Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiDocumente strategice ale municipiului București

 

Topic: Concept Strategic București 2035

65 posts, 36487 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 neur000

andrei11 wrote:
Dimensionarea mijloacelor de transport in comun se face functie de cerere si oferta.
Sa "bagi" metrou / tramvai / tren suburban la Snagov / Ciolpani / Cernica sau Popesti sau Ghermanesti sau Peris / Buftea mi se pare o risipa mare de resurse.

Popeşti cred că este foarte populat, la fel Voluntari şi Bragadiru.

La Snagov, Periş, Buftea, Mogoşoaia, Baloteşti, Voluntari, Pantelimon, Titu, Braneşti, Berceni, Jilava, Chitila, Grădiştea, Videle, Măgurele, Răcari, Dragomireşti, Moara Vlăsiei, există deja şine. Trebuie doar câte o gară decentă şi vagoane.

Mă întreb cum de în Berlin, Viena, Paris, Madrid, Londra etc, merită construcţia şi întreţinerea trenurilor suburbane şi la noi, nu.

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 andrei11

:lol:
1) Spune-mi și mie când și unde am spus cele de mai sus. ( Spune-mi data, să văd în  ce topic și în ce context ). (pune linkul postării )
2) Zona Metropolitană ( din punct de vedere al traficului ) trebuie gândită foarte serios, adică absolut tot ce  este cuprins în interiorul DNCB + unele așezări urbane care practic sunt lipite de DNCB și anume :
- Afumați ; Otopeni ; Mogosoaia ; Domnesti; Bragadiru;  Jilava; Berceni.
Poate am uitat / am neglijat și alte comune.
Repet, cele din interiorul DNCB oricum trebuie incluse în zona metropolitană ( cel puțin din punct de vedere al transportului ).

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 neur000

1) Ai scris chiar în acest topic, la pagina 3.
2)Asta nu văd de ce ar exclude posibilitatea unor trenuri suburbane.

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 andrei11

Trenuri suburbane...Schițează rutele, stațiile. Schiță de intenție, fără prea multe amănunte...

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 neur000

Nu am studiat problema în amănunt. Oricum, o astfel de iniţiativă ar trebui făcută pe baza unui studiu privind obiceiurile de transport ale celor care se locuiesc în apropiere de magistralele feroviare şi vin des în Bucureşti.

Circula aici pe forum o schiţă a unui tren pe ruta Gara de Nord - Gara Obor, cu trecere prin Pipera. Ar putea fi un exemplu bun de tren urban/suburban.

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 Costin

Sunt propuse in PMUD si dezbatute in topicul respectiv, inclusiv o pozitie a asociatiei privind propunerile lor. viewtopic.php?f=24&t=3707

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 Valentin

Sunt curios, cat la suta sau cate proiecte din PMUD au fost realizate / sunt in executie, doar asa, ca idee..

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 andrei11

Concept Strategic Bucuresti 2035 este copiat aproape identic după  Concept Strategic Bucuresti 2020. Studiile astea costă bani, și nu puțini.  Când și-au dat seama că  2020 e apă de ploaie l-au împins în 2035.
Am eu un măscărici, îl cheamă Udriște care debita în 2011 numai inepții cu privire la dezvoltarea rețelei de metrou până în anul 2020. Iată harta :
U.jpg (95.33 KB; downloaded 3569 times)

Cât privește Conceptele Strategice poate vorbești cu o societate de profil să le pună pe un prosop de bucătărie, să le citești când îl folosești. Am fost obraz subțire când am spus prosop de bucătărie.
hg.jpg (53.79 KB; downloaded 3567 times)
 Nici indivizii care l-au  conceput nu cred o iotă din ce e în dosar. Și-au încasat banii ( NU puțini !!!!! ) și gata, prosopul de bucătărie.  :evil:

 


Re: Concept Strategic Bucuresti 2035 neur000

Costin wrote:
Sunt propuse in PMUD si dezbatute in topicul respectiv, inclusiv o pozitie a asociatiei privind propunerile lor. viewtopic.php?f=24&t=3707

Am citit si eu PMUD si nu am am aflat nimic concret despre trenuri urbane sau suburbane si nici despre metrou.
PMUD este un document fantezist al regiunii de dezvoltare Bucuresti-Ilfov, elaborate de CGMB si de CJ Ilfov. Ori caile ferate tin de Ministerul Transporturilor, care nu a participat la elaborarea PMUD.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documente strategice ale municipiului București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421256 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use