Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti

98 posts, 54228 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti andrei11

Stai sa ne intelegem :
1) In Militari au demolat un bloc de 10 etaje confort 1.
2) In foto e undeva f.  aproape de Piata Alba Iulia si sunt blocuri de garsoniere confort III.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti shoppy

Te inteleg, blocurile de garsoniere confort III nu ma impresioneaza, garsoniere confort III poti sa faci oriunde, ca demolezi garsoniere confort III sa faci bulevard sau apartamente confort I mi se pare justificat.
Cu blocul de apartamente confort I din Militari nu stiam, asta mi se pare nasol, este interesant de aflat povestea ca sa vedem asa, ce ne-ar fi asteptat :| .

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti zapacitu

Adevarul e ca niciun oras din lume nu s-a dezvoltat stradal fara demolari. La unii au fost conducatorii locali care au demolat, la altii s-au ocupat bomdardierele si artileria. Pe unde nu a ajuns razboiul iar conducatorii au fost predominant conservatori nu exista retele stradale. Asta e tristul adevar: infrastructura se poate dezvolta doar cu viziunea conducatorilor si, spre nemultumirea romanilor care au impresia ca doar comunistii demoloeaza, cu exproprieri si demolari ici-colo.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti Mircea G

shoppy wrote:
...... ca demolezi garsoniere confort III sa faci bulevard sau apartamente confort I mi se pare justificat.
.......

Poate tie , ca nu cunosti " piata " . Piata cere " unitati locative " mici , chiar foarte mici , spre asa zis , confort 3 , dar civilizate . Prosti sint aia care nu fac asa ceva . S-ar vinde de la planseta .

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti thor5

I have a dream: un bulevard care sa lege str. Brasov de Str. Luica (/str. Alex. Anghel). I have another dream: largire str. I.Hateganu si prelungire pana la str. I.Iriceanu. Stiu ca seamana cu visul lui Oprescu, dar eu ma multumesc cu astea, nu vreau autostrazi suspendate. Str. Hateganu oricum e deja "in plan", dupa ce se termina podul ala faraonic (ca durata, nu ca dimensiuni).

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti mihai_atanasiu

Credeti ca ar fi fezabil un proiect de transformare a linie CF spre Constanta de la Chitila pana la iesirea din Colentina in tunel subteran si in locul caii ferate sa se faca un drum expres ?

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti Costin

Este loc pentru drum expres langa CF, nu e neaparata nevoie de ingroparea ei, ar fi oricum mult prea scump... Acel drum expres fiind "suspendata" lui Oprescu - inelul median. Deci ideea exista deja.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti shoppy

Ar trebuii sa ocolesti fundatiile pasajelor Carpati, Poligrafiei, Miorita si podul Herastrau, sa intrii cu tunelele printre pilele pasajelor Aviatiei, Pipiera si A3, mai ai si subsolul casei Presei Libere care te incurca, mai este si ditai rambleul peste valea de la A3, mai usor desfiintezi totul si pui centura la 4 fire.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti TibiV

thor5 wrote:
I have a dream: un bulevard care sa lege str. Brasov de Str. Luica (/str. Alex. Anghel).


Ar fi frumos, ar scurta traseul Berceni - Dr.Taberei la 15-20 de minute...

Mare parte dinspre Brasov si este camp, dar traversarea Sos. Alexandriei prin Odai presupune exproprieri masive, pe acolo sunt doar stradute cu foarte multe case...
Dupa aia iar camp liber, dar...
.. "jonctiunea" cu Alex Anghel va fi cel mai greu de facut.

Va presupune alte exproprieri masive si demolari de zeci de case.
Traseul cel mai direct si mai liber presupune insa expropierea catorva zeci de morminte din cimitirul Progresu. Aproape imposibil.

Si eu ma tot gandesc de cativa ani cum s-ar putea face, si nu prea vad o solutie simpla... :(
Realista, mai exact spus... Ceausescu demola un cartier intr-o luna, astia nu sunt in stare de ani de zile sa demoleze un prapadit de bar din lemn... :(

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti roush009

Aveti ceva informatii despre posibilitatea prelungirii bulevardului Calea Giulesti pana in Centura ? Dar Calea Giulesti cu viitoarea strapungere Ciurel-A1 ?

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti Bogdan Ciorascu

Astia nu sunt in stare sa asfalteze 500m intre Rasadnitei S6 si Str.Garii Chiajna.....

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti thor5

Nu stiu daca a mai propus cineva, scuze daca repet: propun strapungere de la intersectia Sos. Panduri cu Doctor Rainer pana la Soseaua Drumul Taberei, via str. Nicolae Gaina. Strapungerea ar presupune traversarea perimetrului fostei fabrici Ventilatorul (cumparata de ceva fond de investitii), (supra)traversarea Str. Progresului si continuare pe langa organizarea de santier de la metrou pana la Sos. Panduri. Traseul este populat cu cladiri de mica importanta: cateva case, hale industriale vechi, fara impact major. Ar trece razant pe langa centrul comercial Sphera.
Traficul auto din Drumul Taberei spre Eroilor - Stirbei Voda - Buzesti - Piata Victoriei ar fi foarte mult fluidizat.

P.S. Eu cred ca o asemenea propunere ar trebui introdusa de urgenta in planurile urbanistice, pana nu se apuca oarecare imobiliari sa blocheze traseul cu cine stie ce mastodonti din beton si metal.  :!:

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti subway guru

Este deja in planurile de urbanism dar nu mai e agreata de initiator-PMB.

 


Re: Fanteziile voastre: noi reţele stradale in Bucuresti ByOnu

thor5 wrote:
Traficul auto ... ar fi foarte mult fluidizat.


Nu zic ca propunerea nu-i buna, dar nu mai folositi acest concept. Nu exista fluidizarea traficului... :roll:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421240 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use