Regiunile RomânieiOlteniaJudețul DoljIstoria transportului public în municipiul Craiova

 

Topic: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020)

122 posts, 50057 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Se pare ca vor fi retrase mai devreme aceste masini, punandu-se astfel capat erei UDM-urilor la Craiova.

Zilele astea au fost retrase definitiv 391, 397 si 421 (acesta fiind retras chiar ieri, 24 decembrie). Saptamana asta va fi retras si 402, iar pana pe 31.12 vor mai circula 403, 406, 414, 418. Cum am zis si in postarea anterioara, 418 va fi transformat in vehicul autodepanare incepand cu luna februarie.

Asa ca, rog un administrator sa modifice titlul topicului, adaugand perioada in care acestea au circulat (198x - 2019).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova GPS

Restul mașinilor vor fi casate,  vor intra în conservare? Autobuzul 299 mai există?

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

In prima faza conservarea, pe urma casare. Presupun ca mai exista, n-au casat nimic pana acum, insa nu stiu sa-ti spun in ce stadiu se afla in prezent.

 



  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

Din câte știu de la un băiat care tot dădea târcoale pe acolo, 299 mai exista și încă întreg dar nu știu dacă doar în conservare sau retras definitiv (adică bye-bye). Oricum aceste mașini sunt abuzate, poate exceptând 418 care bine că face ceva din el și nu are soarta ca a lui 2107 din București. Mă bucur că am putut circula cu 406, 407 și 414 acum aproape 2 ani, cred că și în ultimele UDM-uri în care am pus piciorul în serviciu public cu călători. :|

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

299 nu mai circula de la sfarsitul lui 2017. De atunci se afla in conservare, si totusi, daca e intreg ar merita din plin sa fie salvat, judecand dupa faptul ca este cel mai probabil ultimul UDM scund intreg.. mai este 301 insa din ala n-a mai ramas decat caroseria.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova GPS

Având în vedere că 301 mai există fizic, ar putea fi refăcut cu piese de la altele. Cu toate acestea 299 ar trebui într-adevăr conservat și expus pe viitor într-un muzeu.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova Victor92

Neplacuta vestile pe care andreir14 ni le transimiti de la Craiova. Din pacate, timpul inainteaza si se produs miscari pe care ni le dorim sau nu ...

Personal, m-as bucura mult daca ai timpul necesar sa le mai prinzi pe cele ramase pana vom schimba anul din calendar si sa vad cateva imagini realizate de catre tine pe forumul nostru  :D .

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Nici nu stiu daca le mai prind. Azi pe 1b nu au fost decat Brede si MAN-uri, atat. Cum n-au mai ramas decat 4, nici nu stiu ce curse de pe 1b sau 2b sunt asigurate de unul din acestea..

@GPS, nu stiu daca ar mai putea fi recompletat 301.. au luat tot de pe el, n-a mai ramas decat caroseria si cateva geamuri.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova GPS

Atunci într-adevăr este cam greu, nu zic imposibil, dar foarte greu. Ce pot spune, să sperăm că 299 rămâne întreg. Cel mai important este ca acum cei din Craiova să nu îi pună gând rău. Ar fi chiar interesant să se păstreze 1-2 autobuze și expuse undeva alături de vagoanele Timiș 2. De ce nu și mai multe dacă ar exista interes.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

De 301 a mai rămas în mare parte doar caroseria și chiar să fie al meu l-aș arunca la fier vechi. Atâta timp cât lipsesc multe de pe o mașină, fie că-i autobuz sau ce o fi, nu prea mai ai ce să faci cu el. Ceva aproape similar cu acest Roman 112UD, găsit prin anul 2004 pe undeva pe un câmp viran de către un alt pasionat (nu știu cum o fi ajuns acolo, probabil a fost vândut de la un IJTL că se vede că a avut ”rachete”). Cât despre 299, e altă treabă. Era cât se poate de întreg ultima dată, și merită păstrat sau vândut celor interesați. Mai sunt vagoane Timiș? :think:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova GPS

Mai sunt două vagoane modernizate 010 și 016 ca plug. Și ultima dată când s-a vorbit despre ele știu că mai era și 035 adus după mulți ani petrecuți la Facultatea de Automatică.
Revenind la autobuzele DAC, prin autobuzele de intervenții ale STB nu mai există niciun scund?

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

010, 016, 035 inca existente in depou. Functional presupun ca e doar 010, din moment ce doar lui i s-a facut asigurare pe 2020.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Se pare ca UDM-urile vor apuca si o bucatica din 2020. Cum noile BMC Procity nu sunt inca echipate de traseu, aceste masini vor mai circula pana pe 15 ianuarie, cand se preconizeaza ca vor intra in circulatie noile autobuze.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Craiova  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421297 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use