadă fără să bagi peria sau plugul?

 



Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București WT_fan06

Eu nu pot accesa link-urile, dar chiar și așa, nu puteți rezuma în două vorbe ce materiale ați distribuit? Personal așa mi s-ar părea okay, dar poate greșesc...

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București nathalael

În primul, la Unirii vatmanii dădeau zăpada cu piciorul din fața tramvaielor.
În al doilea în timp ce tramvaiele stăteau blocate, într-o dubă de intervenție de lângă ele se repară la o lopata
IMG_3154.jpeg (242.41 KB; downloaded 972 times)
IMG_3153.jpeg (238.11 KB; downloaded 972 times)
IMG_3156.jpeg (206.14 KB; downloaded 972 times)

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București ByOnu

nathalael wrote here:
Atât s-a putut

https://vm.tiktok.com/ZGeMPM8kj/

L.E.

https://vm.tiktok.com/ZGeMfwEwU/
reparatie lopata.jpg (120.63 KB; downloaded 961 times)
macaz sub zapada.png (478.64 KB; downloaded 961 times)

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București WT_fan06

Mulțumesc pentru explicații și poze! :bere:

Mi se par mult mai utile decât acele linkuri care peste câteva ore pot dispărea.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București 1689

… *TB are 35 (treizecisicinci !!!) de pluguri in dotare si 22 (douazecisidoua ) de linii distincte de tramvai, majoritatea din ele suprapunindu-se…).

Pina si cu o turare empirica, pui 8 pe 1/10 ca sa treaca macar la 30 de minute printr-un punct din traseu si ramin 27 (!!!) pentru 20 de linii…

Cel putin plugul si linia, ca sa nu mai vorbim ca daca s-ar face cea mai simpla optimizare ar fi minim doua pluguri pe fiecare axa de transport.

Hai sa facem un exercitiu simplu…

8/1&10 + 2 /32 + 2/21 + 2/25 (pot intoarce la Unirii/Ghencea) + 6/ Unirii - Titan + 2 Unirii - Timpuri Noi - Sura Mare  + 4/41 + 2 Basarabi - Clabucet - Bucurestii Noi + 2 Pantelimon - Ianncului + 2 /5 si mai ramin 3 care sa acopere diversele colturi (Ferentari, Faur etc…).


Dar la birou e cald si bine si in week-end liber.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București Aron

Prima zapada mai serioasa in capitala, si ca de obicei, o mobilizare penibila. Sa nu zic, ca din nou, se stia ca va ninge de câteva zile. Daca se casau tatrele pana ieri ce făceau cu linia 10? Nu mai zic de o corelare intre STB și primăriile de sector/primărie generală să meargă plugurile in tandem cu camioane de deszapezire(foarte multe clipuri cu trecerea plugului care aruncă toată zăpada pe carosabil în plină zi fără niciun camion care sa vina din spate să o dea la o parte) absolut jenant!!!

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începând cu 2011) aztec

Din ce am vazut...plugurile(tramvai) erau pe traseu....cel putin 2 identificate. Ca pot aparea probleme locale cauzate de plugurile primariei ..iarasi adevarat.

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începând cu 2011) andreiiul

Situatia e tragicomica ca altfel nu se poate descrie. Oamenii aia se chinuiau sa repare o cazma cu care sa se chinuie sa curete zapada. La cazma te chinui sa cureti zapada o bucurie. Ca STB nu a folosit plugurile sa curete liniile este fix vina lor, si probabil starea tehnica precare a acestor utilaje.  
Referitor la zona Unirii am vazut pe FB o imagine in care zapada era impinsa de pluguri de pe strada pe linie.
Am gasit si aceasta poza care este elocventa fix pt zona in care se repara lopata (pare curba de intrare pe Cobalcescu). Zapada a fost impinsa de pe strada fix pe linie. Deci minte 0 pt cine a coordonat actiunea de deszapezire.
419334485_6950102971752290_3322047231401641442_n.jpg (257.47 KB; downloaded 511 times)

 


Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421284 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use