Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 240015 views
 
Go to page:  1  ... 73 74 75 76 77 78 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public andreiiul

Probabil ca Luxten cumpara chestii mai ieftine pe care le vindea cu maxim de profit catre PMB, dar asta este alta discutie.
Trebuie tinut cont si de faptul ca totusi vorbim de niste investitii facute acum aproape 6 ani, durata de viata a LED-urilor respective probabil ca se cam apropie de final si de asemenea tehnologia pe partea de iluminat public cu LED a mai evoluat intre timp.

 


Re: Iluminat public Cristi N

Depinde ce calitate au componentele folosite si cum a fost proiectata lampa.
Chiar daca componentele erau de o calitate buna daca radiatorul din aluminiu nu are o dimensiune suficienta cat sa disipe bine caldura atunci componentele stau la temperatura ridicata si imbatranesc accelerat.

 


Re: Iluminat public abc_XC

Lipsa pieselor de schimb se aplica si in cazul stalpilor de iluminat avariati. Faptul ca sunt atatea modele de stalpi, unii fiind prezenti doar pe un bulevard (Aviatorilor, axul central N-S) transforma totul intr-un cosmar logistic. Iar CMIPB are probleme si cand schimba un bec, pune alt model fata de ce exista deja pe strada respectiva.

 


Re: Iluminat public abc_XC

La Gara de Nord iluminatul a cedat partial, in aceasta seara toti stalpii din fata parcului erau stinsi. Sunt curios in cat timp o sa remedieze problema CMIPB.

 


Re: Iluminat public andrei11

abc_XC wrote here:
Faptul ca sunt atatea modele de stalpi, unii fiind prezenti doar pe un bulevard (Aviatorilor, axul central N-S) transforma totul intr-un cosmar logistic.

Păi hai să ne întoarcem la ideile comuniste, un singur tip de maşină, un singur tip de mobilă, un singur tip de înbrăcăminte, un singur sortiment de salam, de brânză, un singur tip de apartament, etc.
Nu dezvolta subiectul că o să găseşti adepţi destui ! Stâlpi diferiţi de iluminat ne trebuie nouă ? Unul singur, tovarăşi !

 


Re: Iluminat public abc_XC

Eu m-am referit la faptul ca etapele de modernizare ale iluminatului public din Bucuresti nu au fost gandite unitar, s-au desfasurat la multi ani distanta unele de altele, astfel incat s-au ales solutii diferite,  materiale diferite, ceea ce a condus la o mare diversitate in materie de iluminat pe strazile orasului. Dupa atatia ani, unele firme care au livrat componente(stalpi, corpuri de iluminat) probabil nu mai produc modelele respective sau nici macar nu mai exista pe piata, asa ca piesele de schimb sunt o problema. Asta este mostenirea orasului, se cauta solutii pentru mentinerea sistemului in stare de functionare si remedierea avarilor aparute. De aici a izvorat si propozitia citata, o concluzie a situatiei din teren.
Pentru alte presupuneri pot doar sa-mi exprim surprinderea si sa ma bazez pe zicala: Unde dai si unde crapa!

 


Re: Iluminat public andreiiul

Are cineva idee de unde pot cumpara astfel de console pt stalpi de iluminat?
Pe net la cautari gasesc la max 1.5-2m
IMG_20220430_131034.jpg (294.25 KB; downloaded 2191 times)

 


Re: Iluminat public ByOnu

Cred ca sunt custom made. Practic sunt doar niste tevi galvanizate indoite si gaurite. Nu stiu daca interiorul tevii este izolat.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public Utilizator anonim 2

andrei11 wrote here:
abc_XC wrote here:
Faptul ca sunt atatea modele de stalpi, unii fiind prezenti doar pe un bulevard (Aviatorilor, axul central N-S) transforma totul intr-un cosmar logistic.

Păi hai să ne întoarcem la ideile comuniste, un singur tip de maşină, un singur tip de mobilă, un singur tip de înbrăcăminte, un singur sortiment de salam, de brânză, un singur tip de apartament, etc.
Nu dezvolta subiectul că o să găseşti adepţi destui ! Stâlpi diferiţi de iluminat ne trebuie nouă ? Unul singur, tovarăşi !


De exemplu In America exista un singur tip de corp de iluminat folosit pentru autostrazi, pe tot teritoriul tarii si respectivul model e acelasi de zeci de ani. Poate acum sa il fi inlocuit cu altul, cu led dar e clar acelasi peste tot. E plictisitor dar e eficient.

 


Re: Iluminat public ByOnu

Un alt episod interesant. De +1 an iluminatul de "la vioara" (parcul Coltea) este mort. Am sesizat asta catre PS3, iar ei au directionat imediat catre CMIP. La care ei au raspuns ca nu este gestionat de ei si ca daca vor sa il repare, sa marce banu'.
iluminat parcul coltea.jpg (142.38 KB; downloaded 1981 times)

 


Re: Iluminat public andreiiul

Asa se intampla cand PMB lasa fiecare sector sa faca ce vrea si cum vrea. Situatii asemenantoare sunt sigur ca exista si in S4 unde Luxten a modernizat iluminatul public in urma unor intelegeri cu PS4. Automat , nici aici CMIPB nu poate interveni pt eventuale disfunctionalitati.

 


Re: Iluminat public andrei11

Mi se pare un subiect de  << noaptea minţii  >>  << analfabetism funcţional >>  << retard intelectual >> şi alte epitete de genul.
În acte ce scrie ? "Vioara" ( care fie vorba între noi e ditamai contrabasul  :mrgreen:  ) ţine de PG sau de PS3 ? Mi se pare o problemă a cărei rezolvare este la  un click distanţă. Problema este dacă se mai găseşte cineva în primării care să cunoască  unde să dea clikul respectiv  :headbash:

 


Re: Iluminat public Gabi23

După ce ani de zile a fost o zonă obscură, terminalul de la Piața Presei este destul de bine iluminat. Ideal ar fi fost niște lămpi cu led, dar tot e un pas înainte.
Piața Presei - 18.10.2022 (1).jpg (192.22 KB; downloaded 1499 times)
Piața Presei - 18.10.2022 (2).jpg (179.59 KB; downloaded 1499 times)
Piața Presei - 18.10.2022 (3).jpg (172.83 KB; downloaded 1499 times)

 


Re: Iluminat public subway guru

S-au trezit taman acum cand ar trebui sa mai stingem din lumini!

 


Go to page:  1  ... 73 74 75 76 77 78 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421253 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use