Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 240056 views
 
Go to page:  1  ... 45 46 47 48 49 50 51  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public punmeister

Sunt curios cum vor face receptia pe Aerogarii. Acolo lucrarea a fost facuta de Alpine Bau GmbH (parca?) care au dat faliment.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

#faraonul, cum pot lua legatura cu domnul de la Luxten care se ocupa de schite/proiecte in sectorul 6?

 


Re: Iluminat public faraonul

@punnmeister - pe Aerogării e încurcată rău situatia, din acest motiv este în beznă de 3 ani. M-am oferit sa le dau becuri doar să intervină ei sa le schimbe. Nu echipamentele sunt problema ci situația juridică.

@anndrei - nu știu cine se ocupa de sectorul 6 dar daca ai o întrebare sau propunere scrie aici.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Stie cineva daca a fost reparat acel stalp cu doua lampi de pe Bd. Marasti si lampile nefunctionale de la capatul tramvailui 41 Piata Presei?

 


Re: Iluminat public realistul

Faraonul, legat de Grigorescu, am sesizat la PMB și am primit răspuns acasă că bla-bla se rezolva. Acum jumătate de an. Rezultatul se vede in teren. Este bezna pe multe zone. Pe tot bulevardul,de la un capăt la altul,  nu funcționează zeci de stâlpi. In fata la Parklake, eu bănui că cineva a făcut un aranjament sa nu funcționeze acei stâlpi, deși nu este normal, pentru a se pune in valoare iluminatul arhitectural al acestui centru comercial.

 


Re: Iluminat public faraonul

@Realistul - întreb la Luxten legat de Grigorescu. Daca sunt mai multi stâlpi stinși unul după altul poate fi o problema de alimentare de la ENEL. Trebuie presiune constantă ca sa se rezolve ceva.

@anndrei - o să verific acel stâlp mâine noapte în drum spre aeroport.

Acum am intrat în București dinspre Voluntari și am sesizat avariile de la Lacul Tei și Petricani. Le semnalez iar, nu s-au rezolvat de peste două luni.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Sa te uiti, te rog, si in terminalul Piata Presei daca functioneaza toate lampile.

 


Re: Iluminat public realistul

Cu Grigorescu sunt probleme pe toată lungimea lui. De la Bulevardul Camil Ressu până la 1 Decembrie 1918. Sunt zone unde nu merg mai multi stâlpi, dar sunt și zone unde nu merg 1-2 stâlpi. Oricum sunt foarte, foarte multi care nu funcționează.

 


Re: Iluminat public faraonul

Am notat, transmit și eu.

 


Re: Iluminat public cris_m

realistul wrote:
Cu Grigorescu sunt probleme pe toată lungimea lui. De la Bulevardul Camil Ressu până la 1 Decembrie 1918. Sunt zone unde nu merg mai multi stâlpi, dar sunt și zone unde nu merg 1-2 stâlpi. Oricum sunt foarte, foarte multi care nu funcționează.

Din ce zici tu aici, nu prea e Grigorescu, ci Pallady. Grigorescu nu se intersecteaza direct cu 1 Decembrie 1918...

 


Re: Iluminat public Cristi N

Faraonul daca te ajuta mai facusem si eu cateva sesizari legate de Petricani si Tei. Pentru Petricani mi-a fost imposibil sa identific numerele postale, am pus doar intersectiile cu strazile.
- Petricani intre FdG si Lacul tei mai multi stalpi dispusi aleator S44370
- Petricani intre Pompeiu si FdG acelasi sens nu merge nimic plus primul stalp metalic de vis a vis S44369
- Lacul Tei intre Lukoil si intersectia cu Ghica tei nu functioneaza lampile de pe partea dreapta. Tot pe Lacul Tei de la intersectia cu Ghica Tei pana in dreptul Facultatii de Constructii nu functioneaza cei de pe stanga. S44371

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public Utilizator anonim

In 2014 am atras atentia ca sistemul lasa trotuarele in bezna. Iar acum intre Lujerului si Apusului a inceput montarea de lampi pentru trotuare pe stalpii retelei de troleibuz...

Utilizator anonim wrote:
A fost pus in functiune noul sistem de iluminat pe Iuliu Maniu. Dupa cum ma asteptam este cel putin la fel de ineficient cum este cel vechi...
- este amplasat pe mijlocul bulevardului incarcand vizual zona
- taxa de stalp rulezz, acum avem un nou set de stalpi, ca cei vechi nu pot fi dati jos ca sustin reteaua de troleibuz
- luminam zona rutiera unde nu este nevoie atat de multa cat este pe trotuare, care au ramas si mai in bezna decat erau
Momentan sistemul vechi a fost oprit doar pe o parte.



 


Re: Iluminat public faraonul

@Cristi N - am sesizat și eu avarii la iluminatul public în zona Petricani, Lacul Tei, Lukoil, Universitatea tehnica de Construcții, zona din dreptul bisericii de la Doamna Ghica, Maica Domnului. Sesizările s-au făcut la fin de decembrie, 24 februarie și pe 20 martie. O sa revin cu solicitare către Luxten și Enel.

@Utilizator anonim- lucrarea a fost oprita și reluată acum. Inițial așa era cu pietonal pe LED-uri dar n-au mai apucat sa o termine. Din punctul meu de vedere ar trebui sa instaleze și console către drum odată cu cele pietonale pe stâlpii de troleibuz. Avem minim 3 benzi pe sens, se justifica.

Am o veste pentru voi. Pasajul Unirii este închis complet, la ieșirea dinspre Dimitrie Cantemir sunt parcate 6 nacele ale CMIPB. In pasaj am impresia că s-au montat corpuri noi cu LED pe sensul Universitate->Dimitrie Cantemir la fel ca in pasajele Mărășești, Piata Victoriei și Obor. Luxten mai are în administrare doar pasajul Piata Presei, toate celelalte sunt la compania municipală. Sper sa continue la Piata Muncii, Piata Sudului și Lujerului. Sper sa nu schimbe doar corpurile ci sa completeze rețeaua pe ambele părți ale tunelului nu doar la intrare și ieșire.

O alta schimbare majora este parcarea complexului comercial Orhideea care a trecut integral pe LED-uri. Lumina este foarte buna.

Așteptăm și Pasajul Basarab care acum este și mai în beznă.

In zona Orhideea a fost reparată rețeaua pe Calea Giulești intre Podul Grant și BricoDepot. Merg toti stâlpii.

Câteva zilele plec din tara, noutăți spre finalul săptămânii viitoare.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

@faraonul, sa nu uiti de Piata Presei sa vezi daca au reparat acel stalp cu doua lampi si daca poti s avezi la capatul tramvaiului 41 daca se aprind toate lampile.

 


Go to page:  1  ... 45 46 47 48 49 50 51  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use