Regiunile RomânieiOlteniaJudețul DoljIstoria transportului public în municipiul Craiova

 

Topic: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova (198x-2020)

122 posts, 50049 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

402 și 418 zilele trecute.






Autor: Ștefan Stoica

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova 1689

Ramin mut cum poate sa arate 418. Cred ca are sanse serioase sa cistige primul loc la concursul "Kitsch pe roti". In Pakistan sau India s-ar simti ca acasa...

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Să fim serioși.. 418 e apă de ploaie față de autobuzele și autocarele din India, Pakistan, Bangladesh, Indonezia etc. Alea sunt atât de împodobite încât nici nu-ți mai poți da seama ce marcă/model e vehiculul respectiv. Mai jos e o "creatură" din Pakistan:



 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

Mai era o poză pe undeva cu un adevărat ”kitch” de India, doar că era în țară (nu era autobuz, era un tractor UTB). S-a tot discutat de mașina aia...

Unele autobuze arată frumos, li se mai dă un aspect mai ”viu” dar cei drept nici mie nu-mi prea place cum arată 418. Mă dezgustă ceva, măcar de era mai simplă fața, tatăl meu care a fost și el șofer de autobuz în București la fosta ITB-RATB nu suporta înzorzoneala (nici măcar un brăduleț), mie îmi plăcea cum arătau 1888, 2107, 2156 etc și când i le arătam, el totodată le și înjura. :lol:
Un autobuz care mi-a plăcut din Craiova, dar nu am prins-o e chiar fosta mașina a titularilor (sau titularului) lui 418, adică 363. Cu excepția autocolantelor din parbriz (cele de Izvorul Minunilor și Frutti Fresh :D), autocolantului roșu de pe afișaj (măcar de era pe tot) și ce se mai vedea urât pe bord, îmi plăcea. Poate că se aproprie de 406, mașina mea favorită din Craiova. 8-)



Sursa: craiova.stfp.net

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Regina 418 defilează în continuare pe străzile Craiovei, de obicei pe liniile 1b și 4. Ca noutate, a fost acoperită sigla Mercedes, care chiar nu avea ce căuta pe acest autobuz..

418 - Gara Craiova - 20.05.2019



 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova ADK

Cel mai probabil au dat-o titularii jos (sau titularul, nu știu cum e la Craiova) sau a căzut.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova WT_fan06

Se mai știe ceva legat de #299? Este cumva ultimul DAC 112 UDM scund din țară?

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Încă există în autobază, alături de 301, la care n-a mai rămas decât caroseria. Nu știu dacă au început să-l descompleteze și pe 299, din moment ce la începutul anului era neatins, fiind în conservare.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova Victor92

@andreir14 : Pot sa ne/imi spui te rog pe ce linii mai circula autobuzele DAC la Craiova si daca se mai regasesc la sfarsit de saptamana pe strazile din oras?

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Salut. Ca sa clarific niste lucruri odata pentru totdeauna, acestea mai circula doar pe 1b, 2b si 4, atat! Si asa vor circula pana cand vor fi retrase la sf. anului.

Cat despre repartizari la sf. saptamanii, in afara de 2b, nu cred ca le vezi pe altundeva atunci.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova Victor92

Multumesc pentru raspuns. :D

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova micutzu

Cred ca sunt ultimele saptamani in care mai pot fi vazute pe strazile Craiovei de catre cei pasionati.Dupa ce vin BMC-urile mai mult ca sigur vor fi casate.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

Nu neaparat ultimele saptamani, pana in decembrie vor mai circula, asta daca RAT nu le retrage mai devreme. Dupa ce vin primele BMC-uri vor fi trase la gard.

 


Re: Autobuzele DAC 112 UDM ale RAT Craiova andreir14

418 surprins astazi, o aparitie mai rara a acestuia in weekend.



 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Craiova  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use