Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Termoficare

1132 posts, 235922 views
 
Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 81
 
 

📖 Pagination options
Re: Termoficare Albert

O intrebare… Când s-a modernizat Șoseaua Pantelimon, nu s-au schimbat și țevile de sub ea?

 


Re: Termoficare orex

Si daca s-ar fi facut, pana acolo, de la CET, nu crezi ca-s ciuruite de vreme?
PS
Ma uit la mine-n Drumul Taberei. Vad cosul CET VEST cu ochiul liber, de hat, stiu traseul ”mastodontilor” de conducte (ma refer la volum, nu la vechime) care se ingroapa deasupra statiei de metrou VI (unde s-a schimbat tot traseul cand s-a edificat linia de metrou), si, cu toate astea, canci caldura de una zi, a nu stiu cata repetitie anul asta. Nu-i friguleț afara dar se simte ca strange! Sansa ca avem, zilele astea, ”grade” din alta parte, depinde de sursa, ca-s 56-52, 40, 25 sau mai ”chioare”! :rofl:  :bere:
Antecesorii ce-au facut 12 ani din aceasta perspectiva? Doar figuratie!
Era o snoava, nu asa de demult spusa:
Jur cu mana pe buric
Sa cresc mare si voinic
Pe-ntuneric si pe frig
Fara sa mananc nimic. :yes:
Se pare ca vremurile alea inca ne bantuie si mai mult d-atat! :headbash:
Si ma incanta, deosebit de mult, un astfel de mesaj!
Screenshot_20211224-204155.jpg (344.52 KB; downloaded 2730 times)

 


Re: Termoficare mirceade

Albert wrote here:
O intrebare… Când s-a modernizat Șoseaua Pantelimon, nu s-au schimbat și țevile de sub ea?

Ceea ce te pune pe gânduri, de ce sapă iar după ele după spital spre capăt? Incompetență? Materiale proaste?

 


Re: Termoficare Gabi23

La modernizarea Șos. Pantelomon, nu s-a luat în considerare că rețeaua era degradată și nu s-au înlocuit utilitățile din subteran. S-au făcut reparații consistente înlocuindu-se tronsoane mai mari de țeavă anul aceasta, reparații, cârpeli cu țeavă clasică ale avariilor mari. Zona este inclusă într-un obiectiv de modernizare, cu țeavă preizolată, care a fost reatribuit anul aceasta, unei terțe firme care ar trebui să se ocupe de execuția lucrărilor. Se va săpa și înlocui rețeaua primară, prin copci, între ”Granitul” x ”Delfinului” și între ”Delfinului” x ”Bd. Basarabia”.  

 


Re: Termoficare punmeister

punmeister wrote here:
Sper sa nu fie bullshit, ca sunt satul de chestii gen MUH GREAUA MOSTENIRE aici.

Si mi se confirma faptul ca tot comunicatul este o prostie! De ieri in Aviatiei zici ca e epoca glaciara.

MuH GrEAuA MoStENIrEEEEEE!!!!

 


Re: Termoficare essco

Albert wrote here:
O intrebare… Când s-a modernizat Șoseaua Pantelimon, nu s-au schimbat și țevile de sub ea?

Asa credeam si eu.
Totusi, din canalizarile de pe strada iese abur non-stop. Chiar si acum. Vorbesc de zona fix din fata Spitalului, cele 3-4 guri de canal, desi au lucrat acolo o saptamana si ceva. Cand intri cu masina prin aburul ala, nu stii ce gasesti la iesire.
Caloriferele sunt ca la soare, aplicatia ... cred ca nu au fost 2 zile la rand in care sa nu semnaleze avarie in zona.

 


Re: Termoficare subway guru

De revelion se recomanda sa bem vinul la temperatura camerei si a caloriferului!  :rofl:
Un calduros La Multi Ani!
:bere:

 


Re: Termoficare alexxd_31

Aveti idee unde se lucreaza? Este a trei-a zi cand apa calda si caldura este oprita. Azi ma duc sa achizitionez  un boiler instant ca se anunta o iarna grea.  Termenul de remediere era 4.01.2022 iar acum s-a amanat pentru 5.01.2022. Ceva imi spune ca o sa dureze mai mult.
Screenshot_20220105-062251.jpg (237.96 KB; downloaded 2302 times)

 


Re: Termoficare andrei11

Fix la mine la Piaţa Iancului. E şantier mare, au adus un buldoexcavator şi o automacara. Ieri au lucrat efectiv până pe la ora 19:30.
PS: Cine ţi-a spus că o să fie o iarnă grea ? De vreo 10 ani cel puţin sunt ierni uşurele în Bucureşti.

 


Re: Termoficare cris_m

Au montat vane noi, le-am vazut in bena unei autoutilitare ieri pe la 15:00.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Termoficare Utilizator anonim 2

Pe mine m-au lasat fara replica cei de la dispecerat. Am sunat sa reclam temperatura ridicola livrata de punctul termic aflat la 100m de magistrala de pe Iuliu Maniu, magistrala preizolata, instalata ca la carte in anul 2000. Mi-au spus ca poate sa fie tevi noi noute pina in punctul termic pentru ca nu e nici o diferenta; agentul termic primar nu poate avea debit din cauza restului retelei care ar plesni daca ar incerca sa creasca presiune si temperatura agentului primar (ca sa aiba debit suficient). Adica pina nu se rezolva fiecare metru al retelei din aria CET-ului Vest, pofta in cui! 38 de grade are agentul termic la intrarea in bloc si ar trebui sa aiba acum 53 (conform diagramei de reglaj).

Cu aceeasi ocazie am aflat ca apa calda vine de la alt punct termic care nu e prevazut cu schimbator de caldura decit pentru apa calda de consum, nu si pentru incalzire. Credeam ca lucrurile astea vin impreuna dar - se pare - nu e obligatoriu. Apa calda e intotdeauna oparita, are 55 grade, ca sa va faceti o idee cum ar trebui sa fie si caloriferele pe la -3, -5 grade temperatura exterioara.

In alta ordine de idei, ultima data cind am trecut pe la Grozavesti (acum vreo doua saptamini) unicul CAF in stare de functionare era oprit. Deci ce sa ne mai miram ca tot Cringasiul tremura. E simplu: nu vor sa arda gaze scumpe "aiurea" si functioneaza numai cu instalatiile in cogenerare ca sa mai "recupereze" paguba prin vinzarea curentului. Daca comenteaza vreunul, "nu e debit" si "greaua mostenire".

 


Re: Termoficare orex

Barem la tine n-o fi semnalata nicio avarie prin Termo Alert, ca la mine, din decembrie, cu exceptia unei singure zile, ma cadorisesc zilnic cu mesajul ”lipsa parametrii furnizare incalzire”! :bleah:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Termoficare Utilizator anonim 2

Si la noi e la fel, mai nou, "lipsa parametrii". Si chiar daca nu apare nimic pe site, tot frig e. Au facut un obicei ca in fiecare seara pe la ora 6 sa opreasca de tot caldura, ametita cum e cind e.

Asta cu "lipsa parametrii" e un fel de a vorbi fara a spune ceva, o sintagma lipsita de continut. Pe noi ne intereseaza cauza si cind au de gind sa o inlature. Eu nu vreau sa fiu consolat cu mesaje din astea din care aflu ca "Se stie de problema" ci sa rezolve.
Unele blocuri din apropiere nu au nici o problema, e cald si bine; 23 grade temperatura interioara. E clar ca la noi e ceva dar o dau cotita.

Ba mai nou a inceput si madam presedinte de asociatie sa spuna ca a primit o amenintare de la Radet ca trebuie sa ne punem repartitoare! As putea numi asta o gluma proasta daca nu ar fi ticaloasa de-a dreptul.
Au gasit ei deci cauza risipei: e prea cald la oameni in casa si e cazul sa mai faca si economie, fortat si imbogatind  niste firme de lipitori cu stele pe umar.

 


Re: Termoficare andrei11

Nici noi n-avem repartitoare. Ce legătură o fi între repartitoare şi parametrii ?

 


Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 81
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420770 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use